Po Lublinie czas na Szczecin. Kolejne miasto prezentuje się we Wrocławiu

Przemek Gałecki | Utworzono: 2016-06-17 17:36 | Zmodyfikowano: 2016-06-17 15:53
A|A|A

Monika Petryczko ze Stowarzyszenia MiastoHolizm, które przygotowało te wydarzenia obiecuje, że będzie się działo:

Dlaczego Szczecin tak bardzo chciał się pokazać mieszkańcom Wrocławia?

Nazwa „Projekt ZS” to nie tylko nawiązanie do tablic rejestracyjnych, ale również - jak tłumaczą organizatorzy -  próba połączenia w jednym przedsięwzięciu działań miasta i regionu. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli zapoznać się z twórczością pomorzan w kilku lokalizacjach rozproszonych po całym mieście. Najważniejszymi z nich będą jednak Wzgórze Polskie, u podnóża którego stanie specjalnie wyprodukowany portowy kontener pełniący funkcję kina, sceny i galerii oraz parter wraz z podwórkiem kamienicy przy ulicy Łokietka 5. Przez trzy dni miłośnicy kultury będą mogli wziąć udział między innymi w pokazach mody i dizajnu, warsztatach dla dzieci, pokazach filmów dokumentalnych, słuchowiskach, happeningach, prelekcjach, spotkaniach i sztukach teatralnych.

Multimedialna inauguracja

Szczecin swoją prezentację rozpocznie od wirtualnego Flashmob’a z wykonaniem piosenki „Uśmiech się” szczecińskiego zespołu Pogodno, który swoją nazwę zaczerpnął od jednej z dzielnic stolicy województwa zachodniopomorskiego. Dzięki specjalnym okularom uczestnicy projektu ZS będą mogli wziąć udział w najważniejszych dla Szczecina wydarzeniach, takich jak „Święto Żaglowców” czy „Dni morza”, a także zobaczyć na własne oczy koncert Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz to co dzieje się pod żaglami na zalewie szczecińskim. Na interaktywność postawili także twórcy szczecińskiego festiwalu „Kids love Design”. W galerii dizajnu BWA swoje miejsce znajdzie projekt „Mikifon” grupy panGenerator. Instalacja zaprezentowana przez twórców przetwarzać będzie dźwięki z otoczenia, prowokując tym samym do nawiązania relacji z dizajnerskim obiektem

Sztuka klasyczna w nowoczesnym wydaniu

Dzięki Koalicji Miast dla Kultury mieszkańcy Wrocławia będą mogli podziwiać w kamienicy przy ulicy Łokietka 5 najzdolniejszych zachodniopomorskich plakacistów. Pod kuratelą Akademii Sztuk Pięknych udało się zebrać zarówno grupę profesorów, absolwentów oraz studentów Akademii. Wszyscy „napędzani” przez ten sam temat, czyli relację Szczecin – Wrocław oraz hasło „Szczecin, którędy nad morze?”. Wytrawną mieszankę house’u, deep house’u i tech house’u zaprezentuje Michael Modoolar – DJ i producent, który został w ramach „Projektu Z/S” mianowany „kierownikiem DJ–ki”. Z twórczością artysty wrocławianie będą mogli zapoznać się podczas koncertu na Wzgórzu Polskim.

Różnorodność w służbie sztuki

Twórcy „Projektu Z/S” planując wizytę we Wrocławiu nie zapomnieli o żadnym z odbiorców sztuki. Do najmłodszych skierowana jest propozycja Fundacji Las Sztuki o nazwie „Tworzę się”. Dzięki nowemu i nieograniczonemu podejściu do kreacji, młodzi artyści uczą się kształtować otaczającą ich przestrzeń. Wszystko co stworzą dzieci jest wynikiem swobodnej, ale i edukacyjnej zabawy w kulturę. Śmiały, nawiązujący do klasyki repertuar zaprezentują muzycy Baltic Neopolis Quartet. Smyczkowa orkiestra kameralna, składająca się z absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie, koncentruje się głównie na muzyce XX i XXI wieku. Podczas wrocławskich występów ich leitmotivem będzie zachodniopomorska tradycja portowa i kontakt z Odrą. Z kolei Stowarzyszenie Kamera zaprezentuje wrocławskiej publiczności realizowaną blisko dwa lata symfonię filmową „Susudata”. Opowieść przedstawiona przez Annę Wiśniewską i Krzysztofa Kuźnickiego mówi o jednym dniu z życia miasta Szczecin, podzielonym na pięć aktów, odpowiadających kolejnym porom dnia.

Druga odsłona

Prezentacja Szczecina to druga po Lublinie odsłona wydarzeń przygotowanych w ramach „Koalicji Miast dla Kultury”. Projekt zakłada współpracę ośrodków, konkurujących do niedawna o zdobycie tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury”. Koalicja miast posłuży między innymi wymianie doświadczeń, aktywizacji środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych. Nie bez znaczenia będzie również prezentacja dorobku kulturowego Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania i Szczecina, skupiająca się na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.

WIĘCEJ INFORMACJI: Koalicja Miast

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama