Odkrywcy toną w papierach. Przez biurokrację nie odkopią złotego pociągu?

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-02-26 07:52 | Zmodyfikowano: 2016-02-26 07:52
A|A|A

fot. Michał Wyszowski

Właśnie mieli zaczynać prace, nie mają jednak ani jednego wymaganego pozwolenia. Odkopanie słynnego wałbrzyskiego „złotego pociągu” powoli staje się niemożliwe. Jeden z odkrywców, Piotr Koper mówi, że są gotowi i na teren działki przy 65. kilometrze mogą wejść choćby jutro.

Zderzyli się jednak z biurokratyczną ścianą, której nie mogą ominąć:

Odkrywcy pociągu zapewniają, że mimo trudności nie składają broni. - Toniemy w papierach - przyznaje w rozmowie z Radiem Wrocław, Piotr Koper. Na pewno się jednak nie poddamy, dodaje.

Przed rozpoczęciem prac ziemnych konieczne jest wycięcie kilkudziesięciu drzew. Czas na to jest tylko do końca marca.

Sytuacja autorów zgłoszenia o pociągu wydaje się bardzo trudna. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac ziemnych jest uzyskanie zgodny od Polskich Linii Kolejowych. - Przygotowujemy porozumienie, w którym zawarte zostaną zasady bezpiecznego prowadzenia prac, bez zmian w kursowaniu pociągów. Określona będzie także rola tych instytucji, które zgodnie z prawem, powinny być włączone w proces poszukiwań - mówi rzecznik tej spółki, Mirosław Siemieniec.

Siemieniec dodaje, że powinno to nastąpić w marcu. Potem odkrywcy będą mogli wystąpić o zgodę na wycinkę drzew oraz złożyć komplet „papierów” do konserwatora zabytków. Terminy wydania tych dokumentów są nieznane. Ekipa musi także uzyskać zgodę prywatnej spółki, która jest właścicielem terenu po byłej porcelanie. Czy uda się to załatwić przed wakacjami, nie wiadomo. Problemem są także koszty. Wykonanie odkrywek już teraz szacowane jest na 120-140 tysięcy złotych.

Dla radiowroclaw.pl jeden z odkrywców pociągu, Piotr Koper: - Wytworzyła się bardzo pozytywna, społeczna akcja związana z pociągiem. Ludzie zgłaszają się, żeby nam pomagać. Cały nadzór inżynierski nad pracami jest robiony dla hobby, dla Wałbrzycha. Firma, która przygotowała nam plan wycinki drzew też zrobiła to, że tak powiem dla sprawy. Przez internet zgłosił się całkiem obcy człowiek, który zagwarantował nam dwa kontenery socjalne. Bezpłatnie jest dla nas przygotowywana wizualizacja naszych przyszłych działań na tym terenie. Po stronie ludzi jest dobry klimat dla naszych działań. Dlatego jeżeli ktoś ma ochotę nam pomóc i z nami współpracować to zapraszamy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~bucek
2016-03-09 19:32:26
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 0
tak to wyglada silna POLSKA
~jaro
2016-03-06 09:54:50
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 1
bardzo prawdopodobne, że poprzez polskie instytucje blokują to Niemcy z Żydzi
~Anonim
2016-03-02 17:28:25
z adresu IP: (193.106.xxx.xxx)
Ocena: 1
A czego spodziewać się po polskim prawie?. Najchętniej Prezydent saperką by sobie odkopał i tam zamieszkał.
~zibi
2016-02-28 22:32:29
z adresu IP: (78.150.xxx.xxx)
Ocena: 3
to było do przewidzenia a nawet oczywiste(polskie piekielko)
~stanislaw
2016-02-28 08:57:17
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: -1
Morze urzednicy boją się że ich wykopią,kiedy będzie normalnie w moim KRAJU,wstanę rano w serwisach mówią o wojnie i tak od 60 lat,ja ogłaszam pokój w moim kraju,dość.
~xdc
2016-02-27 22:07:51
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 0
Olac te procedury które wymyslaja urzędnicy i zacząć kopac.
~ega
2016-02-27 14:10:53
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: 1
Sługusy niemieckie zarządzające RP zrobią wszystko by nie odkopano pociągu. Tak im każą hitlerowscy agenci
~Pan Ztudent
2016-02-27 10:01:20
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jud-chazaria blokuje wszystko coPolskie.
~LaSSie
2016-02-26 21:35:38
z adresu IP: (82.38.xxx.xxx)
Ocena: -5
A czy z rzekomych pieniędzy, tudzież złota, przejętych z tego "pociągu" chociaż jedna złotówka zostanie przekazana na posadzenie nowych drzew? Wszystko dla kasy, przeorać, przekopać i wydać. A drzewo.. Ch*j tam...
~nieŻyd
2016-02-26 21:02:36
z adresu IP: (89.68.xxx.xxx)
Ocena: 6
Na pewno zawodowi żydzi z USA blokują odkopanie pociągu. Chcą wcześniej tak się usadowić w całym przedsięwzięciu, by w razie znalezienia złota, zapierniczyć dla siebie. Na 100%. "Dlaczego KOD jeszcze nie pomyślał o protestach, żeby wydobyć złoty pociąg"?
~Zazula
2016-02-26 20:28:19
z adresu IP: (89.65.xxx.xxx)
Ocena: 5
Ten Kraj tonie w g..nie i tego nikt nie zmieni. Hołota, kolesie i inna swołocz dorwali się do władzy i kroją społeczeństwo. Od pół roku śledzę wydarzenia dotyczące "Złotego Pociągu" - pozostajemy w punkcie wyjścia. Nic dziwnego, że młodzi ludzie którzy wyemigrowali poza granice tego je..go kraju opluwają go. Gdybym był młodszy sam wyjechał z tego kraju i miał bym go w d..pie
~Kazimierz57
2016-02-26 19:15:31
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie tylko tych urzędników! Ale wielu innym kazałbym wziąć teczkę i wygonił do domu!
~Komentarz został usunięty
2016-02-26 18:24:45
z adresu IP: (90.212.xxx.xxx)
Ocena: -2
Komentarz został usunięty
~Nie dajmy się
2016-02-26 18:12:42
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czegoś tu nie rozumiem - zarząd PKP wyraźnie blokuje sprawę na czyjeś polecenie. Mamy wolny kraj, jesteśmy członkiem NATO, UE, oballiśmy komunę. Czy tak trudno zebrać kilkaset (lub więcej ludzi) z Wałbrzycha i okolic (a nawet z całej Polski) i zablokować urzędy, stacje PKP, tory - aż nie zaczną nas traktować poważnie i nie wytłumaczą kto, dlaczego i skąd wydaje polecenia torpedowania działań odkrywców i pasjonatów. Czyżby Kukiz miał racje że Polska istnieje tylko na papierze a ktoś inny pociąga za sznurki i ma Polaków za durni.
~Fuck PKP
2016-02-26 18:01:57
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 8
!!!!!!!!!!!!!!!!! Na kolei potrzebne sa zmiany - Polacy do boju !!!!!!!!!!!!! obaliliśmy komunę, obalimy też ten postkomunistyczny pomiot z PKP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Art
2016-02-26 17:58:46
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 6
Myśle że akcja na facebooku i w internecie z podaniem nazwisk urzędasów którzy teraz siedzą na stołkach, biora kase za darmo i przypomnienie że będą wybory ostudzi pare głów i da do pomyślenia tym nierobom i cwaniakom
~Komentarz został usunięty
2016-02-26 16:54:09
z adresu IP: (91.149.xxx.xxx)
Ocena: -2
Komentarz został usunięty
~maciej jaxy
2016-02-26 15:48:19
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 4
Bo zydki w Waszyngtonie chcą uczestniczyć w podziale. Trzeba sprawę zatuszować aby spoleczenstwo zapomnialo. Wtenczas dorwą się do skarbu. I my nic z tego nie będziemy mieli.
~WD40
2016-02-26 15:45:15
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 1
Kiedy w końcu zrozumiecie, ze tu chodzi o zawarte tuż po II wojnie światowej tajne porozumienie między aliantami a Rosją zakazujące Polsce eksploracji Dolnego Śląska? Od wojny wiadomo, że tereny te były/są swoistym "bankiem ziemskim" III Rzeszy, a mimo to w PRL-u nawet potężna SB odbiła się od tej ściany, mimo że przez lata miała specjalny wydział, który zgromadził ogromne archiwum - dane, mapy, relacje naocznych świadków, a nawet plany prac wydobywczych. Nigdy nic z tego nie będzie, chyba ze zmieni się diametralnie sytuacja geopolityczna w Europie.
~Purity
2016-02-26 13:41:28
z adresu IP: (88.220.xxx.xxx)
Ocena: 5
Biurokracja to uwłaszczanie się ustroju na obuwatelach. Wolność i demokracja w tym kraju to frazesy, którymi władza podciera sobie podbrudek... czy coś . Od paru lat mnie korci, żeby wyjechać z tego rozbójniczego kraju i chyba ten rok nadaje sie do celu tego idelanie. Prowadze biznes od 5 lat i jedyne co skutecznie chamuje mnie przed ekspansją są koszty zatrudnienia i biurokracja. Mógłbym spokojnie zatrudnić dodatkowe 5-8 młodych osób z pasją, przeszkolić je i dać pieniądze do ręki...
~Rychu
2016-02-26 11:50:02
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 3
Od początku jak słyszę, że mamy już prawie wszystko ustalone i ustne zgody, to zawsze pisze komentarz, że uwierzę w kopanie jak zobaczę podpisany papier. A to może trwać w nieskończoność.
~archeo
2016-02-26 11:44:17
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: 9
po pierwsze by zaczac myslec o kopaniu tzw. zlotego pociagu najpierw trzeba miec grubo wypchane koperty . chociarz lepszym i tanszym wyjsciem byloby ustawic szafot na rynku w Walbrzychu i po koleji wyprowadzac ....
~Sidh
2016-02-26 09:19:05
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 10
Jakkolwiek sceptycznie podchodzę do całego "złotego pociągu", to nieustanne obrzydzenie wzbudza we mnie rozrośnięta hydra biurokracji. Po raz kolejny władze udowadniają, że zamiast władzy ludu mamy władzę li tylko grupy rozpasionych urzędasów, ugruntowaną regulaminami, przepisami i skutecznym systemem rozmywania odpowiedzialności
~Polski realizm, ponury.
2016-02-26 08:45:55
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 14
Polska biurokracja to najgorsze złodziejstwo i okradanie szarych polaków. Najgorzej jest na kolei gdzie przez tych ludzi wielu pasażerów straciło pracę albo musieli ją zmienić lub jeśli była taka możliwość musieli się przesiadać do aut by móc dojechać do pracy. Tam to dopiero jest biurokracja stworzona po to tylko by utrudniać innym, działają ONI na szkodę państwa na bardzo wielką skalę. Kto cokolwiek był załatwiać na kolei to wie o co chodzi, nawet nasi sąsiedzi mają z nimi ogromny problem by wjechać swoim pociągiem na polską stronę. Powinno się ich wyrzucić na bruk bo tylko kradną i nic więcej te spółki na kolei są kompletnie nie potrzebne, tylko wyłudzają pieniądze....
NA ANTENIE
KatarzynaGórna-Drzewosz
Katarzyna Górna-Drzewosz
 06:00 - 09:00
Poranek z Radiem Wrocław
Zastrzyk wszystkiego, co rano ważne