HIV/AIDS. Nadal poważne zagrożenie

Radio Wroclaw | Utworzono: 2016-03-27 13:01
A|A|A

www.leczhiv.pl

Choć przed wirusem nie chroni żadna szczepionka, wczesne rozpoznanie i podjęcie terapii antyretrowirusowej pozwala dożyć wieku zbliżonego do tego, który osiąga statystyczny mieszkaniec danego kraju czy regionu. Potrzebne są tylko powszechna świadomość ryzyka oraz wiedza O HIV I AIDS.

Tymczasem w Polsce o problemie mówi się głośno głównie 1 grudnia – z okazji Światowego Dnia AIDS. Potem zapada cisza. A nasza wiedza na temat HIV i AIDS jest wciąż niewystarczająca. W wielu środowiskach to nadal temat tabu. Tylko edukacja i znajomość zasad profilaktyki może uchronić nas przed zakażeniem.

HIV (ang. human immunodeficiency virus) – to ludzki wirus niedoboru odporności. Istnieją tylko trzy drogi jego przenoszenia: przez krew i czynniki krwiopochodne, przez kontakty seksualne, zarówno homo-, jak i heteroseksualne, wirus może się też przenieść z ciężarnej zakażonej matki na jej dziecko.
Wrotami zakażenia są błony śluzowe oraz uszkodzona skóra. Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia HIV drogą kropelkową, przez ślinę, w normalnych kontaktach towarzyskich, mieszkając lub pracując razem z osobą zakażoną, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. HIV poza organizmem człowieka szybko ginie, a żeby go usunąć, wystarczy zwykła woda z mydłem. Test może wykryć obecność wirusa po 3 miesiącach od zakażenia. W tym czasie organizm człowieka wytworzy wystarczającą do zdiagnozowania ilość przeciwciał.

W walce z HIV/AIDS podstawą jest wiedza i idąca za tym świadomość potrzeby diagnostyki i terapii. Kiedy w 2014 roku IPSOS przeprowadził na nasze zlecenie badania – mówiła z okazji Światowego Dnia AIDS 2015 Anna Marzec-Bogusławska, epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS - okazało się, że 87 proc. osób jako powód niewykonania testów w kierunku HIV podało, że to ich nie dotyczy. Ale na pytanie, a kogo w takim razie problem dotyczy, 53 proc. odpowiedziało, że… każdego.

Przeszkolony doradca poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, może oszacować ryzyko zakażenia i - przede wszystkim - będzie też obecny podczas odbierania wyniku, by w razie potrzeby od razu wyjaśnić wszystkie wątpliwości i udzielić wsparcia. Aktualnie najczęściej stosowane są testy na obecność przeciwciał przeciw wirusowi HIV (testy III generacji) oraz testy poszukujące zarówno przeciwciał, jak i antygenu wirusa (testy IV generacji). Najbezpieczniej wykonać test dopiero po 3 miesiącach od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia, niezależnie od tego, której generacji będzie to test. Dodatni wynik świadczy dopiero o podejrzeniu zakażenia HIV, zawsze musi on być potwierdzony tzw. testem potwierdzenia (Western Blot).

Więcej informacji: www.leczhiv.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama