Spacer po zamku Chojnik w dwóch rzeczywistościach

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2016-08-22 15:10
A|A|A

Wirtualny Chojnik to projekt realizowany w ramach przedmiotu Praca Dyplomowa I stopnia (studia inżynierskie) na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej przy Katedrze Inteligencji Obliczeniowej przez Marcina Meissnera pod opieką naukową dra inż. Pawła Myszkowskiego.

Projekt stanowi próbę ukazania zamku Chojnik w całej krasie - tak, jak mógł wyglądać w XVII wieku, przed pożarem i niemal całkowitym zniszczeniem. Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang.Augmented Reality) udało się zamek odbudować.

Rozszerzona rzeczywistość

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality) pozwala na wzbogacanie świata rzeczywistego o dodatkowe elementy. Projekt Wirtualny Chojnik robi to poprzez wyświetlenie w czasie rzeczywistym trójwymiarowego modelu zamku na ekranach urządzeń mobilnych (smartfonów czy tabletów). Model wyświetlany jest na obrazie z kamery w odpowiedniej perspektywie, dzięki czemu można odnieść wrażenie, iż zamek naprawdę znajduje się w miejscu, w które wycelowany jest obiektyw aparatu/kamery. Wrażenie to jest najmocniejsze, gdy ogląda się chodząc dookoła niego i przybliżając/oddalając urządzanie od modelu.

Sztuczna inteligencja
W celu uzyskania pełnego efektu, autorzy projektu zastosowali techniki sztucznej inteligencji. Przy projekcie Wirtualny Chojnik sztuczna inteligencja nie tylko sprawia, że model jest widoczny, ale także daje możliwość zawarcia dodatkowych animacji mieszkańców zamku i ich nieszablonowych zachowań.

Aplikacja
Autorzy projektu udostępnili darmową aplikację, która pozwala na oglądanie Wirtualnego Chojnika. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich urządzeń z systemem Android.

Więcej informacji TUTAJ

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama