Pacjenci we Wrocławiu bez endokrynologa. NFZ szuka rozwiązania

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2016-06-03 13:06 | Zmodyfikowano: 2016-06-03 12:57
A|A|A

Odchodzą z kwitkiem - pacjenci, którzy dziś chcieli się zarejestrować do poradni endokrynologicznej w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu zastali informacje, że zapisy są wstrzymane do odwołania. Chorych w rejestracji witał rano dyrektor przychodni Maciej Sokołowski, który tłumaczył dlaczego wypowiedział umowę z NFZ.

NFZ ogłosiło nowy konkurs na endokrynologię. Warunki finansowe mają pozostać bez zmian. Na poprzedni konkurs - ogłoszony w kwietniu - nie było chętnych. Wcześniej umowy z Funduszem wypowiedziały trzy inne poradnie w mieście. To oznacza, że od lipca bez opieki może zostać kilkanaście tysięcy pacjentów.

O problemach został powiadomiony wojewoda dolnośląski, który zwrócił się do NFZ o wyjaśnienia. Ministerstwo Zdrowia podpowiada co mogą zrobić pacjenci, którzy nie będą mogli już leczyć się w dotychczasowych poradniach.

ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA

Mając na uwadze zaistniałą sytuację informuję, że zgodnie z przepisami ww. ustawy o świadczeniach, w przypadku zakończenia przez świadczeniodawcę wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej:

- świadczeniobiorca wpisany na listę oczekujących u świadczeniodawcy, który wykonywał tę umowę, może wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez innego świadczeniodawcę wykonującego umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w danym zakresie;

- świadczeniodawca, do którego zgłasza się świadczeniobiorca, ustala kolejność przyjęć, z uwzględnieniem daty zgłoszenia u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

- świadczeniodawca, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jest obowiązany wydać świadczeniobiorcy zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty zgłoszenia się świadczeniobiorcy oraz oryginał skierowania. Za wydanie zaświadczenia świadczeniobiorca nie ponosi opłaty;

- oddział wojewódzki Funduszu informuje w każdy dostępny sposób świadczeniobiorców wpisanych na listy oczekujących u świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o możliwości udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej przez innych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z tym oddziałem, oraz o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama