Paweł Fajdek mistrzem Europy! Dolnoślązacy zdobywają Amsterdam

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2016-07-10 18:24 | Zmodyfikowano: 2016-07-10 18:28

Paweł Fajdek był zdecydowanym faworytem i nie zawiódł. Już pierwszym rzutem na 80,46 m. ustawił cały konkurs. Kolejny wynik z ósemką z przodu miał w czwartej próbie – 80,37 m. Przy piątym podejściu zanotował natomiast najlepszy rezultat dnia – 80,93 m.

Za plecami Pawła Fajdka toczyła się rywalizacja o pozostałe medale. Blisko srebra był Wojciech Nowicki. Polak zajmował drugi po pięciu seriach, ale w ostatniej stracił wicemistrzostwo na rzecz Białorusina Ivan Tikhonowa, który rzucił 78,84m. Najlepszy wynik Wojciecha Nowickiego - na wagę brązowego medalu - to 77,53m.

Po konkursie rzutu młotem mieliśmy już osiem medali. Dziś nasz dorobek powiększyła także wrocławianka Joanna Linkiewicz z AZS AWF, która zdobyła srebro w biegu na 400 metrów przez płotki. Później Angelika Cichocka została mistrzynią Europy w biegu na 1500 metrów! Polka uzyskała czas 4.33,00 i o 0,76 s wyprzedziła reprezentantkę Holandii Sifan Hasssan. Trzecia była Irlandka Ciara Mageean (strata: 0,78 s). Siódme miejsce zajęła Sofia Ennaoui (strata: 1,84 s).

We wcześniejszych dniach na najwyższym podium stawali: Anita Włodarczyk (rzut młotem), wrocławianin Robert Sobera z AZS AWF (skok o tyczce) i Piotr Małachowski ze Śląska Wrocław (rzut dyskiem). Drugi w finale trójskoku był natomiast Karol Hoffmann.

To jeszcze nie koniec polskich medali w Amsterdamie.

Srebro w pchnięciu kulą zdobył Michał Haratyk. Tuż za podium, na czwartym miejscu został sklasyfikowany Konrad Bukowiecki!

Polski finał oglądaliśmy w rywalizacji biegaczy na 800 metrów. Adam Kszczot w pięknym stylu wygrał całe zmagania a Marcin Lewandowski po heroicznym boju stanął na drugim stopniu podium. Mistrzostwa zakończyły się zmaganiami sztafet. W rywalizacji 4x400 metrów mężczyzn biało-czerwoni ustąpili jedynie Belgom. 3/4 finałowego składu srebrnej sztafety to zawodnicy dolnośląskich klubów: Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina i Rafał Omelko.

To biało-czerwone mistrzostwa. W Amsterdamie Polacy zdobyli aż dwanaście medali i wygrali klasyfikację medalową!