To była największa tragedia powojennego górnictwa

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-12-03 07:34 | Zmodyfikowano: 2015-12-03 08:09
A|A|A

Fot. Thomas Imgrund/www.mining-europe.de

Dzisiaj mija dokładnie trzydzieści lat od największej tragedii powojennego górnictwa. 22 grudnia 1985 roku w wybuchu metanu w kopalni „Wałbrzych” zginęło osiemnastu górników. Pracowali oni prawie siedemset metrów pod ziemią.

Wałbrzych nie zapomniał o ofiarach. O godzinie 7:00 odprawiona została msza święta w Kościele Świętych Aniołów Stróżów. Natomiast o godzinie 15:10, czyli w godzinę katastrofy, przed tablicą pamiątkową na cmentarzu przy ulicy Moniuszki zostały zapalone znicze ku czci poległych górników.


Dla nich to była ostatnia szychta. W wałbrzyskich i noworudzkich kopalniach od czasów wojny zginęło łącznie ponad tysiąc osób. I choć wydobycia już nie ma, to pamięć o ofiarach wciąż jest żywa. Wracamy do niej w dzisiejszym reportażu Radia Wrocław. Wracamy, bo to właśnie w tym miesiącu mija trzydziesta rocznica największej tragedii wałbrzyskiego górnictwa. Mówi Edward Kuzio, były kierownik drużyny ratowniczej. 

Fotografie archiwalne: Thomas Imgrund, zdjęcia współczesne: Michał Wyszowski

W 1985 roku w wybuchu metanu w kopalni „Wałbrzych” zginęło osiemnastu górników. Pracowali oni prawie siedemset metrów pod ziemią. Jako jeden z pierwszych na miejsce tragedii dotarł ratownik Tadeusz Trawnicki.

Katastrofa wstrząsnęła Wałbrzychem i do dziś wzbudza bardzo wiele emocji. 

Posłuchaj całego reportażu Michała Wyszowskiego:

Lista ofiar katastrofy z 22 grudnia 1985 roku (źródło: Wikipedia):

  •  Jan Bielicki (38 lat)
  •  Władysław Bancewicz (18 lat)
  •  Józef Czertarski (26 lat)
  •  Zygmunt Garnkowski (28 lat)
  •  Bogusław Haręża (21 lat)
  •  Janusz Juda (40 lat)
  •  Andrzej Kratiuk (28 lat)
  •  Henryk Mazurkiewicz (42 lata)
  •  Artur Mićko (19 lat)
  •  Zdzisław Siergiej (26 lat)
  •  Paweł Słomski (23 lata)
  •  Ryszard Szreiter (34 lata)
  •  Ryszard Sądzyński (23 lata)
  •  Zygmunt Słowikowski (39 lat)
  •  Mirosław Sznajder (27 lat)
  •  Roman Staśkiewicz (18 lat)
  •  Tadeusz Wowk (24 lata)
  •  Jacek Wiśniewski (21 lat)

Reportaż poświęcony jest pamięci wszystkich górników, którzy zginęli w kopalniach Wałbrzycha oraz Nowej Rudy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~jerzy
2015-12-10 12:14:32
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: 40
A kopalnia Silesia?
~Turek
2015-12-09 22:26:13
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: 41
Moja cała rodzina pochodzi z Wałbrzycha ojciec i brat św.pamięci pracowali na Wiktorii, wyjechała moja rodzina na Śląsk za pracą jak zamykali kopalnie w Wałbrzychu a ja mam 36lat i też pracuje na jednej ze Śląskich kopalń. Szczęść Boże Braci Górniczej
~Tylko pytam
2015-12-08 21:34:27
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -39
Na jakim szybie wydarzyła się ta tragedia?,- na Chrobrym, czy na Mieszku.
~karioka
2015-12-04 22:49:12
z adresu IP: (82.145.xxx.xxx)
Ocena: 59
młode chłopaki :( żal :(
~aga
2015-12-04 20:29:26
z adresu IP: (188.96.xxx.xxx)
Ocena: -326
Oamietam Zginal wtedy ojciec mojej szkolnej kolezanki
~Guliwer
2015-12-04 07:42:52
z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Ocena: -39
Cześć ich pamięci. Byłem w tą niedzielę na szychcie # 7 jakieś dwa kilometry od wybuchu, brałem udział w akcji ratowniczej, to straszna tragedia jak rodzice muszą pochować 18-to letniego syna, który osieraca 5-cio miesięczne dziecko, który przyjechał z zielonogórskiego zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny. Masakra dlatego nie można zapomnieć o wszystkich górnikach którzy stracili życie i zdrowie w kopalniach Polski. Szczęść Boże górniczej braci.
~monia
2015-12-04 01:12:28
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: -396
pamietam jak ten osiemnastolatek podrzucałl mnie do góry, tą jego grzywke i swetr w paski..............
~POLAK
2015-12-03 20:44:45
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -31
Mafia z PO chciała rozwiązać całkowicie górnictwo. Na szczęście wygrał PiS
~mafia
2015-12-03 19:45:43
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -314
jestem jednym z tych co przeżyli piekło pod pod ziemią [20.10 1990r-oddz.G-08 kop. Victoria szyb Witold]. Pozdrawiam wszystkich gwarków
~yes
2015-12-03 19:30:02
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: -5
Do dzis pamietam jezdzace na sygnale karetki pogotowia. To bylo w dniu moich urodzin. Na szybie "Barbara" tez zginelo sporo gornikow.
~emeryt31
2015-12-03 18:14:56
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -384
W Nowej Rudzie na szybie Piast też zginęło 18 górników. 7.09.1976r. W ścianie w pokł. 410/2 na poz. 412. Wyrzut dwutlenku węgla i skał.
~pancio
2015-12-03 17:58:13
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: -363
Średnia wieku tych chłopaków to około 20lat.Mam syna w tym wieku.Mieli całe życie przed sobą.Cześć ich pamięci.
~Andrzej
2015-12-03 17:14:25
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -6
Bolesław Brzuchacz . Bardzo piękne słowa tutaj wyklikałeś. To prawda , o wszystkich którzy zginęli w tamtym podziemnym piekle trzeba pamiętać . Pozdrawiam brać górniczą w dniu ich święta.
~świebodzice 2015
2015-12-03 16:07:24
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 418
Tak wałbrzyszanie ciężko harowali pod ziemią aby inni mieli lepiej. Wałbrzych miasto zniszczone przez przemysł. Teraz wszyscy za to dobro szkalują Wałbrzych i mieszkańców. Wszyscy narzekają na Wałbrzych i mieszkańców, ale jak cały Dolny Śląsk żył z tego to było dobrze, teraz wszyscy się wypieli.
~...
2015-12-03 15:09:41
z adresu IP: (195.160.xxx.xxx)
Ocena: -385
Pamiętam jak wujek to przeżywał był w tym czasie sztygarem na kopalni
~Bolesław
2015-12-03 13:58:38
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 255
Wspomnienie-Brać górnicza [4.12.2014 r. ] Z ilu kopalń tu w Wałbrzychu Węgieł się wydobywało . Thorez, Mieszko i Victoria Ja na Chrobrym pracowałem Ile zjazdów, tak wyjazdów W codzienności dnia szarego Windowałem w dół i w górę W czasie szychty na Chrobrego Ile węgla ukopałem W pocie czoła fedrowałem Ile ton przez ręce przeszło Bez wypadku się obeszło Ile trudu , ile znoju W harcie ducha i z ochotą Przekuwałem myśli w czyny By wydobyć czarne złoto Ile troski, wiele zmartwień I pożegnań ostatnich było. W sercu drogiej mojej żony Gdy do pracy się śpieszyło Dzień po dniu, rok po roku Gonił pracę za dnia i o zmroku Noc w podziemiach panowała Lampa górnicza blask dawała Gdy wspominam ciężką pracę Jakim to był trud górniczy Tym , którym szczęścia zabrakło W dowód pamięci , zapalę znicze Na mogiłach kwiaty składam Chylę czoła braci górniczej Byliśmy jak w jednej rodzinie Pamięć o nich nie zaginie .. Bolesław Brzuchacz
~hUGO
2015-12-03 08:42:50
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: -309
pamiętam , zaraz po tym wypadku przyjmowałem się na kopalnie do pracy , choć wszyscy mi odradzali .