Prezydent Wałbrzycha w Reakcji24 - wszystkie odpowiedzi

Marek Obszarny | Utworzono: 2016-03-17 14:45 | Zmodyfikowano: 2016-03-17 14:45
Prezydent Wałbrzycha w Reakcji24 - wszystkie odpowiedzi   -
REAKCJA 24

Posłuchaj całej audycji


Panie Prezydencie, zastanawiam się dlaczego z okazji budowy parkingu zasadzono tam kasztanowce, skoro wiadomo, że wszystkie drzewa tego gatunku są atakowane przez szkodnika o nazwie szrotówek i już w środku lata wyglądają nieestetycznie, a na tego szkodnika nie ma żadnego skutecznego środka czy metody. czy mało jest gatunków drzew? Pozdrawiam Adam Adafik. 

ODP: Wybrane przez projektantów i specjalistów ogrodników i dendrologii odmiany drzew zasadzone na nowym parkingu przy ulicy Rycerskiej wydają się być odporne na tego szkodnika. Rośliny przyjęły się i od dwóch lat cieszą korzystających z parkingu. Obowiązuje na nie wciąż gwarancja, jeśli zauważymy problem zgłosimy firmie realizującej tę inwestycję.

Dlaczego zabiera Pan ulgi dla ludzi, którzy posiadają mieszkania komunalne, gdzie nie ma toalet w domu, łazienek oraz centralnego ogrzewania? Wydaje mi się, że z godnie z Pańskim tłumaczeniem w mediach powinien Pan podnieś czynsze dla osób posiadających wyżej wymienione luksusy w 21 wieku. Dzięki temu miasto osiągałoby większe dochody.

ODP: Ta sprawa nie jest prosta. W Wałbrzychu poziom ulg na lokale komunalne przez wiele ostatnich lat był najwyższy w Polsce, a mimo to i tak wielu lokatorów nie regulowało tych zobowiązań. Tymczasem wysokość czynszów plasuje się na średnim poziomie; w związku z tym przyjmując trzyletni okres, chcemy zrównać się z poziomem ulg wobec innych dolnośląskich miast. Jest to podejście systemowe. Z drugiej strony raczej decydujemy się na budowę nowoczesnych mieszkań komunalnych przy jednoczesnym wyłączaniu z eksploatacji tych najbardziej zniszczonych gdzie remont jest nieracjonalnie drogi.

Jakie jest całkowite zadłużenie miasta i jak Wałbrzych chce je spłacić?

ODP: Zadłużenie oscyluje około 550 mln złotych. Jest wynikiem zrealizowanych w ostatnich 4 latach koniecznych inwestycji, które przez pięćdziesiąt lat omijały Wałbrzych. Jest ono spłacane zgodnie z harmonogramami i zawartymi umowami, co oczywiście podlega także ocenie innych instytucji opiniujących nasz budżet, jak np Regionalna Izba Obrachunkowa. Opinia o budżecie naszego miasta wystawiona przez te instytucje jest pozytywna. Proces modernizacji i rozwój miasta dopasowujemy do naszych potrzeb, choć wszyscy zdają sobie sprawę, że Wałbrzych wymagał i wciąż wymaga gigantycznych nakładów na inwestycje.

Szanowny Panie Prezydencie, czy Nowe Miasto doczeka się kompleksowego planu rewitalizacji dzielnicy tak jak to ma mieć miejsce w przypadku Białego Kamienia?. Po drugie czy jest szansa na założenie oświetlenia przy ulicy Namysłowskiego (od skrzyżowania z ulicą Batorego, aż po ulicę Żytnią). W tamtym rejonie znajduje się wiele garaży, poza tym na 30% odcinku tej ulicy brakuje chodników, tym samym piesi znajdują się na jezdni i nie zawsze są dobrze oświetleni, co może prowadzić do wypadku drogowego?. Z poważaniem Mieszkaniec Wałbrzycha.

ODP: Wałbrzych, podobnie jak Łódź i Bytom, jest jednym z miast objętych programem pilotażowym Narodowego Programu Rewitalizacji. Już teraz otrzymaliśmy wsparcie finansowe. Obecnie opracowujemy dokumentację, w ramach której typujemy dzielnice i obszary najbardziej potrzebujące odbudowy infrastrukturalnej i społecznej. Określamy wspólnie z mieszkańcami, jak ten proces ma wyglądać. Wczoraj w Starej Kopalni odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. Mogę powiedzieć, że Nowe Miasto jak najbardziej zalicza się do obszarów objętych rewitalizacją. Jeśli chodzi o oświetlenie, to jesteśmy największym beneficjentem programu "SOWA", wymieniając 85% punktów świetlnych w mieście na nowoczesne oprawy LED i nowe słupy. W ciągu dwóch lat udało nam się to zrealizować, a cała inwestycja kosztowała prawie 10 mln złotych. Ten proces jest ciągły, wraz z remontem nowych dróg wymieniamy też oświetlenie, jednak nie mogę zagwarantować, że całe miasto będzie w stu procentach oświetlone, to jest po prostu niemożliwe i nieracjonalne, choć reagujemy na uwagi mieszkańców związane z tym problemem.

Czy wierzy Pan w istnienie tzw. złotego pociągu? Czy Pana zdaniem on istnieje/może istnieć, czy nie? Proszę o prostą odpowiedź 

ODP: Bardzo chciałbym, żeby ten pociąg istniał i mówiłem o tym wielokrotnie i w wielu językach. Trzymam kciuki, żeby znalazcy, którzy są przekonani o tym chyba bardziej niż ja, rozpoczęli prace odkrywkowe i to da jednoznaczną odpowiedź. Zaznaczam, że nie decydujemy o tym jak szybko ten proces się rozpocznie, zależy to bardziej od innych instytucji publicznych.

Jestem młodą osobą która prowadzi firmę w Wałbrzychu, mieszkam tu place podatki. Niestety jestem zmuszona wynajmować mieszkanie bo miasto nie chce mi pomoc. Na kredyt nie mam zdolności bo jestem za młoda, niewiarygodna dla banku. Dlaczego osoby które nie pracują, korzystają z mops mają wszystko? Mieszkanie, pieniądze, dopłaty do przedszkola.bym ja mogła to zarobić muszę się nieźle napracować. Osoby które starają się coś zrobić zawsze dostają 'w d**'. Lepiej założyć firmę w większym mieście albo emigrować. Czy może Pan mi jakoś pomoc jeśli chodzi o sprawy mieszkaniowe?

ODP: Rzeczywiście to bardzo złożony i wielopłaszczyznowy problem. Zawsze mówiłem, że jestem prezydentem wszystkich Wałbrzyszan i uważam, że trzeba wspierać zarówno tych, którzy są w trudnej sytuacji życiowej i sobie nie radzą, jak i tych, którzy prowadząc działalność gospodarczą w naszym mieście budują sami swoją przyszłość. Wszyscy tworzymy jedną społeczność i pracujemy na dobro ogółu. Oczywiście zachęcam do tego by tu zostać, nie wyjeżdżać i wracać. Wałbrzych nie jest już miastem takim, jak kilka lat temu, choć wielu ludzi szybko o tym zapomniało. Jeśli chodzi o lokale i ich przyznawanie, decyduje o tym specjalnie do tego powołana komisja.

Moja córka kończy naukę w gimnazjum przy 1 L.O. Uczy się w klasie dwujęzykowej wg. międzynarodowego programu MYP (Middle Years Programme - International Baccalaureate). Program przewidziany jest na 4 lata (a gimnazjum ma 3). Ostatnio, na zebraniu z rodzicami 8 marca 2016 dowiedziałem się, że nie ma decyzji UM, co do utworzenia klasy MYP w 1 L.O. Najbliższe liceum z tym programem jest we Wrocławiu. Czy będę musiał wozić córkę do szkoły średniej we Wrocławiu ? Czy nie jest to marnotrawstwo, wdrażać wielkim wysiłkiem międzynarodowy program nauczania, a potem z niego rezygnować bez powodu ?

ODP: Jestem dumny, że w Wałbrzychu działa taka klasa, o co zabiegaliśmy wspólnie z panią dyrektor Oksaną Citak przez kilka lat. Wydaje mi się że zaistniało pewne nieporozumienie, bowiem planujemy kontynuację tego programu w klasach licealnych. To wielka szansa Dla naszych szkół, szczególnie I LO .


Dlaczego miasto daje oręż do ręki firmie Mo-bruk, usiłując nielegalnie zbudować śmietnisko i zakład mechaniczno - biologicznego przetwarzania odpadów na Beethovena ?

ODP: Tu nastąpiło jakieś nieporozumienie. Nie budujemy żadnego śmietniska, lecz chcemy przebudować istniejącą od wielu lat instalację przetwarzania odpadów komunalnych tak, aby spełniała najbardziej surowe normy ekologiczne. Nasza inwestycja jest nowoczesna, bezpieczna i zagwarantuje nam utrzymanie opłat za odbiór odpadów na obecnym, jednym z najniższych w kraju poziomie. Chcemy dostosować się do wszystkich restrykcyjnych wymogów, a przede wszystkim uniezależnić się od podobnych instalacji będących w prywatnych rękach.

Kiedy zostanie wyremontowany odcinek drogi nr 35 (ul. Niepodległości - Wałbrzyska do skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku Rybnicy Leśnej) i czy będzie współfinansowany przez Kopalnię Melafiru w Bartnicy nawet, gdy nie uzyskają koncesji? - dlaczego powyższy odcinek drogi nie jest zamknięty dla transportu ciężarowego, mimo licznych osuwisk i oderwania drogi od podłoża? - dlaczego mieszkańców Rybnicy Leśnej i Kamionki, czyli mieszkańców aglomeracji wałbrzyskiej chce Pan pozbawić jedynego środka komunikacji z Wałbrzychem, tj. autobusu linii nr 12 jeżdżącego w dni powszednie?

ODP: Obecnie nie planujemy kompleksowego remontu tego odcinka drogi, wykonujemy na nim remonty bieżące. Natężenie ruchu pojazdów ciężarowych na tym obszarze istotnie zmalało w ostatnich miesiącach w związku z ograniczeniami funkcjonowania kamieniołomu. Nie planujemy również żadnych ograniczeń związanych z autobusami linii 12 kursującymi do pętli na Gliniku, przypomnę też, że uruchomiliśmy specjalne kursy autobusów w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej, i jeden z takich kursów jest wydłużonych do Andrzejówki. Kopalnia melafiru zakończyła remont odcinka ul. Niepodległości, który wykonała na własny koszt, to jest fragment około 200 m. drogi.

Kiedy kompetentni urzędnicy Gminy Wałbrzych, zostaną rozliczeni i ukarani za sposób w jaki jest realizowana inwestycja przebudowy ulicy Strzegomskiej? Dlaczego Prezydent miasta i jego rzecznik milczą w tej sprawie?

ODP: Prace na ulicy Strzegomskiej zakończą się do czerwca tego roku. Ta inwestycja, jak każda inna w Wałbrzychu jest obarczona wieloma problemami wynikającymi z wielu dekad zaniedbań. Wykonawca nie zawsze na czas rozwiązuje te problemy. Często dopiero w trakcie remontu okazuje się na jakie trudności natrafiamy. W tym przypadku najbardziej problemowy jest odcinek w dzielnicy Kozice, pozostała część drogi wymaga w zasadzie położenia ostatniej, ścieralnej warstwy masy bitumicznej. Ulica Strzegomska jest stałym przedmiotem mojej troski i tematem licznych spotkań, które miały na celu rozwiązanie tego problemu,

Panie Prezydencie. Dlaczego stare dzielnice Wałbrzycha są tak zaniedbane? Np. w dzielnicy Nowe Miasto brakuje miejsc gdzie można by wyjść z dzieckiem. Ławek, placów zabaw, czy nawet równych chodników, po których dziecko mogłoby jeździć rowerkiem. Jak młode społeczeństwo ma się rozwijać skoro nic mu się nie oferuje, natomiast przy co trzeciej kamienicy może oglądać osoby pijące w bramie tanie trunki?

ODP: Wałbrzych oferuje dzieciom nowoczesne żłobki i przedszkola, jak również nowoczesny system edukacji przygotowany dla sześciolatków. W dzielnicy Nowe Miasto znajduje się Park im. Jana III Sobieskiego, który zrewitalizowaliśmy nakładem wielu milionów złotych. Od 2011 roku inwestujemy tam w place zabaw, oświetlenie, monitoring, nowe ścieżki i to jest znakomite miejsce dla dzieci, nie tylko zresztą z Nowego Miasta, ale i innych dzielnic. Powstał nowy płac zabaw przy szkole nr 23, jeszcze w tym roku wybudujemy tam boisko wielofunkcyjne. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione, należy to zgłaszać odpowiednim służbom, inaczej nie nauczmy nikogo przestrzegać tych przepisów.

1. Dlaczego miasto nie zajmuje się biedaszybami. Przykład Nowego Miasta . Dziury pozostawione przez nielegalne wykopy istnieją nadal. Zagrażają zwierzynie i tym bardziej ludziom. 2. Dlaczego miasto przyzwala na spożywanie alkoholu w bramach, na ulicach, w podwórkach. Wałbrzych tot miasto gdzie alkoholizm jest bardziej widoczny niżeli w innych miastach i nic się z tym nie robi. Wiosna , latem nie ma gdzie wyjść z psem na spacer (przykład Nowego Miasta) nie napotykając na grupki spożywających alkohol "pod chmurką".

ODP: Nie udajemy, że ten problem zniknął nagle z naszego miasta. Jednak nielegalne wydobycie węgla w dzisiejszych czasach to zjawisko absolutnie marginalne. Czuwa nad tym grono specjalistów z różnych służb: Straż Miejska, Policja, Straż Leśna, Straż Pożarna. Walczymy z tym, zasypujemy miejsca nielegalnego wydobycia i proszę zgłaszać je Policji i Straży Miejskej, jak również spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Bez zaangażowania mieszkańców i po prostu reakcji na takie zachowania, samo narzekanie nic nie pomoże.

Panie Prezydencie, kiedy wprowadzi Pan nowe warunki udzielania pomocy społecznej dla osób sprawnych i zdrowych w wieku produkcyjnym pozostającym na bezrobociu? Społeczeństwo składające się na finansowanie owej pomocy oczekują, że takie osoby zanim otrzymają pomoc muszą wcześniej odpracować jej wartość. Obecna forma pomocy nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną a jedynie wychowuje pokolenie rodzin dysfunkcyjnych społecznie i zawodowo. Można to zmienić wprowadzając program "Zapracuj na swoją pomoc społeczną".

ODP: Odpowiedź na powyższe znalazła się już w jednej z moich dzisiejszych wypowiedzi, dodam jedynie, że to nie Gmina ustala zasady polityki społecznej i opieki socjalnej, jest to zadanie przekazane nam na zasadach określonych przez Rząd i odpowiednie ustawy, które jesteśmy obowiązani stosować.

Witam moje pytanie dotyczy planu rewitalizacji dzielnicy przemysłowej jaką jest Podgórze.jakie ma pan plany odnośnie DK35 jak i samej infrastruktury społecznej. 

ODP: Podgórze, podobnie jak inne "stare" dzielnice Wałbrzycha będzie objęte rewitalizacją, zgodnie z pytaniem, które padło już wcześniej, a dotyczyło Nowego Miasta. Zapraszam do udziału w konsultacjach, gdzie przedstawiamy nasze plany i projekty rewitalizacyjne.

Witam Panie Prezydencie, mam 3 pytania: dlaczego jest tak dużo zrobione w mieście?? Czy nikt nie pamięta jak to było (jak wyglądał Wałbrzych) przed objęciem fotela Prezydenta przez Pana?? Ostatnie pytanie skąd bierze Pan tyle energii na całkowite poświęcenie się dla miasta kosztem swojego prywatnego czasu?? Gratuluje oby tak dalej. Mieszkańcom należy przypominać ile się zmieniło bo maja krótką pamięć.

ODP: Odpowiedź jest krótka, bo nasze miasto na to zasługuje, oraz tego potrzebuje. Tak naprawdę, kiedy obejmowałem to stanowisko pięć lat temu, wiedziałem, że nie będzie to łatwe zadanie, ale otrzymałem ogromny mandat społeczny w pierwszej kadencji, jeszcze większy w drugiej i wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców.

Szanowny Panie Prezydencie, Proszę o odpowiedź na poniższe pytania: 1. W zeszłym roku parlamentarzyści PO zapewniali, że w Wałbrzychu na terenie WSSE powstanie fabryka ogniw fotowoltaicznych, a będzie realizowana przez KGHM, czy inwestycja jest aktualna ? 2. Kiedy rozpocznie się budowa przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście / Centrum wraz z budową Centrum Przesiadkowego ? 3. Czy Aglomeracja Wałbrzyska ma zamiar wybudować łącznik z Wałbrzycha/Świebodzic/Świdnicy do powstającej drogi szybkiego ruchu S3 – Szczecin – Lubawka ? Z poważaniem Sławomir Rychcik

ODP: Nie chciałbym wypowiadać się za KGHM, ale wydaje mi się że spółka zweryfikowała swoje plany odnośnie wszelkich inwestycji na terenie Polski i za granicami. Odnośnie Centrum Przesiadkowego, to jego budowa zależy przede wszystkim od rozpoczęcia inwestycji przez PKP PLK, które obecnie jest na końcowym etapie uzyskiwania niezbędnych zgód do otrzymania pozwolenia na budowę. Muszą jeszcze uzyskać zgodę Urzędu Wojewódzkiego i Dozoru Kolejowego na pewne odstępstwa, które są wynikiem górskiego położenia Wałbrzycha. Jako Wałbrzych i Aglomeracja Wałbrzyska walczyliśmy o wybudowanie dodatkowego węzła, który włączy nas w S3. Będzie to węzeł Ptaszków i Kamienna Góra, obsługujące teren Wałbrzycha i gmin ościennych.

Kiedy i gdzie zostanie wybudowany plac zabaw na Nowym Mieście wybrany w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku? W Wałbrzychu brak jest komunikacji nocnej, Jak osoby pracujące do późnych godzin nocnych (23-24 godz i później ) bądź szukające pracy na strefie ekonomicznej bądź w strefie marketów na Podzamczu mają wykonywać pracę ,płacić podatki jeżeli nie mają zapewnionego transportu publicznego?

ODP: Projekty WBP są realizowane w roku następnym po ich wybraniu w głosowaniu zgodnie ze złożonym projektem, powinien być zrealizowany w tym roku. Transport i komunikacja miejska są przedmiotem ciągłych analiz, zastanawiamy się nad autobusami nocnymi, ale musi być to działanie przemyślane. Wałbrzych zapewnia komunikację miejską na najwyższym poziomie. Nowoczesne autobusy, wiaty przystankowe, system informacji pasażerów, tablice elektroniczne, przystanki i tabor dostosowane dla osób niepełnosprawnych - to wszystko definiuje nasze kierunki działań, ale jak wspomniałem wraz z moimi współpracownikami dalej będziemy pracować nad udoskonaleniem tego systemu,

Dzień dobry. Ja chciałbym wiedzieć, jaką kwotę przeznaczyła Pani premier Ewa Kopacz do budżetu miasta, za promowanie jej nazwiska na tabliczkach usadowionych na niedawno wyremontowanych budynkach? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

ODP: Zgodnie ze swoją decyzją z lipca ubiegłego roku, Pani Premier Ewa Kopacz przeznaczyła kwotę blisko czterech milionów złotych na remont 17 kamienic w dzielnicy Nowe Miasto co w ciągu pół roku pozwoliło nam znacząco poprawić wizerunek tej dzielnicy.
.

Reklama

Komentarze (6)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~PeS2016-03-18 22:15:42 z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Oj widzę że Pan Prezydent stał się już pełnoprawnym politykiem. Pytający swoje - Pan Prezydent swoje. Pytanie było o łącznik z Wałbrzycha/Świebodzic/Świdnicy do powstającej S3 a Pan Prezydent odpowiada że: walczyliśmy o wybudowanie dodatkowego węzła, który włączy nas w S3. Będzie to węzeł Ptaszków i Kamienna Góra. Chciałbym zauważyć że wspomniany węzeł był już przewidziany w projekcie zanim Pan Prezydent został prezydentem.
~taki tam2016-03-18 07:59:03 z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ludzie kiedy wy wreszcie zrozumiecie ze sami tworzymy swiat wokół(przyzwolenie na sporzywanie alkoholu w miejscach publicznych,zasniecanie podworek,lasów)Ile razy widze takie incydenty i nikt nie reaguje.Po ta są odpowiednie służby do których można zwrócić sie o interwencje.Dbajmy o swiat wokół nas a będzie dobrze.Pozdrawiam i życzę więcej uśmiechu.
~wrr2016-03-19 14:32:58 z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
To spróbuj zgłosić całą ulicę 11 Listopada. Powodzenia. To władze miasta i odpowiednie służby muszą zauważyć że jest coś nie tak. Że jak robi się ciepło to ludzie spożywają alkohol na prawie każdym podwórku, prawie przy każdej kamienicy. Przynajmniej na Nowym Mieście. Przejść spokojnie nie można.
~Było do przewidzenia.2016-03-16 22:46:22 z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
O zdemolowanej ulicy Strzegomskiej (wschodniej obwodnicy Wałbrzycha) - ani słowa. Przecież wystarczy schować głowę w piasek i udawać, że sienie widzi.
~Limciu2016-03-16 13:50:39 z adresu IP: (89.174.xxx.xxx)
Zjazdu z projektowanej S3 na Wałbrzych też nie przewidzieli. Za to do Jawora i Kamiennej Góry z tej drogi będą aż po dwa zjazdy.
~mirek2016-03-16 12:42:11 z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Witam Pana Czy dostrzega Pan jak GDDiK dyskryminuje drugie co do wielkości miasto dolnego śląska.Mam na mysli tablice informacyjne drogowe np. zjazd z A4 na 3 w Legnicy informuje ze dojedziemy nią do Jeleniej Góry a przecież nie ma innej bardziej sensownej trasy z a4 do Wałbrzycha. W samej Legnicy nie ma nigdzie znaków na Wałbrzych dopiero od Strzegomia sie pojawiają natomiast zaraz za zamkiem Książ jest znak na Legnicę. Podobnie jest z zjazdem z a4 od strony Wrocławia Kostomłoty Tam jest wszystko po za Wałbrzychem. Jesli GDDiA ie widzi mozliwosci to moze prywatny znak Inwest Parku z napisem Wałbrzych tam umiescić,Pozdrawiam Serdecznie Mirek