Czy można być osobą głuchoniemą i rapować? [WIDEO]

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-07-14 09:17 | Zmodyfikowano: 2016-07-14 09:17
A|A|A

Podczas tegorocznej edycji Brave Festivalu jesteśmy konfrontowani z artystami, którzy robią sztukę przekraczając granice niepełnosprawności - fizycznej i intelektualnej. Teatr 21 - teatr osób z syndromem Downa, balet osób niewidomych i niesłyszący bębniarze. To, co niemożliwe, dzięki niezgodzie na “niemożliwość”, zyskuje zupełnie nową jakość i pozwala nam - widzom, zobaczyć, że granice, które sobie stawiamy, są często tylko w naszej głowie. Tegoroczny Brave Festiwal, chyba po raz pierwszy, w pełni daje wyraz hasłu, które towarzyszy mu od 12 lat:”Przeciwko wypędzeniom z kultury”. Mamy szansę zetknąć się i choćby przez chwilę spróbować wejść w świat osób, których rzeczywistość jest odmienna od naszej, ze względu na “nie-pełnosprawność”. Widząc, jak grają osoby głuche, albo jak tańczą osoby, które nie widzą przestrzeni, w której się poruszają, zdajemy sobie sprawę, jak inaczej można odczuwać świat i że nadaje to nową jakość sztuce, którą tworzą.

W studiu Radia Wrocław Kultura gościli muzycy z Palestyny związani z organizacją Musicians Without Borders. Shafeeq, Mohammad, Alber i Halimeh pracują na co dzień z dziećmi w Palestynie, prowadząc warsztaty muzyczne. Podczas Brave Festivalu uczestnicy mieli też szansę poznać metody ich pracy z dziećmi. Prowadzący oprócz prezentacji zabaw muzycznych, zwracali uwagę na konieczność zachowania wrażliwości wobec dzieci, aby nikogo nie lekceważyć i nie wykluczać. Co mogło zaskoczyć to to, że w trakcie zabaw z body-percussion nowe rytmy wprowadzane były zarówno przez osoby słyszące, jak i niesłyszącą Halimeh.

W studiu Radia Wrocław Kultura zagrali koncert, w którym oprócz tradycyjnych instrumentów - raq i kanun, pojawił się rap i deafrap - Halimeh, która jest osobą głuchoniemą, wtórowała, rapując.

Halimeh opowiedziała, jak wyglądały jej początki przygody z muzyką. Dzięki Muzykom bez Granic, wyszła poza myślenie, jak ona, nie słysząc, może robić muzykę. Bo takie jest przesłanie organizacji - muzyka tkwi w każdym, nie trzeba mieć wykształcenia ani profesjonalnych instrumentów. Dlatego pozwala ona na przełamywanie barier pomiędzy ludźmi, na nawiązywanie dialogu i otwieranie się na siebie nawzajem.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama