Ponad 100 zwolnień wystawionych w sieci

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-01-13 12:19 | Zmodyfikowano: 2016-01-13 12:19
A|A|A

Elektronicznie wystawione zwolnienie to ułatwienie dla pacjenta, zakładu pracy i samego lekarza. Od razu po wystawieniu zwolnienie automatycznie przekazywane będzie do ZUS. Natomiast do pracodawcy pacjenta trafi wersja elektroniczna, jeśli ten będzie miał założony swój profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Nie oznacza to jednak, że od tej daty znikną dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te będzie można stosować do końca 2017 roku.

Zwolnienia papierowe znikną 1 stycznia 2018 r. – od tego momentu będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Takie „elektroniczne” zwolnienie trafi natychmiast do ZUS a pacjent – pracownik będzie zwolniony z obowiązku dostarczania zwolnienia pracodawcy gdyż dostanie on zwolnienie pracownika drogą elektroniczną. Jest tylko jeden warunek – pracodawca musi mieć swoje konto na PUE. Jeśli go nie założy – nadal będzie dostawał zwolnienia na papierze. Chory nie będzie już musiał pilnować terminu siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia.

Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

"Jeżeli to pracodawca wypłaca zasiłki swoim zatrudnionym i ma konto na PUE - pracownik po wystawieniu e-ZLA nie musi nic robić, aby otrzymać zasiłek. Jeśli natomiast płatnikiem zasiłków jest ZUS (jest tak np. w przypadku, gdy pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego do 20 osób) to konieczne będzie złożenie wniosku o zasiłek. Jednak, co bardzo istotne, jako wniosek o zasiłek będzie także traktowane zaświadczenie wystawione przez pracodawcę (na druku ZUS Z-3) i przekazane do ZUS albo nawet sam wydruk e-ZLA. Do złożenia wniosku można wykorzystać swój profil na PUE ZUS, gdzie będzie zamieszczony druk takiego wniosku. Wypełniony wniosek można też zanieść albo wysłać do ZUS" -  mówi Janusz Lipka naczelnik Wydziału Obsługi klientów i korespondencji Oddziału ZUS we Wrocławiu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama