Perła Uniwersytetu wypięknieje (Zdjęcia współczesne i archiwalne)

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2016-06-27 11:17 | Zmodyfikowano: 2016-06-27 11:17
Perła Uniwersytetu wypięknieje (Zdjęcia współczesne i archiwalne) - Zdjęcia: Uniwersytet Wrocławski
Zdjęcia: Uniwersytet Wrocławski

Od przyszłego tygodnia ma rozpocząć się konserwacja malowideł, sztukaterii, rzeźb i stolarki części podium rektorskiego. Ze względu na remont przeniesione zostaną uroczystości związane z rozpoczęciem roku akademickiego, ale obiekt nadal będzie dostępny dla zwiedzających. Prace które zaplanowaliśmy na ten rok to tylko fragment tych, które trzeba wykonać, ale mamy plany ich kontynuacji - mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Marek Bojarski:

- Chcemy poddać renowacji stolarkę, stiuki i freski - wszystko zależy od kwoty jaką uzyskamy - mówiła Radiu Wrocław miejska konserwator zabytków, Katarzyna Hawrylak Brzezowska:

To druga część remontu, którą poprzedzała przebudowa stropu. Milion złotych przekazany przez miasto zostanie przeznaczony na odnowienie części podium rektorskiego - mówi dr Łukasz Krzywka z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Uroczystości związane z rozpoczęciem roku akademickiego zostaną przeniesione, ale aula nadal będzie udostępniana turystom. Remont pierwszej części ma zakończyć się w grudniu tego roku.

Aula Leopoldyńska

"W 1732 roku budowa gmachu Akademii Leopoldyńskiej była już na półmetku. 19 sierpnia nastąpiło uroczyste poświęcenie głównego i najbardziej reprezentacyjnego wnętrza – Auli Leopoldyńskiej. Tego samego dnia odbyła się w Leopoldinie pierwsza uroczystość akademicka – 14 teologom nadano tytuły doktorskie. Z okazji 282 rocznicy tego wydarzenia krótko prezentujemy tę cenną salę stanowiącą unikatowy zabytek świeckiej architektury śląskiej późnego baroku (...)

(...) Aula Leopoldyńska jest największą i najbardziej reprezentacyjną częścią głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej wnętrze realizuje barokową zasadę symbiozy sztuk – architektury, malarstwa, rzeźby i snycerstwa. Założona została na planie trapezu zwężającego się w kierunku zachodnim (tj. w stronę podium), zajmującego całą szerokość budynku. Długość wnętrza wynosi ponad 38 metrów, a szerokość odpowiednio 12 metrów od strony wschodniej (tj. od wejścia) i 10 metrów od strony zachodniej (tj. przy podium). Takie świadome zwężenie planu przyczyniło się do iluzjonistycznego wydłużenia wnętrza sali. Pomieszczenie składa się z trzech części: podwyższonego podium ze stołem, audytorium wypełnionego ławkami studenckimi i lożami profesorskimi przy ścianach oraz empory muzycznej (...)"

[tekst opublikowany 19 sierpnia 2014 roku na stronie www.uni.wroc.pl w dziale Wiadomości pt. Aula Leopoldyńska – krótki przewodnik]


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.