Inauguracja ESK: Dyrektor generalny przeprasza za problemy

Jan Pelczar, Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2016-01-18 08:10 | Zmodyfikowano: 2016-01-18 08:12
A|A|A

fot. Marcin Walencik

Najpierw portale społecznościowe i komentarze, jakie pojawiały się tam w poniedziałek rano:

Żal przygotowań artystów: duża część nie wystąpiła, bo nie uwzględniono ich w chaosie, nawet organizatorzy nie wiedzieli, brak informacji, brak koordynacji. Opóźnienia, pogubienia, płaczące dzieci, bo całe grupy taneczne pominięto, platformy przejeżdżały obok punktów, w których były wyznaczone występy. Ze względu na opóźnienia, rowerzyści o mało nie stratowali się z pieszymi. W Rynku spora część artystów nie zagrała, bo wysiadł prąd.

Wpisy znalezione na Facebooku:

  • "dwa duchy esk. duch mrozu i duch braku informacji. wyglądało fajnie w necie, więc poszłyśmy. czekałyśmy bez sensu godzinę w rynku. dupska nam zmarzły. kulturalnie pozdrawiamy."
  • "Duchy Wrocławia na otwarcie ESK - współczuję wszystkim artystom, którzy przez wiele tygodni/miesięcy ciężko pracowali. Organizatorzy - byliście do bani!!!"
  • "Niestety. Nawet najlepsze zdjęcia nie obronią tej bylejakości, chaosu i braku pomysłu..."

Sukces czy klapa? Zdania są podzielone, szczególnie w internecie. Wiele osób skarży się, że nic nie było widać oraz że marzli czekając na show ponad godzinę. Rynek rzeczywiście zaczął się wyludniać jeszcze przed rozpoczęciem głównego widowiska. 

Według szacunków magistratu, w uroczystości wzięło udział od 100 do 120 tysięcy osób. Były też oczywiście pozytywne komentarze. Prezentowaliśmy je wczoraj. Tu znajdziecie również fantastyczne fotografie:

Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK przyznaje, że faktycznie nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo nie wytrzymały agregaty i zabrakło prądu:

Bardzo za to wszystko przepraszamy. Można zawsze, wszystko lepiej. Zdarzyło sie tak, że nie ma prądu. Na to nie mieliśmy wpływu. Na południu telebimy były włączone dla pozostałych, po prostu, zabrakło prądu. Jak już podnosił się prąd do góry, to już było za późno, odbył się tylko finałowy moment przed sceną i na scenie.

A jak Wam się podobała inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu? Czekamy na komentarze!

PIERWSZE PODSUMOWANIE WEEKENDU OTWARCIA ESK WROCŁAW 2016
(materiały organizatorów)

"Około 120 tysięcy mieszkańców wzięło udział w „Przebudzeniu” - Ceremonii Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pochody Duchów (Innowacji, Odbudowy, Powodzi i Wielu Wyznań) wyruszyły równocześnie z czterech miejsc: z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego. Na Rynku połączyły się w Piąty Element. Gdy wybrzmiał dzwon, z okien okolicznych kamienic zabrzmiała muzyka na żywo, a Wrocław świętował oficjalny start Europejskiej Stolicy Kultury.

W ciągu weekendu wrocławianie tłumnie odwiedzali muzea i galerie. Prawie tysiąc osób na wernisażu wystawy prac Eduardo Chillidy i tyle samo podczas wernisażu „Made in Europe” w Muzeum Architektury oraz tłumy podziwiające wieczorne spektakle ognia na Wyspie Słodowej. W samym „Przebudzeniu” udział wzięło łącznie ok. 120 tys. osób - to wstępny bilans Weekendu Otwarcia ESK Wrocław 2016.

ESK Wrocław 2016 to około 400 projektów, w ramach których będziemy świadkami blisko tysiąca wydarzeń artystycznych - programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć stworzonych z myślą o wrocławianach jest „Kwartet Flow” Chrisa Baldwina angażujący setki przestrzeni, tysiące artystów, a przede wszystkim dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta i okolic. Styczniowe „Przebudzenie” to druga odsłona Kwartetu, zaraz po „Mostach” - największym jednodniowym performansie 
w Europie. Przed nami czerwcowy „Flow” i grudniowe „Niebo” - ceremonia zamknięcia. Już w lutym czeka nas koncert gwiazdy muzyki filmowej - Ennio Morricone, a kilka miesięcy później występ gitarzysty i wokalisty Pink Floyd - Davida Gilmoura.
W kwietniu odbędzie się specjalna edycja Jazzu nad Odrą pod dyrekcją Leszka Możdżera z finałem podczas Światowego Dnia Jazzu. Wiosną Wrocław wystąpi w roli Światowej Stolicy Książki UNESCO, a w czerwcu czeka nas spektakularne widowisko operowe na Stadionie Miejskim - „Hiszpańska Noc z Carmen - zarzuela show”. Jesień należeć będzie do Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy” prezentującej osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Grudzień to z kolei wielkie święto kina - we Wrocławiu przyznane zostaną prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe. Swoje edycje specjalne będą mieć także organizowane we Wrocławiu festiwale, w tym Brave Festival, Avant Art Festival („Japonia”), American Film Festival, Przegląd Piosenki Aktorskiej czy Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Więcej informacji na www.wroclaw2016.pl"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Kazimierz57
2016-01-23 07:46:54
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 2
Cieszę się, że jestem w domu! Wolę nie wychodzić bo "cyrk trwa i chucpa"
~PISZCIE
2016-01-20 03:27:13
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 3
BEZ OBAW REŻIM POległ Całuję Twoją dłoń Madame BEATO
~frakcja BROSZKI
2016-01-20 03:18:33
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
zwycięża POlegliście PRAWDA ZWYCIĘŻA
~Europa - Nie dziękuję
2016-01-19 16:13:28
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 8
EUROPEJSKI SYF NA ULICACH WROCŁAWIA - NIE DZIĘKUJĘ
~Michał
2016-01-19 12:58:53
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 14
Tu nie chodzi głównie o problemy z prądem ale przede wszystkim to, że tylko garstka osób widziała cokolwiek. Dlaczego tego nie skomentujecie? Tyle czasu na przygotowania i nikt nie wpadł na to żeby podnieść występy artystyczne tak, żeby w marszu widziało to więcej osób? A dlaczego nie poinformowano ludzi, że czekamy na ducha jakiegoś tam, i że trzeba jeszcze poczekać np. 40 min? Te dwie sprawy przesądziły o tym, że większość osób jedynie się przespacerowało kilka kilometrów po to żeby postać na zimnie w rynku. A potem z rozczarowaniem wrócić do domu. Jakie ja mam mieć zdanie na ten temat skoro wmówiono mi, że będę miał co oglądać, i będzie w czym brać udział. Tymczasem nic nie zobaczyłem i w żaden sposób nie czułem, że biorę czynny udział w czymkolwiek. Jako leming dla zdjęć z drona jedynie.
~ja oglądałem na youtube
2016-01-19 09:55:32
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 7
więc kłopoty organizacyjne mnie nie dotyczą. ja natomiast mam zastrzeżenia co do wartości artystycznej, tak tragicznej hipisiarskiej muzyki dawno nie słyszałem. hipisiarskie world music i to kiepskim wydaniu. skłotersi na zachodzie robią lepszą sambę i cyrk.
~prw
2016-01-19 09:07:43
z adresu IP: (94.40.xxx.xxx)
Ocena: 4
zakorkowanie miasta się udało wzorowo . Chyba tylko o to chodzilo bo innych wartości z łażenia w mróz po ulicach chyba nie ma
~EdW
2016-01-19 00:13:40
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -12
Za to Wrocławianie nie nawalili! Tyle luda w Rynku co w Sylwestra, za to wszyscy trzeźwi, mili i bez petard. Impreza była wysokiego ryzyka "by design", bo zakończenie wymagało dotarcia wszystkich pochodów. Mam nadzieję, że uczestniczący w wydarzeniach artyści dostaną wypłatę za nadgodziny, a dla akrobatów, tańczących w czterech metalowych "kwiatach" (?) na Rynku będzie dodatkowe odszkodowanie, bo było widać, jak bardzo już zmęczeni, wykonują swoją pracę na mrozie. BTW który "duch" się spóźnił???
~Ewa
2016-01-18 23:49:23
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 5
Czekałam na to wydarzenie z radością i myślałam, że to będzie "wielka fiesta" dla wszystkich mieszkańców i gości, a tu taka amatorszczyzna. Wstydzę się za organizatorów i osoby odpowiedzialne za taką beznadziejną prezentację. Myślałam że to będzie coś w rodzaju Brazylijskiego karnawału, że każdy będzie mógł obserwować wielki radosny pochód który zakończy się fajerwerkami w Rynku, a tu taki chłam nam zgotowano. Wstyd...............
~balbina 81
2016-01-18 23:36:02
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 7
pochód był świetny - wspaniałe pomysły - tramwaj wypełniony pierzem i aniołami (?), po drodze 4 chóry - piękne wystęþy, ale jak doszliśmy do rynku to nic sie nie działo, czekaliśmy prawie 1,5 godziny i poszliśmy do domu, nie doczekaliśmy się finału, bo ile można było stać na mrozie - współczuje rodzinom z dziecmi - rozumiem, że można się pośliznać o 10, 15, nawet 20 minut - ale tyle czasu..? no igrzysk to my na pewno nie zorganizujemy, bo tam transmisja jest na żywo:P
~Ktoś
2016-01-18 23:07:39
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 5
Zważywszy na to że na Rynku nie było ani jednego agregatu wykorzystanego do obsługi (z wyjątkiem wozu TVP) to faktycznie zawiniły... Bo ich nie było...
~hejted ESk 2016 Wrocław
2016-01-18 21:39:40
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pokażmy, że nam się to nie podoba! Facebook hejtedESK2016Wroclaw
~asdf
2016-01-18 21:20:57
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 11
Jakie 120 tys ludzi? Policja podaje, że udział w tym wzięło około 50 tys. Więc kto kłamie? A co do tej hucpy, to wyglądało to raczej jak kiczowaty odpust przygotowywany byle jak i na szybko kilka dni temu i po jak najmniejszych kosztach. Jakieś kolorowe, odpustowe światełka, jakieś coś sklecone z surowców wtórnych wziętych chyba z jakiegoś skupu złomu, jacyś ludzie poubierani w stare szmaty i worki na śmieci, to tego organizacyjny bajzel. Kompromitacja na całej linii.
~Dizzy
2016-01-18 21:04:11
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 4
A ktoś pamięta jeszcze cały cyrk z fontanną na placu nowy Targ? Przypominam, że ona też miała być elementem przygotowań do ESK. Oczywiście już na samym początku ambicje ratusza były wielkie ale pieniędzy na ten cel zarezerwowali mniej niż kosztował rozbity służbowy nissan Dutkiewicza :/ Ostatecznie w miejsce fontanny zostaliśmy obdarowani festiwalem (fast)Food trucków na poziomie...
~Gris
2016-01-18 21:03:26
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
..tak brakło prądu ale ludziom w głowach kiedy wymyslili żeby 4 pochody ludzi bez zadnej moderacji przeszły w ciszy w zasadzie do rynku po to tylko żeby się na koniec dzowiedzieć że nie czeka ich tam nic poza rzuceniem pierza ...o przepraszam wielu się o tym nie dowiedziało bo poszli do domu... No kochani taką organizacje to można zrobić na dożynki na 1500 osób a nie dla 100 tysięcy Panie Dyrektorze Krzyśku na 100 tysięcy przygotowaliście taki ''szit'' no żart to jest prawda??? i z tym prądem też?? ..i co przeprosi Pan teraz 100 tysięcy mówiąc że no może nie wszystko było do końca i ten teges....no kpina to ile czasu przygotowany był ten apel ....az sie boje jaką my bedziemy stolicą kultury bo jak to ma tak wglądać to ja może się bede bawić jakoś miej kulturalnie !!!
~Luty na studiach byl....
2016-01-18 20:36:56
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
Marzec - obecnie poseł Liroy...Kwiecień się pojawia, No i pan Maj - "dyr generalny"... a Czerwiec?, Bo p. Lipiec -skazany minister sportu, No a już Sierpień ? Bo Wrzesień - to z "Kochaj albo rzuć" , Październik i Listopad - to rzadko raczej bywało, A Grudzień - Mieczysław z PZPR ?- Tyle w temacie miesięcy :(
~Średniowieczna gawiedź!
2016-01-18 20:22:19
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wtedy to nie choć umieli czytać i pisać . A ci dzisiejsi....???? Alfabety znają, nawet studia pokończyli... niektórzy ludzi leczą... i dali na siebie naciągnąć kolorowe kondomy? .... słów brak.... A na co się prezerwatywy nakłada ....:(
~zła
2016-01-18 19:31:39
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 8
Szłam w pochodzie Ducha Odbudowy i była to całkowita porażka. Scenki nie przekazywały żadnej treści i wartości, do tego doszło też opóźnienie i utrudnienie drogi rowerzystom. Przykro było brać w tym udział i na to patrzeć, pod warunkiem, że już dało się coś zobaczyć. Nagłośnienie też było do niczego. Wóz z głośnikami jechał za tłumem, co było wyjątkowo "mądrym" rozwiązaniem...
~kruk
2016-01-18 18:22:33
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Ocena: 9
Witam niestety nie jest prawdą że prądu zabrakło przez agregaty Agregaty działały we wszystkich miejscach gdzie były Natomiast Impart nie zabezpieczył zasilania awaryjnego w agregaty na rynku (Cięcie kosztów) Zasilanie było z trafostacji miejskich a awaria w elektrowni Pan Krzysztof Maj nie wie o czym mówi Jest specjalistą od lawirowania
~ccc
2016-01-18 17:32:34
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 3
najlepsze było to ze jak się weszlo na srodek rynku to już się nie dalo wyjść ludzie nawzajem się przepychali w tym tloku tragedia...
~ale chce mi sie siku...ku
2016-01-18 17:30:46
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 20
w trakcie relacji na żywo on line, ktos zapomnialam wylaczyc mikrofon i w eter poszlo "...ale chce mi sie siku, jutro chyba nie bede mogl mowic, kur...a....". No faktycznie stolica kultury...hahahhaa
~MarCza
2016-01-18 16:39:55
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 7
Sama idea rewelacyjna. Pochód czterech duchów, a następnie kulminacja- połączenie się czterech odrębnych motywów z różnych części miasta, w jedną spójność w centrum. Świetne nagłośnienie, nagłe zwroty akcji, bajkowe elementy gry świateł czy "wystrzał" piór, które przypominały duże płatki śniegu. Jednakże faktycznie, podczas pochodu, nie każdy miał okazję zobaczyć co tak naprawdę odgrywali artyści. Samo wejście duchów na rynek to już totalny chaos, nikt nie wiedział gdzie ma się kierować, czy podążać wciąż za duchami czy oddzielić się od grupy? Następnie przedłużające się otwarcie finału. Samemu mi niemal odmarzły kończyny. W pewnym momencie tuż przed samą kulminacją w postaci "przelotu aniołów", "śniegu piór", czy orkiestry z okien kamienic- zrobiło się luźniej przy scenie. Pewnie część zrobiła to z przemarznięcia, inni nie zdawali sobie sprawy kiedy będzie koniec. Dobrze, że były telebimy, inaczej tylko garstka miałaby możliwość zobaczyć to co działo się pod "duchem". Podsumowując- idea świetna, ciekawy pomysł, sporo zwrotów akcji, profesjonale kostiumy czy gadżety. Realizacja już gorzej. Chaos- brakowało osób mogących zapanować nad tłumem. Opóźnienia.
~krakus
2016-01-18 15:46:52
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 19
Ale popelina! Ale wrocławsiaki lubią takie "showy", przecież większość z nich to potomkowie chłopów przesiedlonych zza Buga. Aż żal patrzeć jak się marnuje publiczne pieniądze na tę Europejską Stolicę Ksenofobii. Dobrze, że kukły Żyda tym razem nie spalili.
~Konrad
2016-01-18 15:39:08
z adresu IP: (83.0.xxx.xxx)
Ocena: 11
Szczerze przyznam, że nie rozumiem zachowawczej postawy dziennikarzy, którzy udają, że nic się nie stało. Czyżby, podobnie jak to było z mediami niemieckimi, zabrania tego poprawność polityczna?. Wszystkie fora internetowe aż kipią ze złości na organizatorów, zarzucając im brakoróbstwo i amatorszczyznę. Tymczasem w mediach daremnie szukać krytycznych opinii. Dlaczego?
~jowita
2016-01-18 15:26:04
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 12
"miś, miś na miarę naszych czasów i możliwości" .... Bareja nic dodać nic ująć.
~funt kłaków
2016-01-18 15:00:01
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: 11
Pan Dyrektor Maj, jeszcze dwa temu pisał, że cudownie jest gdy on nie musi nic robić, bo ma od pracy fachowców. Zastanawiam się czy ktoś ogarnął z zegarkiem każdą z tras. Czy ktoś wpadł na pomysł by zmierzyć wysokość wiaduktu i czy konstrukcja przejedzie pod nim. Bo na jednej z trasie był niezły zgrzyt. :( Na końcu jaka była rola Chrisa Baldwina. Za co odpowiadał? Kto koordynował całość, czy ktoś koordynował inne trasy? Czy jednak wszystko było na słowach i fantazji oparte. Mieszkańcy chcieli mieć fiestę a dostali coś co nie było otwarte na nich. Wystarczyły by na pochodach były z dwa auta z sound systemem by ludzie mogli pląsać. Muzykę można by do każdego pochodu dopasować. Było tak że ci którzy szli z tyłu czuli się jak na pochodzie 1 majowym w styczniu. :(
~Krycha
2016-01-18 14:38:55
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ten koszmar ~Konrad kosztuje baaardzo dużo. Powstały specjalne komórki , gdzie została zatrudniona masa ludzi za dużą kasę, aby się tym zajmować. A szału nie ma , nawet patrząc na "gwiazdy " jakie mają do nas przyjechać. Ja tą imprezę sobie zupełnie inaczej wyobrażałam, jej myślą przewodnią było to, ale zwykłym ludziom ułatwić dostęp do kultury, czy w takim razie bilety do teatru, na koncerty będą taniej dużo? kiedyś była taka akcja - bilet do teatru za 1 zł
~ivent promotor
2016-01-18 14:35:21
z adresu IP: (193.238.xxx.xxx)
Ocena: 9
Przerosło ich, amatorka za wielkei pieniadze... tyle w temacie - zawsze od 20 lat powtarzam wszystkim współpracownikom, iż nie ma takiej imprezy której by nie mozna było spieprzyć.
~Konrad
2016-01-18 14:26:26
z adresu IP: (83.0.xxx.xxx)
Ocena: 11
Sukces czy klapa? Zdania są podzielone, szczególnie w internecie.". To nieprawda. Na każde sto komentarzy tylko jeden jest pozytywny, reszta nie zostawia suchej nitki na organizatorach zarzucając im amatorszczyznę i przez to skompromitowanie miasta!. Trzeba nazwać rzecz po imieniu - KOMPROMITACJA. Organizatorzy z prezydentem Dutkiewiczem na czele, ponoszą całą odpowiedzialność za blamaż miasta. To miało być najważniejsze i najbardziej efektowne kulturalne wydarzenie w historii Wrocławia. Organizatorzy mieli aż cztery lata na przygotowanie tej wyjątkowej imprezy. Tymczasem zaserwowano nam jarmark jakich tysiące. Pochody przypominały kondukty pogrzebowe, o reszcie nawet nie wspomnę, bo to był jeden wielki bałagan. Mam nadzieję, że dziennikarze dotrą do informacji, ile kosztował ten koszmar.
~adex
2016-01-18 14:22:21
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 5
Witam niestety nie jest prawdą że prądu zabrakło przez agregaty Agregaty działały we wszystkich miejscach gdzie były Natomiast Impart nie zabezpieczył zasilania awaryjnego w agregaty na rynku (Cięcie kosztów) Zasilanie było z trafostacji miejskich a awaria w elektrowni Pan Krzysztof Maj nie wie o czym mówi
~vlc
2016-01-18 14:16:24
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 5
Razem z pozostałymi wrocławianami staliśmy w korku. Spóźnionym duchom udało się to, co wydawało się niemożliwe - Wrocław stał się jeszcze wolniejszym miastem! Do tej pory średnia prędkość poruszania się po mieście samochodem wynosiła około 30km - po niedzieli tempo spadło do 20km! Teraz już nikt na świecie nas nie przegoni! Jesteśmy najwolniejsi! Gratulacje, kolejny rekord na konto wielmożnego, jaśnie nam panującego, Prezydenta Dutkiewicza! ESK: Europejska Stolica Korków!
~'Żal dla przygotowań arty
2016-01-18 14:08:25
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 13
Aż trudno uwierzyć, że jakiekolwiek przygotowania miały miejsce. W większości tego, co było dane mi zobaczyć, wykonawcy zaprezentowali skrajnie niski poziom. To wyglądało jak nieudana improwizacja. I o to cały dezorientujący szum? Przykro mi, ale dział promocji się nie popisał.
~ja tu mieszkam
2016-01-18 14:06:49
z adresu IP: (188.117.xxx.xxx)
Ocena: 3
Zabrakło tam producenta, który potrafi ogarnąć tak rozległą imprezę, to było chaotyczne, niepomyślane. Dziwne przecież organizatorzy mieli tyyyle czasu...
~Krytykant
2016-01-18 14:03:48
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 12
Okazało się ze jest to Europejska Stolica Chałtury.
~K. MAJ
2016-01-18 14:02:32
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 4
BURAK DUTKIEWICZ ZDROJEWSKA Elita Stolycy Kulturalnej
~Nra
2016-01-18 13:52:58
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 7
Zabawne jak dużo można nazywając się ESK. Wymienione przez was wydarzenia i tak miałyby miejsce. Niezależnie od ESK. Śmieszne, żenujące i bardzo sprytne zagranie - zagarnąć istniejące działania kulturalne. Może coś nowego, coś swojego ESK?
~Komentarz został usunięty
2016-01-18 13:51:40
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 4
Komentarz został usunięty
~Mich
2016-01-18 13:51:09
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jakoś mam takie nieodparte wrażenie, że nasz kochany prezydent D. się tego dotknął i wszytko szlak trafił. Tak jak i przejściem świdnickim czy zakładem pogrzebowym na solnym. Pzdr
~Przejdźcie kurs pisania!
2016-01-18 13:51:04
z adresu IP: (159.253.xxx.xxx)
Ocena: 7
Bardzo słabo napisany artykuł. Ciężko cokolwiek z niego zrozumieć. Najważniejsze błędy: - nie daliście lidu, - nie ma wstępu, w którym byłoby wyjaśnione co to jest ESK - Artykuł ten mógł przeczytać każdy, nawet osoba spoza Wrocławia, która przez przypadek dostała się tutaj (np. ja). - zdecydowanie wybierzcie się na kurs pisania lub tworzenia prostych zdań. Najlepsze kwiatki: - pierwsze zdanie: Żal przygotowań artystów - kto się żali? przygotowania? A.... Szkoda straconego czasu artystów, którzy od dawna przygotowywali się do swoich występów. - bo nie uwzględniono ich w chaosie, nawet organizatorzy nie wiedzieli, brak informacji, brak koordynacji - W chaosie czego? O czym nie wiedzieli organizatorzy? - Opóźnienia, pogubienia, płaczące dzieci - "pogubienia" czego? Dzieci?! - Ze względu na opóźnienia, rowerzyści o mało nie stratowali się z pieszymi - ja "się stratowałam" z tym zdaniem. Pozdrawiam copywriter
~No Men Omen
2016-01-18 13:47:05
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 11
Szczerze wątpię, że uczestniczących w uroczystości było tylu, ile podają Państwo w artykule.
~Wrocław Moje Miasto
2016-01-18 13:42:53
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 11
Brak komentarzy nt. jakości i samego pomysłu na widowisko? Więcej nt. organizacji? Może dlatego, że niewiele było widać, a to co było, trudno komentować. Zdumienie wraz z rozczarowaniem, że to dzieje się naprawdę.
~Jarq
2016-01-18 13:41:48
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 9
tak się pierze dzisiaj pieniądze - odwala fuszerke i tandete a pozniej pisze ile to milionów nie kosztowało... co by wiecej po kieszeniach napchać
~Uczestniczący aktywnie
2016-01-18 13:38:01
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 8
Tragedia! Sam pochody super! Niesamowite emocje dla wykonawców i widzów, ale kumulacja na rynku to koszmar! Artystycznie piękne widowisko gdyby nie zła ze wszech miar organizacja!!!! to byłoby pięknie Niestety, nie było :( dużo żalu i złości do głównego organizatora! Szkoda wysiłku pomysłodawcy scenariusza, reżyserów, wielu setek artystów, bo nie zasłużyli na złe słowa Nie ich winą było opóźnienie, eliminacja scen, występów czy wreszcie brak prądu Szkoda zmarnowanej energii ludzi ćwiczących przed wydarzeniem wiele godzin! Szkoda ich zapału i zaangażowania! Niełatwo będzie namówić wrocławian do kolejnego podobnego widowiska! Zaprzepaszczono wielki zryw aktywności ludzkiej! Ciekawe czy główny sprawca tej porażki dostanie za nią nagrodę i premię czy poleci tak szybko jak się wspiął na to stanowisko Odpowiedź nasuwa się chyba sam... Smutne to...
~Saray
2016-01-18 13:26:26
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Organizacja Do bani Panowie z informacji nic nie wiedzieli . Nie wpuszczali ani nie wypuszczali z restauracji . Niestety Polska nigdy nie zorganizuje zadnej masowej imprezy tak jak powinno byc . Na prawde jestesmy rozczarowani . Pozdrawiam
~mradar
2016-01-18 13:26:25
z adresu IP: (195.212.xxx.xxx)
Ocena: 0
jak zwykle narodowa cecha obudzila sie najmocniej. Narzekanie! zimno? w styczniu? nie mozliwe? ciasno? a telebimy rozlozone wokół rynku tak duże razem z punktami "do ogrzania" mogłyby oczy wybić, ale nie! trzeba sie wcisnąc na rynek, na siłe, jak do polskiego busa. Proponuje wypelnic ankiete na stronie wroclaw2016-> Pomóż w ewaluacji Weekendu Otwarcia. Wypełnij ankietę Dla mnie duch wielu wyznan na legnickiej byl KAPITALNY! spektakl doskonały.
~wkurzony
2016-01-18 13:17:36
z adresu IP: (192.157.xxx.xxx)
Ocena: 0
ESK - Europejska Stolica Korków - takie powinno być rozwinięcie skrótu. Cały Wrocław stoi w korkach, a Dudkiewicz organizuje nikomu niepotrzebne imprezy. Najważniejsze że kolesie zarobią, a mieszkańcom podniesiemy rachunki za wodę i wszystko się wyrówna...
~Dorota
2016-01-18 12:21:22
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 6
To ESK to jedna , wielka lipa, tylko szkoda , że mnóstwo pieniędzy na to poszło, a głównie na wynagrodzenia dla ludzi, którzy robią te badziewne projekty
~Poziomica
2016-01-18 11:27:25
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 7
Taki poziom otwarcia jaka muzyka w radiu zet... o przepraszam wrocław
~Piotr Adenauer
2016-01-18 10:56:14
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 11
Tak sobie (oczywiście nie sam) po stałem na skrzyżowaniu Odrzańskiej i Rynek, płotki oddzielające biedniejszych o tzw bogatszych gdyż VIPem się zwali... staff steward i straż miejska mocno broniła do 19:15 wejścia na za barierkę.... ok. 18:40 przyszło coś bez ludzi w środku ze złotymi hyba krasnalami na Odrzańską i tam stało dłłłłługo. Dzwoniło coś, i ... tyle. Do godz. 19:00 ludzie napierali.... potem już odchodzili i byłem w zasadzie z kilkunastoma osobami pod barierką, jak się zaczęło... było za moimi plecami pusto... znaczy ludzie sobie poszli, bo reżyser uruchomił swoja wizje... nadal nie wiem czego wizję. W zasadzie już na saunę postanowiłem iść gdyż blisko i ciepło.... i stało się zgasło światło. Potem na kawkę wróciłem ok 21:30 gdy TransFormers sprzątało pierze - bo to taka impreza europejska przecież na godzinkę występu...miasto bawi się ?- znajoma z lokalu tylko powiedziała że bez zapowiedzi reżyser postanowił wyłączyć wszystkim prąd elektrycznych w lokalach dla utrzymania klimatu.... a sprzedaż trwa ... płatności, kasy fiskalne itp. lodówki tylko na 20 min. ale nikt nie wiem w lokalach na ile czasu wyłączono..... i zamykając europejska żenadę, współczuję organizatorom wystarczyło w tych wydanych milionach uruchomić zwykłe xsero i stewardów wyposażyć w info, co gdzie i o której i w imię czego. Polecam przyjrzeć sie opisom imprezy w sieci... są ubogie, nie precyzyjne i tylko jasne dla organizatorów.... którzy wraz z rzecznikiem mogą sobie strzelić "setę" podczas rezygnacji z dalszej organizacji...... i tak z zupełnej innej organizacyjnej beczki - czy ktoś wie ile steward bierze za cały dzień stania na mrozie? Może 110,00zł polskich? dziekuje
~Wrocławianin
2016-01-18 10:12:38
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
Łódź powinna być organizatorem ESK, a nie Wrocław
~Yoda4
2016-01-18 10:08:45
z adresu IP: (193.0.xxx.xxx)
Ocena: 14
Dno. Opóźnienie 1,5 godziny. Stałem ok. 70 m od sceny - nic nie widziałem, Po prostu scena była za nisko w stosunku do publiczności. Sama scena maluteńka - ja na wiejskim odpuście a nie na Otwarcie ESK. Dodatkowo ktoś kretyńsko wymyślił, że PRZED sceną na bruku będą się odbywać performance mimów - których w ogóle nie było widać. Widziałem to wszystko na telebimie rzuconym na ścianę Banku BZWBK. Obraz blady i nieostry bo dookoła uliczne latarnie rozpraszały wszystko żółtym światłem. Pod ścianą BZWBK - robole składają z 4 platform jedną wielką "machinę": łażą, kręcą się, coś tam dokręcają, wchodzą, schodzą z platformy a 3 metry obok nich rozgrywa się całe widowisko otwarcia!!! Jakby nie mogli tego składać bardziej dyskretnie - 4 metry dalej na Pl. Solnym. Organizacyjnie dno - większość ochroniarzy to leśne dziadki: emeryci i renciści, którzy kompletnie nie potrafili udzielić żadnych odpowiedzi. Stoję na zablokowanej ul. Świdnickiej i pytam się jednego z nich , stojącego w kordonie: Którędy dostać się do Rynku? W odpowiedzi słyszę: "Albo w lewo albo w prawo" - świetny żart przy temperaturze minus 7 stopni. Dzień wcześniej wizytowałem "Płonącą Wyspę" - szumna nazwa, na scenie 1 osoba z 2 płonącymi kulami na sznurach, kręci nimi dookoła głowy - taki fire show jak to kiedyś robili na rynku amatorsko kilku młodych gniewnych ludzi. Do tego głośna ogłupiająca muzyka techno. W piątek uciekłem pod Forum Musicum - cisza, pusto. Raz na kwadrans jakiś blady pokaz wizualizacji zupełnie niewidoczny a treści niezrozumiały. Poddałem się. Znów rozczarowanie.
~wrocławianin
2016-01-18 09:57:23
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 6
To jest tak, jak na szefa ESK zaprasza się pana z Lubina, który na kulturze wysokiej zna się gorzej niż słabo. Za to nie brakuje mu tupetu, co w magistracie i osobiście panu prezydentowi Dutkiewiczowi się z pewnością podoba. Tyle że wrocławianie tej jego buty pomieszanej z bylejakością i nonszalancją okazywaną obywatelom nie chcą, co podczas wyborów mu pokazali. Dutkiewicz nie stara się, bo wie, że to jego ostatnia kadencja. Ale Dutkiewicz do błędu się nie przyzna, będziemy brnęli dalej - jak Titanic. Nawet jak pomysł imprezy jest fajny, to szef ESK go utopi w bylejakości organizacyjnej.
~Maniek
2016-01-18 09:44:31
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 12
Szedłem pochodem z żoną i dzieckiem z Fabrycznej. Opóźnienia mega, koordynacja i informacja - tragizm. Na etapie Placu Legionów ludzie zaczęli się rozchodzić - podejrzewam, że część w poszukiwaniu toalety, kolejni po ciepłą kawę, a jeszcze kolejni, żeby wyjść z tłumu, który strasznie się zagęścił od Firleja mniej więcej. Też poszliśmy z dzieckiem do Heliosa, żeby skorzystać z toalety. Chcieliśmy się z Solnego dostać do rynku - blokada - wejście od Świdnickiej. Poszliśmy od Świdnickiej, czekaliśmy do 18.45 i wróciliśmy do domu. Nic nie wiadomo było, 0 informacji publicznej ile jeszcze czekać. Zmarznięci z płaczącym dzieckiem wracaliśmy z poczuciem zażenowania. Organizator tragedia. Aktorzy, charakteryzacje - na etapie pochodu pomyśleliśmy, że będzie ok. Późniejsze wydarzenia przyćmiły wszystko. Pytanie co teraz - masa kasy i zaangażowania pewnie poszło, a przez taką organizację skutek odwrotny od zamierzonego. Masa ludzi wróciła do domu wkurzona. Dla mnie to amatorszczyzna w organizacji. Tragizm. Stolica kultury - ktoś o ludziach w ogóle pomyślał? Toi-Toje na Solnym np. a na trasach gdzie były niby? Megafony służące wyłącznie do krzyków - a informacji sensownej, 0.
~sowa
2016-01-18 09:37:34
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 15
Dopóki szliśmy Legnicką z "Duchem wielu wyznań" to jeszcze było ok. Jak dotarliśmy do ul. Św. Mikołaja i do wejścia na Rynek zrobiło się beznadziejnie :( Kłębiący się i przepychający tłum i oczekiwanie na nie wiadomo co. Czekaliśmy, czekaliśmy i poszliśmy w pizdu bo zimno było i kompletnie nic się nie działo. Wejście na Rynek zagrodzone i straż miejska pilnowała, żeby nikt nie wchodził (??!). Miało być pięknie a wyszło jak zwykle - dziadostwo i legendarna już wrocławska "organizacja" :P
~Coolek
2016-01-18 09:32:25
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 9
Propaganda władz, aby obronić się na siłę. Szkoda takiej szansy. Impreza klepania się po plecach dla wybranych. PTEM BĘDA SIE KŁÓCIĆ!
~onwr
2016-01-18 09:24:57
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: -2
W niedziele bez potrzeby nie musimy wychodzic z domu... wiec nie widze problemu a to ze ktos sobie otwiera sklep albo inny pracodawca go zmusza to juz ich problem
~tomasz
2016-01-18 09:19:14
z adresu IP: (176.121.xxx.xxx)
Ocena: 5
P.S. A nie da się tego nazywać wszystkiego po naszemu, po polsku?? Inwent, perormens itd. Nie ma na to już naszych rodzimych określeń ??
~tomasz
2016-01-18 09:18:16
z adresu IP: (176.121.xxx.xxx)
Ocena: -4
Fajnie spoko, idą marsze pochody ale czy ktoś myśli o ludziach którzy muszą muszą dojechać gdzieś komunikacją miejską albo autem ?? Ludzie pracują, jadą po dziecko itd, a tu poblokowane całkowicie ulice.
~Slavko
2016-01-18 08:51:53
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 10
Panie redaktorze, proszę jeszcze raz przeczytać, co Pan napisał, i napisać to po polsku, w zrozumiały i poprawny sposób. Obecnie jest chaos i bełkot. Mój "ulubiony" fragment to: "rowerzyści o mało nie stratowali się z pieszymi, bo jako jedyni próbowali przed, a piesi nie".
~SAN SEBASTIAN
2016-01-18 08:34:38
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 6
jest ESK panie PREZIO DUDADUTKIEWICZ
~ smutek
2016-01-18 08:29:06
z adresu IP: (213.5.xxx.xxx)
Ocena: 13
Smutno, że klapa. Zabrakło wyobraźni i doświadczenia. Kurator od performance załamany, nie zrealizowano jego scenariusza. Czekamy na dymisje.
NA ANTENIE
PrzemekGałecki
Przemek Gałecki
 20:00 - 21:00
Debata samorządowa
Zapraszamy