Od 17 lutego nowa wystawa zdjęć Marilyn Monroe

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-02-14 19:42 | Zmodyfikowano: 2016-02-14 19:42
A|A|A

Od 17 lutego do 24 marca 2016 potrwa wystawa fotografii Marilyn Monroe z planu filmu „Przystanek autobusowy", których autorem jest Milton H. Greene. Ekspozycja, zlokalizowana w Domku Miedziorytnika na wrocławskim Rynku, jest jedną z imprez w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

FOTOGRAFIE Z PLANU FILMOWEGO
Tym razem na wystawie znajdzie się około 40 zdjęć wybranych z kolekcji autorstwa Mitona H. Greene'a, której właścicielem jest Hala Stulecia. Ekspozycja potrwa ponad miesiąc, zorganizowana została we współpracy z kustoszem Domku Miedziorytnika, panem Markiem Stanielewiczem, który jest jednocześnie kuratorem wystawy. Pokażemy zarówno „fotosy filmowe" jak i niezwykle interesujące zdjęcia reporterskie spoza planu filmowego. Poprzednie dwie wystawy potwierdziły, że dobra fotografia broni się sama niezależnie od tematu. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno z nośnym tematem jak i zdjęciami mistrza fotografii – mówi M. Stanielewicz. Decyzja o pokazaniu wystawy zdjęć z planu filmu „Przystanek autobusowy" w samym centrum Wrocławia sprzyja zobaczeniu jej przez dużą liczbę widzów i znakomicie wpisuje się w różnorodność programu Europejskiej Stolicy Kultury – dodaje, komentując wybór lokalizacji.

„BUS STOP" REŻ. JOSHUA LOGAN
Premiera dramatu, w którym Marilyn Monroe zagrała główną rolę u boku Dona Murraya, miała miejsce w 1956 roku. Film, zrealizowany na podstawie sztuki Williama Inge, przedstawia historię spotkania seksownej „barowej piosenkarki" Cherie (M. Monroe) oraz młodego, nadzwyczaj porywczego kowboja (D. Murray), który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w kobiecie, chce ją jak najszybciej poślubić i zabrać na swoje rancho na wsi. Film zrealizowany został przez wytwórnie 20th Century Fox oraz Marilyn Monroe Productions.

Domek Miedziorytnika, Wrocław, ul. Świętego Mikołaja 1
Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek 13:00 – 17:00, sobota 12.00 – 18:00

KOLEKCJA FOTOGRAFII MILTONA H. GREENE'A - WP Hala Ludowa Sp. z o.o. na aukcji organizowanej przez DESĘ w dniu 25 czerwca 2014 roku w Warszawie nabyła 3298 egzemplarzy fotografii z kolekcji fotografii autorstwa Miltona H. Green'a oddanych do sprzedaży komisowej przez Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego w likwidacji (dalej „FOZZ"). Wśród tych fotografii znajduje się kolekcja zdjęć przedstawiających Normę Jeane Mortenson, znaną całemu światu pod pseudonimem Marilyn Monroe.Zdjęcia zostały wylicytowane za 6,4 mln zł, a wartość całej kolekcji szacuje się na ok. 20 mln złotych.

Marilyn Monroe karierę rozpoczęła jako modelka, lecz prawdziwą popularność przyniosły jej role filmowe, zagrała w m.in. „Pół żartem, pół serio", „Mężczyźni wolą blondynki" czy w „Książę i aktoreczka".

Na kolekcję, obejmującą przeszło 3 tys. odbitek, składają się fotografie portretowe, fotosy, zdjęcia mody, reportaże. Wśród sportretowanych gwiazd, oprócz słynnej MM, są m.in.: Marlene Dietrich, Grace Kelly, Judy Garland, Liza Minnelly, Andy Warhol, Jacqueline Bisset, Sammy Davis Jr, Elizabeth Taylor, Cary Grant, Sophia Loren, Groucho Marx, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti, Alfred Hitchcock, Romy Schneider, Laurence Olivier, Ava Gardner, Claudia Cardinale, Paul Newman, Lauren Bacall, Catherine Deneuve i Norman Mailer oraz wielu innych. Ciekawą częścią kolekcji są zdjęcia mody. Osobny katalog stanowią zdjęcia artystyczne i reportażowe.

Duża część kolekcji stanowią odbitki typu 'lifetime print' – czyli powstałe za życia fotografika, część z nich posiada na odwrocie pieczęć potwierdzającą autentyczność i datę wykonania ujęcia, są też numerowane. Zdjęcia bez określonej edycji pochodzą z wczesnego okresu twórczości fotografa, kiedy jeszcze nie praktykowano numerowania zdjęć.

Milton H. Greene (1922 – 1985) - urodzony w Nowym Jorku amerykański fotograf świata mody i filmu, współpracujący m.in. z pismami „Look", "Harper's Bazaar" i "Vogue". Swoją pasję rozwijał już jako nastolatek, zrezygnował ze studiów i jeszcze przed ukończeniem trzydziestki zyskał światową sławę. Portretował największe gwiazdy lat '50. i '60., m.in.: Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marlenę Dietrich i Marlona Brando. W latach 1949 – 1957 zawodowo 

i prywatnie związał się z Marilyn Monroe. Jako jej ulubiony fotograf, przyjaciel i doradca był współtwórcą wizerunku aktorki i akuszerem jej legendy. Zrobił tysiące zdjęć Marilyn, ale tym, co zawsze wyróżniało je spośród dzieł innych fotografów były niepowtarzalne ujęcia w sytuacjach prywatnych, gdy widać ją swobodnie ubraną, w naturalnych pozach, często bez makijażu. Portrety jego autorstwa ukazują prawdziwą kobietę, usiłującą uwolnić się od wizerunku słodkiej, zmysłowej kokietki, narzuconego przez Hollywood.

Przez cztery lata Marilyn mieszkała rodziną Greene'ów w Connecticut. W tym czasie rozstała się z wytwórnią 20th Century Fox i wspólnie z Miltonem założyła firmę produkującą filmy – MM Productions. Efektem ich pracy były m.in. „Przystanek autobusowy" oraz „Książę i aktoreczka". Krążyło wiele plotek o ich rzekomym romansie, ale żadna z nich nie została nigdy potwierdzona.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama