Stąd do historii: Wielki pożar w Lądku Zdroju (Posłuchaj)

Leszek Mordarski | Utworzono: 2016-03-08 09:19 | Zmodyfikowano: 2016-03-08 09:19
A|A|A

Jego ślady mimo, że minęło niemal 300 lat widoczne są do dziś. 8 marca 1739 roku wielki pożar strawił znaczną część Lądka Zdroju. Spłonęły m.in. ratusz oraz wschodnia i południowa pierzeja rynku. To własnie tam widać różnice w zabudowie. Podupadłe w wyniku pożaru i rozpoczętych w następnym roku wojen śląskich miasto, odzyskało blask dopiero po półwieczu. Do dynamicznego rozwój uzdrowiska - przyczynił się pobyt w Lądku i pomyślna kuracja króla Prus Fryderyka II.

To nie pierwsza katastrofa, jaka wpłynęła na rozwoju tego najstarszego w Polsce uzdrowiska. Lecznicze właściwości wód z Lądka były już znane na początku XIII wieku. Wiemy to stąd, że powracające po bitwie pod Legnicą na Węgry, mongolskie oddziały, przetoczyły się przez miasto niszcząc istniejące tam urządzenia kąpielowe.

Prawdziwy rozkwit przyniosło miastu panowanie Podiebradowiczów, to za ich rządów powstał najstarszy dziś (liczący ponad 500 lat) zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" z basenem zbudowanym na źródle o tej samej... 

Posłuchaj:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama