Życie codzienne pod lupą socjologów

Uniwersytet Wrocławski | Utworzono: 2016-01-15 19:34 | Zmodyfikowano: 2016-01-15 19:34
Życie codzienne pod lupą socjologów  - fot. Uniwersytet Wrocławski
fot. Uniwersytet Wrocławski

Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaprasza na styczniowy panel dyskusyjny w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Café”. Gośćmi będą socjologowie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W dyskusji wezmą udział prof. dr hab. Rafał Drozdowski, prof. dr hab. Marek Krajewski oraz mgr Maciej Frąckowiak. Spotkanie poprowadzi dr Ewa Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Goście z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmują się badaniem życia codziennego. Szerszej publiczności mogą być znani jako autorzy projektu „Niewidzialne miasto” oraz książki „Narzędziownia”. Zarówno ów projekt, jak i publikacja, posłużą w czwartek za punkt wyjścia do szerszej refleksji na temat badań socjologicznych.

Zaproszeni goście opowiedzą o tym, co nie kojarzy się z akademią, a warunkuje działalność poznawczą; przede wszystkim o szeroko rozumianej logistyce badań, także w odniesieniu do ich obecnych przedsięwzięć – archiwum badań nad życiem codziennym oraz refleksji na temat diagnozy w kulturze – kładąc akcent na to, co badania poprzedza: ramy instytucjonalne i prawne, oczekiwania zamawiającego, uwarunkowania technologiczne, itd., a także na to, co po nich następuje: komunikowanie wyników, przekładalność języków, refleksyjność czy zagadnienia etyczne.

Każde badanie to rodzaj kreatywnego projektu, w którym bardzo wiele może się zdarzyć. Organizatorzy chcą uczynić spotkanie z doświadczonymi badaczami okazją do zwrócenia uwagi na kreatywny wymiar poczynań badawczych i do przywrócenia ważnej roli błędu, zaskoczenia, niedyrektywności i niekontrolowalności w procesie badawczym oraz w nabywaniu doświadczenia przez badacza.

Będzie to bardzo dobra sposobność, by porozmawiać o tym: co inicjuje badania socjologiczne i z jakimi możliwościami/zagrożeniami to się wiąże; jak/komu/z jakim skutkiem prezentuje się wyniki badań, a jak można byłoby to robić; jak konsumuje się wyniki badań i z jakimi zagrożeniami wiąże się brak kontroli nad tym procesem; dlaczego preteksty i konsekwencje badań rzadko są w ich trakcie urefleksyjniane.

Styczniowe spotkanie – „Poszerzając pole widzenia. Wokół badań socjologicznych” – odbędzie się w Panato Café (ul. Jedności Narodowej 68a) 17 stycznia o godz. 17.00.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.