Stąd do historii: Paul Ehrlich - wrocławski noblista

Leszek Mordarski | Utworzono: 2016-03-14 15:41 | Zmodyfikowano: 2016-03-14 15:41
A|A|A

fot. news.stanford.edu

Urodził się 14 marca 1854 roku w Strzelinie, we Wrocławiu skończył gimnazjum. Tutaj także studiował.

Już w czasie studiów pochłonęła go praca nad badaniem krwi; odkrył limfocyty, zaczął też barwienie rozmazów krwi, co było przełomem w hematologii. Ehrlich odkrył też komórki tuczne czyli mastocyty. Wchodzą one w skład układu immunologicznego i biorą udział w obronie organizmu przed pasożytami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Główną rolą mastocytów jest wywoływanie lokalnego stanu zapalnego w reakcji na obce substancje. Wśród dokonań Ehrlicha należy też wymienić wynalezienie salwarsanu, lekarstwa przeciwko kile stosowanego przed wynalezieniem antybiotyków.

Nagrodę Nobla Paul Ehrlich otrzymał w 1908 roku. 7 lat później zmarł. Jego podobizna przez lata zdobiła dwustumarkowy niemiecki banknot. Życie Paula Ehrlich'a i jego dokonania pokazuje film zrealizowany w Hollywood przez Williama Dieterle w 1940 roku. "Magiczna Kula Doktora Ehrlicha" przedstawia kontrowersyjne badania chorych na syfilis i okoliczności wynalezienia salwarsanu.

Posłuchaj "Stąd do historii":

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama