Europejska Stolica Kultury będzie miala własne znaczki pocztowe

Gregor Niegowski | Utworzono: 2016-01-05 19:05 | Zmodyfikowano: 2016-01-05 19:18
Europejska Stolica Kultury będzie miala własne znaczki pocztowe - materiały prasowe
materiały prasowe

W czwartek przedstawione zostaną specjalne znaczki pocztowe Europejskiej Stolicy Kultury. Poczta Polska zamierza wprowadzić je do obiegu w Weekend Otwarcia ESK 2016, czyli 15 stycznia.

Już wiemy, że znaczek będzie miał wymiary 43 x 31,25 mm oraz nominał 5,20 zł. Jego forma wydawnicza – znaczek w bloku – stanowi przykład dużej „przestrzeni” dla grafiki, która jest ulubioną formą projektantów i wyjątkowo docenianą przez filatelistów.

Sam znaczek, który będzie wyznaczony w bloku perforacją, stanowi znak opłaty za usługę przesyłki. Można będzie nakleić na koperty czy kartki cały blok – ale w przypadku emisji dedykowanej ESK Wrocław 2016, gdzie wymiary bloku to 90 x 70 mm – ich format, dla zachowania poprawnego pola adresowego, musiałby być minimum A5.

- Emisja znaczka „Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016” jest dla nas wyjątkowym wydawnictwem, mamy nadzieję, że będzie towarzyszył uczestnikom wydarzenia przez cały rok, będąc swego rodzaju posłańcem dobrych słów, wiadomości i informacji - mówi Bogusława Kłoda-Dębska, Zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki. 

- Jesteśmy dumni, że Poczta Polska S.A. poprzez swoją działalność filatelistyczną wspiera ważny proces krzewienia naszej tradycji i kultury w świecie i wzmacnia świadomość narodową. Polskie znaczki pocztowe, począwszy od pierwszego, do ostatnio wydanego, zawsze dokumentowały nasze codzienne życie i ważne wydarzenia historyczne. Znaczki były i pozostają wiernym odbiciem naszej współczesności i przeszłości.

Aleksandra Pietrzak, projektantka znaczka, jednocześnie pracownik Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej przyznaje, że w czasie projektowania znaczka ESK myślą przewodnią było zaznaczenie przenikających się wydarzeń kulturalnych do jakich dojdzie we Wrocławiu w 2016 roku.

- Wizyta we Wrocławiu umocniła mnie w przekonaniu, że to miasto kreatywne i inspirujące do działania. Miejscem rozpoznawalnym dla wszystkich jest Rynek, dlatego postanowiłam umieścić na bloczku jego widok z lotu ptaka – z perspektywy kogoś kto dopiero tu „przyleciał” i chce zostać na dłużej - wyjaśnia Aleksandra Pietrzak.

– Europejska Stolica Kultury uwodzi także malowniczym opływem Odry, dzięki której zapotrzebowanie na mosty w tym mieście jest wyjątkowe – na znaczku graficznie zobrazowałam płynną linię miasta. Transparentnie naniesione kolory odpowiadają 8 dziedzinom kultury programu ESK, które mają podkreślić barwność tego miasta i jego pozytywnie oddziaływanie.

 

 

 

Reklama