"Krzyżacy" w Radiu Wrocław! [OSTATNIE ODCINKI]

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-07-01 10:46 | Zmodyfikowano: 2016-07-01 10:46
A|A|A

Rozbudowana, bo łącznie 7-godzinna, adaptacja książki Sienkiewicza na naszej antenie gościła w odcinkach 5-6 minutowych dwa razy dziennie przez trzy miesiące od poniedziałku do piątku. Radiowy serial już się zakończył, ostatnie odcinki znikają też z naszej strony internetowej. Zapraszamy jednak na www.radioram.pl, bo właśnie tam możecie stanąć teraz oko w oko z Krzyżakami!

O "Krzyżakach" bardzo dużo mówiliśmy również w Kulturalnej Niedzieli na którą zapraszali Dagmara Chojnacka i Krzysztof Majewski. Było wszystko, czego nie wiecie o "Krzyżakach", a wstydzicie się zapytać:

  • Jak długo Henryk Sienkiewicz przygotowywał się do pisania powieści?
  • Czy "Spytko z Melsztyna" nie brzmi zabawniej?
  • Dlaczego pisarz tak się uwziął akurat na Krzyżakow?
  • Ile w powieści "prawdziwej" historii?
  • O tym, jak Węgrzy mieli lepszego nosa....
  • Czy Konrad Mazowiecki popełnili błąd życia?
  • Jak lekturę znosi współczesna młodzież?
  • Czy możesz dziś zostać Krzyżakiem?

Oraz:

"JAGNO, JAGNO, WSZYSCY CIE PRAGNA, A TY IM ROBISZ WBREW" - czyli dole i niedole adaptacji: film Forda, niedoszłe filmy Lindy i Zamojdy, rock opera, a nawet zwariowana komedia...

Zresztą, posłuchajcie sami: 


Jednym z gości Rozmowy Dnia Radia Wrocław był Janusz Chabior. Pochodzący z Legnicy aktor wcielił się w rolę Kuno von Lichtensteina, wielkiego komtura zakonu krzyżackiego. Jak powstaje taka kreacja? To przede wszystkim ścisła współpraca z reżyserem Krzysztofem Czeczotą - zdradza Chabior. Posłuchajcie całej rozmowy:

Trwający 7 godzin radiowy serial to adaptacja tekstu, który w oryginale ma 30 godzin. Przypomnimy sobie (bądź dopiero poznamy) losy głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza - Zbyszka i Maćka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa czy Danusi i Jagienki. Są specjalne efekty dźwiękowe, odgłosy walk i bitew. Muzykę skomponował Adam Walicki.

- To film bez obrazu – mówił Krzysztof Czeczot - Jakbym tę produkcję miał do czegoś porównać, to usłyszycie Państwo coś, co widzicie, kiedy ogląda się „Grę o tron”.To zaskakująco współczesna wersja opowieści, która powstała "ku pokrzepieniu serc". 

W nagraniach udział wzięli m.in.:

  • Marian Dziędziel (Maćko z Bogdańca)
  • Józef Pawłowski (Zbyszko z Bogdańca)
  • Magdalena Cielecka (księżna Anna)
  • Robert Więckiewicz (Jurand ze Spychowa)
  • Andrzej Chyra (komtur Danveld)
  • Jerzy Trela (komtur De Lowe)
  • Magdalena Walach (księżna Aleksandra)
  • Kaja Walden (Jagienka)
  • Katarzyną Sawczuk w roli Danusi (finalistka Voice of Poland, serial Czas Honoru)

Łącznie w monumentalnym słuchowisku „Krzyżacy” wzięło udział ok. 40 aktorów. Jak mówił sam twórca, Krzysztof Czeczot to produkcja radiowa absolutnie z XXI wieku.

Słuchowisko powstało przy współpracy dziesięciu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia: Radia Wrocław, RDC – Radio dla Ciebie, Radio Gdańsk, Radio Opole, Radio Szczecin, Radio Zachód, Radio Olsztyn, Radio Łódź, Radio Kraków oraz Radio PiK.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Wałbrzyszanin
2016-08-10 14:47:25
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1
Jeśli słuchowisko dobiegło końca, to rozumiem, że wkrótce będzie możliwość zakupienia całości. Czy Redakcja może zamieścić jakąś informację w w/w sprawie? Dziękuję i pozdrawiam,
~Fan
2016-07-07 16:17:19
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -2
I co po odcinku 67
~KKkk
2016-07-05 12:58:24
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -4
Odc. 67 jest już ostatni? :( Tak się kończy? Wątek trochę urwany.
~Odcinki
2016-06-05 10:20:13
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: -4
Odcinki mają być przez 14 dni, ale nie są dodawane np. w niedziele i nie są dodawane w inne dni wolne, a majówek mieliśmy ostatnio sporo. Więc pewnie tak wychodzi i dlatego jest mniej niż 10
~~radio klamie
2016-06-04 11:37:19
z adresu IP: (79.191.xxx.xxx)
Ocena: 6
cyt.: Każdego kolejnego odcinka będzie można posłuchać przez dwa tygodnie - od daty publikacji. Czyli na stronie powinno być zawsze 10 dostępnych odcinków, mamy 6 czyli strony radia kłamią!
~Sluchacz
2016-05-31 21:18:40
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Gdzie jest 42 odcinek? Dlaczego nie są dodawane o tej samej porze. ?
~Jan
2016-05-26 17:23:45
z adresu IP: (185.56.xxx.xxx)
Ocena: -9
Czy można kupić słuchowisko ? Jeśli tak to gdzie. Bardzo proszę o informację
~Kasia
2016-05-24 12:06:45
z adresu IP: (185.80.xxx.xxx)
Ocena: -14
jedyna dobra rzecz w nowym PRW
~słuchacz
2016-05-19 21:17:31
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -14
Dlaczego oddcinek dzisiejszy pojawił się tak późno ? wrzucajcie z rana nie każdy może słuchać w pracy. 6:00 była by odpowiednia nie sądzicie?
~Komentarz został usunięty
2016-05-08 08:48:50
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 10
Komentarz został usunięty
~sluchacz
2016-05-06 11:01:35
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -1
Lipa z tymi odcinkami na stronie,jeszcze nie udało mi się odsłuchać w całości żadnego odcinka.Co jakiś czas zatrzymuje się i trzeba odświeżać stronę,żeby dalej słuchać.
~Komtur ze Szczytna
2016-04-27 15:38:44
z adresu IP: (91.217.xxx.xxx)
Ocena: 16
A gdzie można znaleźć odcinki od 1 do 9?
~jaki, ale nie p...
2016-04-18 11:06:57
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 13
Skoro uczycie historii na Sienkiewiczu , a szczególnie na "Krzyżakach" to nic dziwnego, że wokół mamy tylu analfabetów!!!!!
~Zdzich
2016-04-14 09:18:17
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jedyna audycja po "dobrej zmianie" nadająca się do słuchania w ciągu dnia.Czasami ciekawe programy lecą późno wieczorem ale większość raczej wtedy śpi.
~Gustaw
2016-04-05 23:19:09
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -2
Świetny pomysł na audycję w radiu i taką obsadą. Już nie mogę doczekać się kolejnej auducji. Super.
~kos
2016-04-04 15:58:05
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 5
fajne
~Swiatelko w tunelu
2016-04-04 09:09:37
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nareszcie będzie można posłuchać czegoś z klasą, bo po "dobrej zmianie" w radiu, takie talenty dziennikarskie muszą się zmuszać do bycia w tej nowej esko-zetkowej formule, że tylko im można współczuć.
~Norek
2016-04-02 08:05:15
z adresu IP: (94.40.xxx.xxx)
Ocena: 10
Świetnie! Marzy mi się b audioteka wydała to kiedys na audiobooku
~Slavko
2016-03-31 09:17:58
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -11
Bomba. Wpisałem do kalendarza, bo po ostatnich zmianach rzadko Was słucham, a nie chcę przegapić kolejnych odcinków.
~Komentarz został usunięty
2016-03-31 01:32:19
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 14
Komentarz został usunięty
~JAcek
2016-03-30 13:24:57
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 6
Nooo trailer tak mnie zachęcił, że ho ho... zero wartości oprócz tego, że dowiedzieliśmy się o udźwiękowieniu.
~Papek
2016-03-30 10:56:09
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 31
W niedzielę aż 30 minut radia mówionego bez muzycznej energii regionu? Chyba ktoś nie skonsultował tej decyzji z prezesem :P