Nie Było Grane 07/05: premierowe Red Hot Chili Peppers, Radiohead i wujaszek Zappa.

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2016-05-07 14:30 | Zmodyfikowano: 2016-05-07 14:30
A|A|A

Nie Było Grane 07/05

SŁUCHAJ RADIA WROCŁAW KULTURA

Sobotnie spotkanie rozpoczniemy od zaokrętowania się na album Briana Eno, „The Ship”. Jak zdradził sam kapitan tego muzycznego okrętu: „na poziomie muzycznym chciałem nagrać płytę z piosenkami, które nie będą się opierały na typowej strukturze rytmicznej i typowych progresjach akordów, ale pozwolą głosom istnieć we własnej przestrzeni i czasie. Jak fragmenty krajobrazu. Chciałem umieścić te dźwiękowe elementy w wolnej, otwartej przestrzeni.

Najnowsze wydawnictwo legendarnego producenta, kompozytora i muzyka to zestaw pięciu kompozycji. Z jednej strony proste acz piękne piosenki, z drugiej jednak minimalistyczna ambientowa narracja, która zdecydowanie przeważa na tym albumie. Wracając do tych pierwszych, na „The Ship” znajdziemy między innymi cover utworu pewnego artysty i jego zespołu, który dla Eno był niezmiernie ważną inspiracją.

Następnie przejdziemy do zupełnie nieprzypadkowego tria Lotto. Zespół tworzony przez Łukasza Rychlickiego (Kristen), Mike'a Majkowskiego (Hailu Mergia Trio) i Pawła Szpurę (Hera, Wovoka), na płycie „Elite Feline” zbudował tylko/aż dwa dwudziestominutowe, hipnotyczne kolosy, bynajmniej nie chwiejące się na glinianych nogach. Grupa doczekała się już rekomendacji w liczącym się angielskim The Quietus, a my posłuchamy, czy słusznie.

O rekomendację może nie zabiega, ale zdecydowanie jest jej wart, krążek „Woman Blue”. To debiut zespołu Shy Albatross, powołanego przez Raphaela Rogińskiego, Natalię Przybysz, Huberta Zemlera i Miłosz Pękalę, na którym znajdziemy pieśni dramatu i nadziei, skierowane do...? Sprawdzimy to przy dźwiękach generowanych przez cymbały, balafon i gitarę.

Blues będzie łączył się swobodnie z dźwiękami Afryki, a te doprowadzą nas na krótką acz emocjonalną i introspektywną podróż przez rozległe piaskowe krajobrazy i folklor ludzi Kel Tamashekdo - to też zupełnie nowa muzyka, projektu Imarhan.

Nową muzykę, ale i często niesłusznie zakurzone starocie, możecie znaleźć w audycji Nie Było Grane, sobota 16.00 – 20.00, zaprasza Michał Kwiatkowski

A skoro mowa o nowej muzyce, to nie zabraknie dwóch bardzo ważnych zapowiedzi, zarówno od Anthony'ego Kiedisa jak i Thoma Yorke'a. Nowym RHCP będziemy cieszyć się w czerwcu, a nowym Radiohead już jutro!

Poza tym stałe pozycja w Nie Było Grane: co tygodniowe spotkanie z Frankiem Zappą (zamykamy „Uncle Meat”), koncertowy David Gilmour (jesteśmy we Włoszech!) i pierwszy zwiastun lipcowego spotkania z Iron Maiden.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama