Żywe wyspy na Odrze. Każdy może je zbudować [ZDJĘCIA]

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2016-03-30 07:30 | Zmodyfikowano: 2016-03-30 07:30
A|A|A

Na zdj. Jacek Gądek i Piotr Kaszuwara. Fot. Andrzej Owczarek

Od dziś na placu Społecznym można dołączyć do akcji wyplatania wierzbowych konstrukcji, które niedługo niedługo puszczą pąki i "zacumują" przy brzegu Odry. Poprzez tworzenie "żywych wysp" mają spotkać się różni ludzie. Taka jest idea akcji. Dlatego dołączyć może każdy:

Wszyscy mogą włożyć w projekt własną inwencję twórczą. Jacek Gądek na pomysł wpadł całkiem przypadkowo, bo płynąc tratwą z Krakowa do Warszawy. Jak opowiada, konstrukcja pozostawiona kilka miesięcy na brzegu, po prostu zakwitła. Wtedy uznał, że to ciekawy pomysł na performance:

Wraz z mieszkańcami Wrocławia chce stworzyć konstrukcje i dosłownie zasadzić je na rzece. Najważniejsze jednak jest dla niego nie samo budowanie wysp, ale to, że wiele osób może to zrobić wspólnie:

Łącznie ma powstać 12 małych wysp w kształcie trójkątów. Wszystkie zostaną później połączone, a na każdej z nich umieszczony będzie maszt, którym będzie wierzba. Za kilka tygodni wszystkie ozdobione wyspy zostaną zamontowane na rzece.

Na Placu Społecznym we Wrocławiu powstanie także żywa kopuła, czyli kilkumetrowa konstrukcja z wierzby, która również niedługo puści pąki. Akcję wspólnie z krakowskim performerem organizuje Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Międzyplanetarne Królestwo Sztuki Stacja Wolimierz.

Spotkanie z Jackiem Gądkiem także dziś w Barze Barbara o godz. 19.00. Artysta opowie między innymi, jak wpadł na pomysł performance oraz jak w różny sposób można wykorzystać wierzbę.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z JACKIEM GĄDKIEM:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama