Uratował rękę, którą inni chcieli obciąć

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-01-12 07:46 | Zmodyfikowano: 2016-01-12 07:50
A|A|A

fot. Adam Domanasiewicz

Czytaj więcej: Szpital z Trzebnicy odcina sobie prawą rękę

31-latkowi z Warszawy petarda wybuchła w ręku, w szpitalach słyszał, że nie ma szans na ratunek, jedyne wyjście to amputacja. Lekarze ze stolicy zadzwonili jednak do doktora Adama Domanasiewicza.

Mimo, że był środek nocy i nie miał dyżuru, powiedział że nie podda się bez walki.

Nad ranem pacjent był już w klinice przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Ręka była w strzępach. Operacja trwała 5 godzin. Tego samego dnia chirurg przywiózł z Trzebnicy specjalne pijawki, które pomagają w takich sytuacjach. Cztery doby od zbiegu palce są żywe. Pacjent czuje się dobrze i mówi, że to co zrobił lekarz to cud.

POSŁUCHAJ: Gorąca atmosfera wokół wyrzuconego chirurga

Słynny chirurg, który został pozbawiony możliwości pracy w trzebnickim szpitalu, śmieje się i mówi, że J-23 znowu nadaje.

Inni lekarze nie mieli dla mnie dobrych wiadomości - opowiada poszkodowany: - Miałem po prostu petardę, która została mi jeszcze z Sylwestra (...)

Wrocławski ośrodek nie miał tego dnia dyżuru, jednak lekarz zorganizował transport i rano cały zespół z kliniki przy Borowskiej czekał już w gotowości na pacjenta. Rokowania są dobre.

W leczeniu pomagają pijawki, które lekarz przywiózł od przyjaciela z trzebnickiego szpitala. Więcej na temat spektakularnego zabiegu w wieczornej debacie o zdrowiu - po godzinie 21 zaprasza Elżbieta Osowicz.

Posłuchajcie rozmowy z dr. Adamem Domanasiewiczem:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~anika
2016-05-31 12:28:17
z adresu IP: (195.150.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pan doktor jest świetnym specjalistą i przemiłym człowiekiem. Potrafił poczekać na nas po godzinach przyjęć ponieważ jadąc do niego na konsultacje utknęliśmy w korku na A4. Profesjonalnie podszedł do problemu, w Krakowie 3 specjalistów odesłało nas mówiąc, że nie wiedzą co z tym problemem zrobić. Pan doktor tylko spojrzał i już wiedział co to, i jak będzie wyglądał zabieg.
~anna
2016-01-24 08:08:35
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -1
Dobrze ze w koncu wział sie do pracy. moze zmieni nastawienie do ludzi po tym jak w koncu ktos zrobil z nim porzadek w Trzebnicy. Jak to mówią zdolny , ale leń. Wiecej usmiechu Panie Doktorze i szacunku do ludzi.
~alemas
2016-01-16 20:39:57
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 1
szukam zdjecia prezesa prw pana dudy
~były pacjent
2016-01-15 20:54:02
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 3
Cholera! Weźcie się ogarnijcie z tymi negatywnymi komentarzami! Może zwolnili go dlatego że za nie długo mają zamykać szpital w trzebnicy!! Gdyby nie zbankrutowal napewno by go nie zwolnili i nie połączyli się z Borowska. Sam ten doktor uratował mi palca po uderzeniu siekierą. Wielki szacunek dla niego bo szyć to trzeba umieć a nie od razu amputowac!!!!
~widz
2016-01-15 14:45:28
z adresu IP: (87.204.xxx.xxx)
Ocena: 4
Pijawki w Trzebnicy zapoczątkował chirurg dr Maciej Paruzel z ich wspólnego zespołu. Było już wiele sukcesów przy ich użyciu w chirurgii. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy :-)
~stella
2016-01-14 17:44:01
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: 2
kochajmy ludzi ,którzy mają wielką wiedzę i talent w wykonywaniu swojej pracy.
~Takich ludzi ten kraj
2016-01-14 01:32:15
z adresu IP: (86.167.xxx.xxx)
Ocena: 1
potrzebuje, a nie jakis pedalow z kotami w domu.
~Elf
2016-01-13 23:45:20
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 6
Brawo za pomoc bliźniemu :) !
~susel
2016-01-13 21:54:22
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 6
Brawo, szacunek i gratulacje do pana doktora. :)
~pracująca
2016-01-13 18:13:56
z adresu IP: (91.206.xxx.xxx)
Ocena: 10
A ja mam propozycję dla tych wszystkich krzykaczy i krytykantów, żeby choć raz spróbowali zwyczajnie wczuć się w sytuację lekarza, szczególnie chirurga (jakiejkolwiek specjalizacji) i wyobrazili sobie, że stoją pięć godzin w chłodniej sali operacyjnej, bardzo często w wymuszonej pozycji, że koncentrują się przez kilka lub nawet kilkanaście godzin do granic wytrzymałości, próbując poskładać chorego. Do tego dochodzi ogromna precyzja pracy, odpowiedzialność i stres. Możemy sobie mówić, że przecież lekarz bierze za to pieniądze, uczy się tego zawodu wiele lat, ale mnie nic nie przekona, jako postronny obserwator wiem, że lekarze się poświęcają, pracują bardzo dużo czasu i do tego mają szkolenia, kursy, itp. Znam takich lekarzy i pielęgniarki, którzy od kilku lat nie spędzili świąt w domach, wolne weekendy wypadają im raz na kilkanaście tygodni, nie mają czasu żeby siebie wyleczyć z różnych dolegliwości, a jednak codziennie stają gotowi do pracy na oddziale, w przychodni, czy pogotowiu. Naprawdę mam wrażenie, że w naszym społeczeństwie "plucie" na personel medyczny stało się sportem narodowym. Ludzie, ogarnijcie się w każdym zawodzie zdarzają się konowały, ale u nas naprawdę nie jest źle. Nasza ochrona zdrowia, to bardzo dobrze wykształcony personel. I oczywiście możemy poruszać tu mnóstwo złych przykładów i krytykować uprzejmość pana dra, jednak doceńmy przede wszystkim to, że facet naprawdę mógł nie odebrać tego telefonu, a gość który rzucał sobie petardami w sylwestra mógł zostać kaleką do końca życia.
~Kosa
2016-01-12 23:29:04
z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Ocena: 7
nie musiał tego robić, nie miał dyżuru, a jednak jak zawsze mówił nie poddaje się bez walki! super fachowiec
~Kate
2016-01-12 21:04:14
z adresu IP: (213.238.xxx.xxx)
Ocena: 11
Jeśli o mnie chodzi i miałby ratować moją kończynę lub mojej bliskiej osoby, niech będzie niemiły ale profesjonalny! Jeśli nie żąda łapówki i jest najlepszy, niech będzie sobie gburem! Jest wspaniałym chirurgiem i takich nam brakuje, a szpital w DTR poniósł dużą stratę ????
~zlotoryja
2016-01-12 18:21:28
z adresu IP: (95.90.xxx.xxx)
Ocena: -19
Chamow trzeba tępić łaski nie robił ze rękę uratował za to pieniadze bieże i wszkolil się za nasze. Robi teraz z siebie jaki to specjalista jak w tym siedzi od lat to dal rady . Mechanik tez samochod naprawia jak dobry wtym co robi i inni specjalisci
~Magda z Rudnej
2016-01-12 17:54:54
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 18
Po przeczytaniu tutaj komentarzy zauważyłam dużo wpisów rodziny obecnego dyrektora szpitala w Trzebnicy. Mam prośbę - zamknijcie się. Dlaczego ten pacjent nie trafił do Trzebnicy jeśli jest to tak wspaniały szpital.
~Pacjent ..
2016-01-12 17:40:18
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -20
Uratował ..no patrzcie...w końcu jest lekarzem, niby wybitnym, niech się wykazuje, czyli ratuje! Jestem ciekaw czy jakby to zrobił inny lekarz byłby mocny artykuł! Oczywiście, że nie byłoby, bo pisze się o tych agresywnych medialnie, to się lepiej sprzedaje..lepiej czyta. Niech ratuje, leczy, przyszywa..tylko niech to robi z godnością i poszanowaniem. KROPKA
~jula
2016-01-12 13:07:16
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: -5
Właśnie ja doceniam dobrych lekarzy ale chyba w końcu z naszych pieniędzy są ich wypłaty. Dlaczego pani w sklepie(może nie zawsze) za 1500 musi być miła a lekarz choć czasem nie może być miły. Są naprawdę dobrzy i mili lekarze. Ale niestety do pana doktora to się tyczy i to nie tylko po jednej wizycie nigdy nie widziałam żeby był miły chyba że widzi że ludzie są bogaci albo może mieć ciekawy przypadek. Ja zawsze jestem miła i nigdy nie zdarzyło się żeby kogoś traktować z góry. Każdemu trzeba dać szanse ale nie w nieskończoność. Kurs Savoir vivre przydałby mu się....
~Tea
2016-01-12 12:50:48
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 12
W odniesieniu do krytycznych uwag na temat traktowania pacjentów przez pana doktora, muszę obiektywnie stwierdzić, że i my - pacjenci nie zawsze zachowujemy się właściwie. Nasz przypadek jest dla nas najważniejszy, dla lekarzy są to dziesiątki przypadków, czasem bardzo skomplikowanych. Moje wspomnienie postawy p. dr Adama Domanasiewicza wobec pacjenta jest dobre. Dawno temu trafiłam ze swoim dzieckiem na ostry dyżur w Trzebnicy. Było podejrzenie złamania nogi i p. doktor troskliwie się moją córką zajął. Podczas konsultacji przywieziono pana, który spadł z drabiny i nie pozowlił się dotknąć, krzycząc na cały oddział, że on wie, że lekarz zada mu ból ( zanim go jeszcze dotknął). Było to dla mnie dziwne doświadczenie. Pomimo takiego zachowania, lekarz cierpliwie odnosił się do panikującego pacjenta. Niestety ludzie częściej piszą negatywne emocjonalne komentarze niż potwierdzają fakty i chwalą to, co dobrego im się zdarza. Pozdrawiam
~Nick Carter
2016-01-12 12:09:40
z adresu IP: (79.163.xxx.xxx)
Ocena: -6
Nad czym tu debatować , ludzki organizm to nie jest jakaś nowa technologia lekarze są świetnie wyszkoleni , znają ludzkie ciało co do krwinki i prawda jest taka że im się po prostu nieche pracować za takie marne grosze , to tak jak do mechanika teraz pojedziesz starym oplem corsą , mechanik będzie znał cały samochód na wylot co do śrubki ale jak podjedziesz żeby np. naprawił ci coś to powie że niema czasu albo się nieda naprawić bo on w tym czasie pójdzie na łatwizne i np. zmieni opony , filtry , olej . Polska wartość pieniądza jest zaburzona w większości przez to że weszlismy do ue a zarabiamy tutaj jak w jakiejś afryce , każdy kto sobie to uświadomi traci chęci do pracy i koło się zamyka , ciężko pracują tutaj tylko starsi prosci ludzie którzy dają się wykorzystywać albo za komuny nie mieli co do gara włożyć , smutne ale taka prawda .
~miś
2016-01-12 11:52:01
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: -3
Potwierdzam przedmówców w Trzebnicy bardzo źle traktował pacjentów Wrocław z czasem się przekona
~ewe
2016-01-12 11:51:12
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: -6
wszystko na pokaz lekarz w kontakcie z pacjentem bardzo niemiły cham
~jula
2016-01-12 11:17:04
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: -13
Tak ale niestety dla tego lekarza liczy się sława. Pan Doktor niestety jest że ładnie powiem nie miły. I tylko liczą się dla niego sensacje. jest wredny wulgarny do pacjentów "zwykłych".
~Paweł
2016-01-12 11:05:18
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: 12
Wielki szacunek dla Pana doktorze! Zawsze mówiłem i mówię mamy świetnych specjalistów tylko pozwólmy im w spokoju pracować zapewniając odpowiedni sprzęt medyczny do pracy.
~z66
2016-01-12 11:04:03
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -3
Nie wyrzuca sie dobrego lekarza bez powodow. Niereformowalny SPOŁECZNIE???
~Kasia
2016-01-12 10:30:51
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 10
No proszę, pięknie
~Padło
2016-01-12 09:24:19
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 4
Domanasiewicz-cudotwórcy brawooooooo
~Piotr Zdybek
2016-01-12 08:53:13
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: 11
Wielka radość że Doktor Domanasiewicz ,, znowu nadaje"!!! Rób swoje Mistrzu!
NA ANTENIE
KatarzynaGórna-Drzewosz
Katarzyna Górna-Drzewosz
 06:00 - 09:00
Poranek z Radiem Wrocław
Zastrzyk wszystkiego, co rano ważne