Złoty Pociąg: Konserwator zgadza się na wykopy!

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-06-23 11:33 | Zmodyfikowano: 2016-06-23 11:33
A|A|A

Fot. Michał Wyszowski oraz Spółka XYZ

Zrobią trzy wykopy kontrolne i sprawdzą czy pod ziemią jest pociąg. Konserwator zabytków zgodził się na rozpoczęcie prac na 65 kilometrze. To ostatnia i najważniejsza decyzja, którą musieli uzyskać autorzy zgłoszenia o tak zwanym złotym pociągu. Deklarują, że są gotowi do ruszania z wykopami. Piotr Koper tłumaczy Radiu Wrocław, że chodzi nie tylko o sam pociąg.

Piotr Koper tłumaczy nam także jak będą wyglądały prace:

Konserwator zabytków podkreśla, że ma już komplet dokumentów i wniosek odkrywców został rozpatrzony pozytywnie. Decyzja jednak musi jeszcze zostać do nich dostarczona. Przypomnijmy, że w sierpniu minie rok od zgłoszenia sprawy złotego pociągu w wałbrzyskim ratuszu. Starania o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie kopania trwały od grudnia. Przypomnijmy, że według naukowców z AGH, którzy badali działkę, pociągu w tym miejscu nie ma.

Prace na działce sąsiadującej z 65 kilometrem ruszyły już w końcówce maja. Teren został przygotowany pod postawienie kontenerów socjalnych oraz pod wydzielenie ogrodzenia. Przeprowadzono także zabezpieczenie działki. Wyznaczono miejsce na plac manewrowy oraz na składowisko urobku. Prace weryfikacyjne, czyli po prostu wykopy mają potrwać około dziesięciu dni. - Jesteśmy gotowi – mówi Piotr Koper. Wcześniej uzyskali zgody m. in. PKP oraz prywatnej firmy, która jest właścicielem części terenu.

Prace przeprowadzi ekipa skompletowana przez Spółkę XYZ. Została zaprezentowana na sprofilu spółki: Jacek Kramnik (nadzór budowlany nad prowadzonymi pracami odkrywkowymi), Tomasz Siwiec (nadzór budowlany na prowadzonymi pracami na terenie zamkniętym PKP), Bartłomiej Stój (nadzór saperski), Radosław Jaroszewski (zabezpieczenie chemiczne), dr Adam Szynkiewicz (nadzór geologiczny), Robert Załęcki (nadzór nad pracami prowadzonymi w ścisłym sąsiedztwie linii średniego napięcia), Katarzyna Molga (nadzór archeologiczny), Jarosław Chmielewski, dr Małgorzata Sosnowska (opieka prawna), firmy „Kopareczka” i „Trans-Syp” oraz „Hyb-Mech” (prace ciężkim sprzętem), Sabina Przepiórska (prace przy wycince drzew), Piotr Koper (prace związane z zabezpieczeniem terenu i z wykonywaniem wszelkich prac budowlanych).


Przeczytaj więcej:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~dlaczgo?
2016-07-06 08:17:20
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dlaczego nie odwierty-taniej.Był taki co w górze Sobiesz kopał szyby,koszty olbrzymie efekt zero ale on na tym chyba zarabiał.
~Komentarz został usunięty
2016-06-26 20:38:31
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 2
Komentarz został usunięty
~danielli
2016-06-24 16:40:22
z adresu IP: (109.130.xxx.xxx)
Ocena: -2
W Polsce potrzeba jedenastu osób z uprawnieniami z doktoratami i wyższymi wykształceniami żeby wykopać dziurę w ziemi ( śmiech )
~Anna Sabańska
2016-06-24 15:31:38
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: 0
Widzę sapera, elektryka, chemika, konserwatora zabytków. ALE NIE MA DOKTORA PSYCHIATRY! dla tych ludzi ? Niedopatrzenie czy celowe działanie ? a tu prokurator by się przydał !
~ja mysle ze juz nic tam n
2016-06-23 22:47:34
z adresu IP: (89.144.xxx.xxx)
Ocena: -2
To jaja tak dlugi okres na zezwolenie, slady napewno sa.
~rudigerproject
2016-06-23 18:27:33
z adresu IP: (158.75.xxx.xxx)
Ocena: 4
To jeszcze poproszę o sprawdzenie wjazdu do tego tunelu od południa (kilometraż 65,6 km) tam gdzie jest ucięta bocznica do parowozowni zarośnięta trawą miedzy dworcem Szczawienko a wiaduktem Uczniowska. Prawdopodobnie z tej bocznicy odchodził tor w nasyp do tunelu od południa
~Iwo
2016-06-23 16:02:29
z adresu IP: (217.113.xxx.xxx)
Ocena: 1
A jednak : rzeczy niemożliwe stają sie możliwe tylko wówczas, kiedy ....... Gratuluje wytrwałości Panowie :)
~Iwona
2016-06-23 16:01:12
z adresu IP: (217.113.xxx.xxx)
Ocena: 9
A jednak : rzeczy niemożliwe stają się możliwe tylko wówczas, kiedy ............ Gratuluje wytrwania Panowie :)
~GULON
2016-06-23 15:40:47
z adresu IP: (46.186.xxx.xxx)
Ocena: 2
POWODZENIA PANOWIE...TRZYMAM KCIUKI !!!!!
~wqewq231223wewqasd
2016-06-23 14:42:55
z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Ocena: -3
wie Żarki Średnie konserwator zabytków ma kasę szkoda że pan K z Jelenie Góry nie chce podjąć walki i usunąć śmieci z zabytkowego zakładu rolnego prawda teren prywatny to po co ci
~Król Jarosław
2016-06-23 14:00:36
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -7
co? już w lipcu? Ludzie czekają od roku a ten pisze już w lipcu. Niech jeszcze doda że pod koniec lipca jeśli znowu coś wypadnie. A jestem pewien że będzie upał i susza, więc przełożą na sierpień
~tom
2016-06-23 13:19:26
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 11
mam nadzieję, że coś tam jednak znajdą. Wałbrzychowi się to nalezy jak psu kość:) Powodzenia!
~Komentarz został usunięty
2016-06-23 12:46:13
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Piotr
2016-06-23 12:45:21
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: -7
Oni napaleni jak Reksio na szynkę nic tam nie ma przecież robili badania profesjonaliści
~MALY
2016-06-23 12:25:52
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 6
CZEKALISMY I SIE POZYTYWNIE ZAKONCZYLO.POWODZENIA PANOWIE.
~Ktoś tam
2016-06-23 12:19:19
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
Trzymam kciuki, swoją drogą przykre jest, że mija już prawie rok i nadal nic nie wiadomo. Jesteśmy w klimacie Euro2016: ciekawe jaki będzie wynik meczu XYZ vs.AGH? :-) Żeby tylko nie skończyło się "samobójem" strzelonym sobie przez XYZ...
~Lolo
2016-06-23 12:15:46
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 11
Ja ciągle nie rozumiem dlaczego tam był zaangażowany konserwator zabytków? Czy ten nasyp jest zabytkowy? Czy chcąc wykopać kilkumetrowa dziurę na działce też muszę pytać konserwatora zabytków? Gdzie tu zabytek?
~Lilo
2016-06-23 11:38:16
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 9
Uff wreszcie :-)