Ulubieniec Jima Jarmuscha, Popowa depresja i cover story made by Steven Wilson & Jeff Buckley.

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2016-03-19 14:30 | Zmodyfikowano: 2016-03-19 14:30
A|A|A

Nie Było Grane 19/03

Na początek Steven Wilson czyli jeden z najbardziej zapracowanych muzyków ostatnimi czasy, który pomiędzy solowymi płytami, pobocznymi projektami i działalnością producencką, znalazł czas na zabranie się za dorobek Prince'a czy Abby. Jak brzmią te kompozycje w wykonaniu Anglika? Na pewno inaczej, co nie zawsze w wypadku coverów jest tak oczywistą sprawą.

Zaprezentuję Wam też trzecią część wspomnieniowego projektu poświęconego Jeffrey Lee Pierce'owi. Kim był ten niezwykły artysta? W drugiej połowie lat 1970., prowadził fanklub Blondie, okazjonalnie pisząc przy tym teksty i komponując do nich muzykę. Początkowo do szuflady. Ale kiedy wreszcie spotkał się z Debbie Harry i zagrał jej kilka swoich piosenek, ta z miejsca odkryła jego wielki talent. Nie tylko zresztą ona dostrzegła nowatorski i świeży sposób podejścia do spuścizny amerykańskiego bluesa, country i rockabilly. Do miłośników jego twórczości, obok wspomnianej liderki Blondie, zaliczają się Nick Cave, Mark Lanegan, Wim Wenders (ten ochrzci go nawet mianem jednego z najlepszych wokalistów bluesowych w historii), Jim Jarmusch czy też Henry Rollins.

Zresztą Rollins wyda kilka lat później jego biografię, jako pierwszy opublikuje jego płyty w Stanach, zaś jego poprzednik w Black Flag - Keith Morris - wymyśli nawet nazwę dla zespołu Pierce' a - The Gun Club.

O Artyście opowiedzą nam zatem (!) Henry Rollins oraz Justin Greaves (Crippled Black Phoenix, Se Delan), zaś jego muzyki posłuchamy m.in. w wykonaniu zespołu, który we wrześniu zagra we Wrocławiu (Slim Cessna's Auto Club), wokalistów którzy jakiś czas temu we Wrocławiu gościli (Nick Cave, Mark Lanegan) oraz Iggy'ego Popa, który wczoraj wydał swój nowy album. I ten przypadkowy zbieg okoliczności (!) oczywiście również wykorzystamy.

Audycja Nie Było Grane emitowana jest w każdą sobotę od 16.02 do 20.00 w Radiu Wrocław Kultura. Możecie jej słuchać za pośrednictwem odbiorników DAB+ lub na stronie www.radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama