Variacje: Grzegorz Chojnowski w Radiu Wrocław Kultura

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2016-03-30 18:20 | Zmodyfikowano: 2016-03-30 18:20
A|A|A

OK, był ekscentrykiem - który wartościowy artysta nim nie jest? Ale nie zasłużył na takie traktowanie, jakie spotkało go po II wojnie światowej, gdy jego dzieła ignorowano. Bo zachwycał się nim Hitler, z którym przecież nie miał nic wspólnego (zmarł w 1896 roku, nie wygadywał politycznych sądów jak Wagner, jeden z jego muzycznych idoli).

A jednak aneksja twórczości Antona Brucknera, dokonana przez nazistów, wystarczyła, by ten zadziwiający dorobek postawić pod pręgierzem. Dziś już ślady po ówczesnych wątpliwościach zanikły, najwięksi dyrygenci i najlepsze orkiestry wykonują zwłaszcza Brucknerowskie symfonie. W Narodowym Forum Muzyki w kwietniu usłyszymy dwie: siódmą (już 1 kwietnia, orkiestra NFM pod batutą legendarnego Stanisława Skrowaczewskiego) i czwartą (tę samą orkiestrę poprowadzi sam Jacek Kaspszyk). W dzisiejszych Variacjach przedsmak: porównamy Scherza z trzech symfonii (do czwórki i siódemki dodamy ostatnią - dziewiątą). Abbado, Barenboim, von Karajan.

Ale to nie wszystko. W drugiej części audycji zmienimy rytm i gatunek. Bo w Narodowym Forum Muzyki - w ramach serii 'Jazz i muzyka świata' - za tydzień wystąpi wielka Diane Reeves, która również z naszą orkiestrą zaśpiewa swoje (i pożyczone) przeboje. Może będzie 'Suzanne', może 'Windmills of Your Mind', a może nie? W Variacjach zabrzmią na pewno wraz z kilkoma innymi.

Do usłyszenia w odbiornikach z systemem DAB+, aplikacjach mobilnych oraz na radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama