Wrocław jako miasto przemocy? Miasto interweniuje (ZOBACZ)

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-11-25 16:06 | Zmodyfikowano: 2015-11-25 16:08
A|A|A

fot: YouTube

Kontrowersyjny filmik prezentujący Wrocław jako miasto przemocy i mowy nienawiści pojawił się w internecie - reklamuje go Centrum Postaw Antyrasistowskich, ale nie sposób się skontaktować z osobami odpowiedzialnymi za ten obraz. Filmik trwa niecałe 4 minuty - w trakcie prezentowane są m.in. manifestacje Narodowego Odrodzenia Polski, zachowania pseudokibiców na stadionie czy zakłócenie przez nacjonalistów wykładu Zygmunta Baumana.

Arkadiusz Filipowski z magistratu mówi nam, że filmik to niesprawiedliwa ocena Wrocławia:

Autorzy korzystają z oficjalnego logo Wrocławia i Europejskiej Stolicy Kultury. Arkadiusz Filipowski z magistratu mówi nam, że poszły już pisma do administratorów stron o jego usunięcie:

Filmik wzbudza ogromne emocje co można zobaczyć w komentarzach na portalach internetowych. Na razie kontrowersyjne dzieło ma kilkaset odsłon i nadal jest dostępny. Możecie go zobaczyć: TUTAJ




Komentarz ESK Wrocław 2016 do działań Centrum Postaw Antyrasistowskich

W porozumieniu z naszym działem prawnym zarówno jako biuro Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław 2016, jak i osoby prywatne podjęliśmy interwencję w celu natychmiastowego zablokowania i usunięcia tego skandalicznego materiału z serwisów Youtube, Facebook i Twitter. Zgłosiliśmy bezprawne wykorzystanie, czyli kradzież, zastrzeżonego w całej Europie znaku graficznego Europejskiej Stolicy Kultury oraz należących do ESK zdjęć, filmów oraz tworzenie fałszywych kont i podszywanie się pod markę ESK.

Jako ESK Wrocław 2016 podjęliśmy niezwłocznie wszelkie możliwe działania mające na celu zaniechanie dalszego naruszania prawa poprzez rozpowszechnianie wyżej wymienionego znaku bez zgody Biura Festiwalowego Impart 2016, które posiada wszelkie uprawnienia do znaków i materiałów ESK.

Przypominamy, że stanowisko twórców i pracowników ESK w sprawie skandalicznej manifestacji środowisk skrajnie nacjonalistycznych na wrocławskim rynku (18.11.2015) zostało kilka dni temu wyrażone w "Liście Otwartym twórców ESK do Wrocławian", w którym apelujemy „Pokażmy, że jest nas znacznie więcej niż morderców kukły”. Projekty ESK od samego początku w wielu aspektach przeciwstawiają się postawom rasistowskim i ksenofobicznym więc umieszczanie ESK w tak bardzo negatywnym kontekście jest nadużyciem i działaniem krzywdzącym wszystkich zaangażowanych w tworzenie ESK.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~wroc.
2015-11-26 11:24:56
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -1
Cholerne lewactwo robi złą robotę miastu. Gnoje
~waldemar chudziak
2015-11-26 06:55:34
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: 6
Film jest kontrowersyjny. To prawda. Faktem jest jednak też to, iż miasto od lat jest bezradne wobec neofaszystów. Ekscesy kiboli Śląska Wrocław (którego właścicielem jest gmina) - bez echa. Manifestacje w Rynku - bez echa (ale za to pod ochroną wrocławskiej Policji). Bezradność wiceprezydenta Adamskiego - bez echa. Spalenie kukły Żyda - bez echa (prowodyr nawet nie został zatrzymany, chociaż nawoływał do nienawiści rasowej czyli łamał prawo). Twórcom ESK, którzy chcieli się przeciwstawić neonazizmowi, zepsuł się gwizdek nawołujacy do manifestacji protestu. Wszystko na temat hasla: "Wrocław- miasto spotkań".
~Maciej
2015-11-26 01:19:13
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: 6
Miasto jest samo sobie winne, że pozwala na tak dużo Onr-owcom. Grupa kilkuset osób psuje dobre imię miasta. Wstyd.
~emu
2015-11-25 22:50:24
z adresu IP: (91.235.xxx.xxx)
Ocena: 2
Smutne, ale - chyba coraz bardziej - prawdziwe... Wydaje mi się, że rosnąca "siła" ONR i podobnych organizacji we Wrocławiu (i w innych miejscach Dolnego Śląska: poseł Winnicki pochodzi bodaj z Zawidowa) wynika - podobnie jak to jest w przypadku Lwowa i tamtejszych ukraińskich aktywistów nacjonalistycznych - z 'przetrącenia kręgosłupa' obu miast po 1945 r. Duża część obu lokalnych społeczności "na siłę" chce udowodnić swoją tożsamość, swoją narodowość. A jeśli nie ma pod reką innego argumentu, sięga po Fackelzugi, wymachiwanie flagami i podkreślanie swojej (wyimaginowanej) siły. A to ślepa uliczka. Nie chcę teraz szukać analogii w przypadku Wrocławia, ale w przypadku Lwowa i zachodniej Ukrainy sprawa ma się tak, że Iwan Franko nazywał się naprawdę Johannes Frank (ojca miał Austriaka, matkę Polkę) i do odkrycia swojej "ukraińskości" pisał wiersze po polsku... Tak to z tymi narodowościami w naszej części Europy jest - ze świecą szukać "100-procentowego" Polaka, Ukraińca, Czecha, Austriaka itd. Spójrzmy na Polski Panteon Narodowy: Mickiewicz, Chopin, Kościuszko, Matejko, Jagiełło, Batory, Chrobry... i ks. Isakowicz-Zaleski. I to jest właśnie piękne, że kazdy z nich/nas na swój sposób buduje nasz wspólny dom - Polskę!
~Wroclawianin/Emigrant44
2015-11-25 22:02:47
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 1
Do Wroclawianina ponizej .Chlopaku sa tacy co mysla tak jak Ty...napisales to co staram sie zawsze powiedziec ludziom swooim Klientom etc...Ostatnio bylem w pracy za granica mimo ze w Pl prowadze firme,mimo ze cos tam zarabiam -przyjechalem zderzylem sie z rzeczywistoscia i chce wracac z powrotem TAM.Tutaj jest za duzo problemow ,ludzie sami sobie szukaja w kazdej dziedzinie zycia.jak bysmy tak zaczeli rozmawiac to bysmy przegadali z tydzien...
~jacek placek
2015-11-25 21:39:00
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -3
Wykład ubeka Bauman był jednym wielkim nieporozumieniem. Ludzi którzy o tej hańbie mówili, prezydent Dutkiewicz i usłużne media nazwały nacjonalistami, faszystami. Wrocław tym samym się pogubił. Inny problem to sędzia i jego haniebne wyroki.
~Wrocławianin
2015-11-25 21:37:59
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zawsze zamieszczaliście wideo z serwisów YT tym razem jest inaczej? Podwójne standardy? Zgadzam się, że film jest tendencyjny ale nie można odmówić, że porusza bardzo wiele poważnych problemów z jakimi społeczność naszego miasta ma do czynienia. Skrajne postawy wśród młodych ludzi nie biorą się z tego, że wszyscy mają pracę i zarabiają kilka tysięcy złotych miesięcznie. By potem wydać te pieniądze na edukację, siłownię, naukę, wakacje. Temat rzeka!? Nic innego jak ilość pieniędzy którymi obraca jednostka wpływają na to jak się rozwija ona i społeczeństwo. Niestety nie tylko we Wrocławiu ale w całej Polsce mamy póki co system pracy niewolniczej za 1500-2000 złotych, który nie powoduje wzbogacania tylko coraz większą pauperyzację obywateli. Kolejnym poważnym problemem w naszym mieście jest to, że WŁADZA NIE ROBI KOMPLETNIE NIC BY ZADBAĆ O OBYWATELI. Podejmowane są WIELKIE AKCJE ALE BRAK SYNCHRONIZACJI, DIALOGU. PRZYKŁADY? Komunikacja miejska urzędnicy swoje, mieszkańcy swoje. Jakość powietrza i brak działań na szeroką skalę, program KAFKA tak szybko jak się pojawił tak prędko odleciał... Brak odpowiednich programów dla alkoholików i ich rodzin do których dopłacamy MY WSZYSCY. Psie odchody i cały system, w który z pieniędzy publicznych zainwestowano w ostatnich 5 latach ponad 8 milionów złotych a potem zlikwidowano wszystkie pomarańczowe kubełki wraz ze stojakami na worki! Problemem nie jest władza, urzędnicy tylko MY OBYWATELE TEGO MIASTA. DLACZEGO? Ponieważ milcząc i przymykając oczy na patologię wśród włodarzy faktycznie stajemy się jej orędownikami. Nasze milczenie jest akceptacją tych działań. Nasz brak protestów przyzwoleniem! A dopóki lud cichy to i car robi co chce. Bo tak w ostatnich latach odbieram Wrocław. Car z dworem. Jak coś nie gra to wina urzędników, jak nie urzędników to cara i tak w kółko. Może przyjdzie kiedyś dzień kiedy ludzie obudzą się ze snu trwania przy swoim ja i ego by dostrzec, że szczęściem nie jest tylko to co mam i posiadam. Szczęściem jest dzielenie się tym do czego doszedłem tak by ten, który nie miał podobnych możliwości do mnie wzrastał wraz ze mną. Historia już nie raz pokazała, że skrajności się wykluczają ale są też siłą napędową do zmian...rewolucji, ruchów pokojowych, wojen. Żyjemy w XXI wieku i korzystając z doświadczenia przeszłych pokoleń razem powinniśmy czynić wszystko by nie tylko mi ale i Kowalskiemu zza ściany żyło się lepiej. Ale do tego trzeba dojrzeć nie fizycznie ale duchowo. A z tym we Wrocławiu póki co bardzo słabo. oj bardzo. Byście nie uznali mnie za malkontenta dodam, że dostrzegam zmiany i sporą ilości inwestycji jakie zostały dokonane w ostatnich latach we Wrocławiu. Ale jak to wpływa na wyrównywanie szans pomiędzy obywatelami, dzielnicami? Wszystko się robi na hurra a to prędzej czy później doprowadzi do pęknięcia bańki by w konsekwencji wyrwać nas ze snu, by znów obudzić się w szarej rzeczywistości, w której przyjdzie nam wszystkim odrabiać na to, na co car sypał ze wspólnej kasy. Pozdrawiam dziękuję jeśli doczytałeś do końca. Żegnam się z tym cudownym miastem i Polską. Może to nie miejsce dla mnie... A.
~ŚLĄZAK
2015-11-25 18:40:48
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -2
Szkalują nasze miasto.
~Komentarz został usunięty
2015-11-25 18:33:08
z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~pol
2015-11-25 18:30:22
z adresu IP: (193.59.xxx.xxx)
Ocena: 3
film nie jest zmanipulowany, to cala prawda..
~aga
2015-11-25 17:22:04
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: -5
Żenujący, do bólu stronniczy film. Wszystkie wątki wyrwane z kontekstu, byle tylko dokopać tej "złej, nietolerancyjnej, faszystowskiej" stronie. Chcieli skompromitować swoich przeciwników, wyszło zupełnie odwrotnie.
~Komentarz został usunięty
2015-11-25 16:59:58
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -6
Komentarz został usunięty
~Do du
2015-11-25 16:42:50
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ci aktywiści to nieźli idioci strzelają sobie w kolano i promują tym filmem właśnie tych nacjonalistów. Inna sprawa ze uderzają nie w te drzwi bo przecież to nowy rzadydql ciche przyzwolenie i wywindowal tych ludzi do rangi bohaterów narodowych
~Markus
2015-11-25 16:39:42
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: -10
I taki Wrocław kocham! Nie widzę nic zdrożnego, taki jest i taki ma być mój Wrocław. Jedyne emocje to duma i radość z takiej postawy Wrocławian. Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!