Trzy punkty od Europy. Zagłębie gra z Lechem o puchary

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2016-05-11 07:33
A|A|A

fot. zaglebie.com

Takiej historii nie było w polskiej piłce od 19 lat. Beniaminek z awansem do pucharów? Ostatni raz dokonała tego Odra Wodzisław. Teraz okazję na powtórzenie tego wyczynu ma Zagłębie. Warunek jest prosty - trzeba wygrać z Lechem, który dziś może oficjalnie stracić statut mistrza Polski. Stanie się tak jeśli Legia Warszawa pokona na wyjeździe Lechię Gdańsk.

Wariantów na awans "Miedziowych" do europejskich pucharów jest oczywiście więcej (patrz poniżej), ale wtedy będzie trzeba już liczyć na rywali. W obecnej sytuacji wydaje się to Zagłębiu nie potrzebne. Zespół Piotra Stokowca jest na fali - ostatnio wygrał w Szczecinie z Pogonią 3:1. Lech przegrał za to na wyjeździe z Cracovią 0:2. Zespół z Poznania w sześciu dotychczasowych kolejkach grupy mistrzowskiej nie odniósł ani jednego zwycięstwa. Wątpliwe, że przełamie się na Dolnym Śląsku, tym bardziej, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że trener Jan Urban da szanse zmiennikom. W składzie zabraknie m.in kontuzjowanych: Karola Linettyego, Darko Jevtica czy Nickiego Bille Nielsena.

W Zagłębiu klasycznie brakuje Jana Vlasko, choć co warto podkreślić Słowak właśnie wrócił do treningów. Pomocnik "Miedziowych" wraca do zdrowia po operacji biodra.

Dla obu klubów będzie to już piąte starcie w tym sezonie, choć... dopiero pierwsze w tym roku. W lidze wygrywali ci którzy byli gospodarzami. W sierpniu w Lubinie było 2:1, w grudniu w Poznaniu 2:0. W międzyczasie Zagłębie i Lech zmierzyły się jeszcze w ćwierćfinale Pucharu Polski. W obu meczach "Miedziowi" przegrali 0:1.

Jeśli zespół Piotra Stokowca pokona dziś Lecha to nie tylko zapewni sobie miejsce w pucharach, ale dodatkowo pozostanie w grze o podium. W najbardziej optymistycznym scenariuszu - wypełnionym porażkami Piasta Gliwice i Cracovii - Zagłębie może zostać nawet wicemistrzem Polski. Bardziej prawdopodobny jest jednak wariant w którym lubinianie wywalczy brąz. Żeby tak się stało trzeba wyprzedzić Cracovię, która ma punkt więcej od dolnośląskiej ekipy. "Miedziowym" poza meczem z Lechem pozostaje jeszcze wyjazdowe spotkanie z Piastem Gliwice. Cracovia zagra z kolei dziś w Szczecinie z Pogonią, a w niedzielę zakończy sezon na własnym stadionie przeciwko Lechii Gdańsk.

Jakie szanse na puchary mają piłkarze z Lubina jeśli nie wygrają z Lechem? Oto plan awaryjny dla Zagłębia:

- zremisuje dwa razy, a Lechia przynajmniej raz nie wygra
LUB
- zremisuje dwa razy, a Cracovia nie wygra z Pogonią
LUB
- zremisuje raz, Pogoń wygra z Cracovią, a nie wygra z Legią
LUB
- zremisuje raz, Lechia wygra z Cracovią, a nie wygra z Legią
LUB
- zremisuje raz, a Cracovia nie przegra ani razu
LUB
- zremisuje raz, Lechia nie wygra z Legią, a Pogoń nie wygra z Cracovią
LUB
- Pogoń co najmniej raz nie wygra, a Lechia co najmniej raz przegra lub ani razu nie wygra

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama