Po 20 latach polski zespół znowu zagra w piłkarskiej Lidze Mistrzów

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2016-08-24 06:41 | Zmodyfikowano: 2016-08-24 06:43

Sukces rodził się w bólach. Po wyjazdowej wygranej 2:0 wydawało się, że Legia spacerkiem przejdzie decydujący pucharowy mecz. Nic bardziej mylnego. Dundalk nie mając nic do stracenia grało odważnie i w 19 minucie po przepięknym strzale Roberta Bensona objęło prowadzenie. Jeszcze więcej nerwów było w 67 minucie, kiedy czerwoną kartką ukarany został obrońca Adam Hlousek. Legia o awans drżała do ostatnich minut, ale wtedy - w doliczonym czasie gry - wszystkich uspokoił Michał Kucharczyk, który po kontrataku strzelił gola na wagę remisu.

Legia po raz drugi w historii wystąpi w Lidze Mistrzów. W fazie grupowej grała już w sezonie 1995/1996 kiedy to doszła do ćwierćfinału. Ostatnią polską drużyną w tych prestiżowych rozgrywkach był sezon później Widzew Łódź.

We wtorek o awans do fazy grupowej walczyło jeszcze osiem innych zespołów, w tym dwie drużyny z Polakami w składzie. AS Monaco z Kamilem Glikiem, który grał od pierwszej do ostatniej minuty pokonało Vilarreal 1:0 i w dwumeczu było lepsze 2:1. Decydującego gola dopiero w 91 minucie z rzutu karnego strzelił Fabinho.

W Lidze Mistrzów nie zobaczymy z kolei Wojciecha Szczęsnego. Jego AS Roma przegrała z FC Porto 0:3 (w pierwszym meczu 1:1), a polski bramkarz zawinął przynajmniej przy stracie jednej z bramek. Jakby tego było mało rzymianie kończyli mecz w dziewiątkę bo z boiska za czerwone kartki wylecieli Daniele De Rossi w 39 i Emerson w 50 minucie (obaj przy stanie 0:1).

Ambitna postawa to było natomiast za mało dla Hapoelu Beer Szewa. Izraelski zespól pokonał Celtic Glasgow 2:0, ale to Szkoci zagrają w fazie grupowej bo utrzymali korzystny wynik z pierwszego meczu. Na takiej samej zasadzie awans wywalczył bułgarski Łudogorec Razgrad, który zremisował wczoraj z Viktorią Pilzno 2:0.