Polska kopalnia zabierze Czechom wodę?

Dorota Kuźnik, Tomasz Jędruchów | Utworzono: 2016-01-19 16:39 | Zmodyfikowano: 2016-01-10 16:39

O poszerzeniu wyrobiska kopalni Turów w stronę czeskiej granicy mówi się od dawna. Dlatego mieszkańcy okolic Frydnaldu postanowili zamówić specjalne ekspertyzy, które potwierdziły ich obawy. Okazuje się, że rozszerzenie wyrobiska na południe spowoduje odpłynięcie części wód gruntowych, co w efekcie sprawi, że wyschną ujęcia wody pitnej w przygranicznych gminach. Wprawdzie można tego uniknąć, ale koszty działań ochronnych mogą wynieść nawet miliard koron. Chodzi przede wszystkim o przebudowę stacji pomp czy podłączenie do systemu wodociągów gmin położonych dalej od granicy.

Stronę mieszkańców wzięły Frydlanckie Wodociągi, które zleciły opracowanie studium. Dokument ten będzie ważnym elementem w rozmowach nie tylko z władzami samorządowymi czy czeskim rządem, ale przede wszystkim ze stroną polską. Lokalna społeczność będzie domagać się pokrycia kosztów zabezpieczenia ujęć przez pozostałe strony konfliktu.

Problemem jest jednak to, że na razie Polacy nie poinformowali o tym, o ile zwiększy się rozmiar i głębokość wyrobiska.

Wyjaśnienie w sprawie opublikowanego artykułu pt. „Polska kopalnia zabierze Czechom wodę?”

W związku z publikacją na Państwa stronie internetowej artykułu pt. „Polska kopalnia zabierze Czechom wodę?” PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. informuje, że w ocenie Spółki obawy strony czeskiej odnośnie zwiększenia oddziaływania Kopalni Węgla Brunatnego Turów na tereny przygraniczne są bezzasadne.

Podkreślamy, że działania prowadzone przez Spółkę nie wynikają z planów rozbudowy Kopalni Turów a podyktowane są jedynie koniecznością uzyskania decyzji pozwalającej na kontynuowanie wydobycia węgla po roku 2020, kiedy to kończy się okres ważności aktualnej decyzji koncesyjnej. Nie rozszerzamy zakresu eksploatacji oraz nie zmieniamy warunków jej prowadzenia w stosunku do obecnie obowiązującej decyzji.

Proces oceny wpływu kontynuacji eksploatacji Kopalni Turów na środowisko jest w trakcie realizacji i przebiega zgodnie z unijnymi przepisami. Strona czeska została poinformowana o zamiarze kontynuacji eksploatacji złoża Turów, otrzymała Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, a jej zwrotne uwagi zostały przekazane kopalni Turów w ramach procedury postępowania transgranicznego. W chwili obecnej opracowywany jest raport o oddziaływaniu na środowisko, uwzględniający w swym zakresie uwagi strony czeskiej. Raport zostanie przetłumaczony i przekazany przedstawicielom Republiki Czeskiej, co też określają przepisy o postępowaniu transgranicznym. Proces oceny oddziaływania na środowisko eksploatacji złoża Turów zakończony zostanie decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, w której określone zostaną zasady monitoringu oraz ewentualne działania zabezpieczające tereny przed wpływem kopalni.

Iwona Paziak
Rzecznik Prasowy
PGE GiEK S.A.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.