Kenijczycy górą na trasie Toyota Półmaratonu w Wałbrzychu

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2016-08-21 17:01 | Zmodyfikowano: 2016-08-21 17:01

Jako pierwszy na trasę ruszył Witold Radke. 73-letni wałbrzyszanin, który wystartował dwie godziny wcześniej niż pozostali uczestnicy biegu, miał do pokonania maratoński dystans. Maraton z udziałem jednego uczestnika był wyjątkowy także dlatego, że był setnym takim biegiem w karierze Witolda Radke.

Doświadczony maratończyk spod Chełmca, który startował w maratońskich zmaganiach niemal we wszystkich europejskich stolicach i na wszystkich (oprócz Australii) kontynentach, po 5-godzinnym wysiłku mógł świętować wspaniały jubileusz w rodzinnym mieście.

Rozgrywany przy padającym deszczu Toyota Półmaraton zgromadził na starcie rekordową liczbę 2400 uczestników. Trasa nie dość, że mocno pofałdowana, to na dodatek śliska, nie ułatwiała rywalizacji. Biegacze musieli pokonać trzy 7-kilometrowe pętle.

Ton rywalizacji już tradycyjnie nadawali biegacze z Kenii, którzy wygrywają w Wałbrzychu nieprzerwanie od 2005 roku. Tym razem także nie było wyjątku od reguły. Najszybciej (1:05;23) półmaratońską trasę pokonał Wyclife Kipkorkir, który wyprzedził swoich rodaków Mwangi Joela Mainę i Mosesa Masai.

Czwarty był Ukrainiec Artem Kazban, a najlepszy z Polaków - Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry uplasował się na piątym miejscu (1:15:38).

Kenijskie podium mieliśmy także w rywalizacji pań. Zwyciężyła Helen Jepkosfei (1:16:08) przed Teresą Flavious i Ruth Chemisto. Najlepsza z Polek Aneta Szecówka z Biskupic (1:27:41) zajęła czwartą pozycję, a tuż za nią finiszowała Anna Więcek z Wrocławia.

W 17. Toyota Półmaratonie w Wałbrzychu nie zabrakło reprezentantów drużyny biegowej Radia Wrocław. Świetnie spisał się Grzegorz Brylonek, który z czasem 1:25:49 zajął 35. lokatę w klasyfikacji generalnej i był ósmy w swojej kategorii wiekowej.

Katarzyna Pawlak i Krzysztof Znamirowski, tym razem zdecydowali się cały dystans pokonać wspólnie i ukończyli rywalizację odpowiednio na 1699. i 1700. pozycji.

W towarzyszącym półmaratonowi Biegu po Zdrowie na 7 kilometrów wystartowała kolejna z biegaczek radiowej ekipy Katarzyna Ogińska.