Wystawa binaryWaves grupy LAb[au]

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-03-04 15:37
A|A|A

Instalacja binaryWaves wykonana przez grupę LAb[au] dokonuje pomiaru pól elektromagnetycznych przenoszących sygnały telekomunikacyjne i przetwarza te dane na światło, dźwięk i ruch. LAb[au] to artystyczne trio z Brukseli, tworzone przez Manuela Abendrotha, Jérôme'a Decocka i Els Vermang. Ich prace łączą w sobie cechy sztuki konceptualnej, sztuki systemów [systems art] i sztuki konkretnej – aktualizowanych przez użycie współczesnych materiałów, technik i formatów.

Projekt jest zrealizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Kultury Wrocław 2016.

Wernisaż odbędzie się 4 marca o godz. 18:00 (Port lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190), a wystawa potrwa od 4 marca do 4 września 2016.

Instalacja binaryWaves
Instalacja składa się z 32 iluminowanych paneli o wysokości 3 metrów i szerokości 60 cm, obracających się wokół własnej osi, tworzących kinetyczne płótno. Poszczególne panele obracają się z różnymi prędkościami, wyznaczanymi przez aktywność pola elektromagnetycznego. Ich ruch tworzy efekt przypominający falowanie, spotęgowany przez ich naprzemianległe białe i czarne powierzchnie. Fale rozchodzą się od jednego do drugiego końca instalacji, stopniowo zwalniając, aż do momentu, kiedy nowy impuls wprawi w ruch kolejną falę. Ta interdyscyplinarna instalacja, w której sztuka łączy się z nauką, przez 6 miesięcy będzie odzwierciedlać rytm życia wrocławskiego lotniska.

„Kiedy patrzymy na pracę LAb[au], lub na pracę Schöffera – który byłby zachwycony widząc tę instalację stosującą się do jego proroczych idei i jego Tour Lumière Cybernétique, która miała zostać wzniesiona w dzielnicy la Défence, przekładając strumienie danych związanych z funkcjonowaniem miasta Paryża na efekty świetlne i kinetyczne – uderza nas nie tylko jej estetyczne piękno, ale również cała ta doniosłość, która wyłania się, kiedy odbiorca zacznie wnikać w jej część niewidzialną, tzn, jej znaczenie.” - Eleonore de Lavandeyra Schöffer

Więcej informacji na stronach www.wroclaw2016.pl oraz www.lab-au.com/#!binarywaves/c23hl

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program składający się z 400 projektów, w skład których wchodzi około tysiąca wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej oraz zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu są inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW, czy, zainicjowanych w tym roku, Parków ESK.

Nad realizacją planu ESK WRO 2016, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. (W 2000 roku Miastem Kultury Europejskiej był Kraków). Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama