70 lat Radia Wrocław: Pomarańczowa alternatywa

Leszek Mordarski | Utworzono: 2016-09-01 19:12 | Zmodyfikowano: 2016-09-01 19:12
A|A|A

fot. Wikipedia

Pierwsze krasnoludki na wrocławskich murach pojawiły się w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku. Waldemar Fydrych wraz z Wiesławem Cupałą wymalowali je na jednym z bloków na Biskupinie i na ścianie budynku transformatora energetycznego na Sępolnie. Krasnoludki pojawiały się potem bardzo często na białych plamach, które były efektem zamalowywania przez milicję antyrządowych haseł. Fydrychowi w pamięć zapadła jedna kobieta.

Waldemar Fydrych stworzył we Wrocławiu "Ruch na Rzecz Nowej Kultury". Potem była Pomarańczowa Alternatywa i coraz liczniejsze prześmiewcze happeningi.

Wybuch niezależnych od - jak powszechnie wówczas uważano skostniałych akcji Solidarności - form protestu nastąpił w drugiej połowie lat 80-tych. Przełomowa była relacja z jednej z manifestacji we Wrocławiu w The Village Voice. Zachodnie pismo opisywało happening z jesieni 87 roku, podczas którego Fydrych - używający już pseudonimu Major - rozdawał deficytowy wówczas papier toaletowy. Potem był też głośny hapenning na święto milicji.

Szczyt popularności Pomarańczowej Alternatywy przypada na rok 1988. W czerwcu w "Rewolucji Krasnoludków", happeningu na ulicach wokół Rynku, uczestniczyło 15 tysięcy osób.

Pomarańczowa alternatywa z Fydrychem na czele ma na swym koncie, kilkadziesiąt happeningów i manifestacji. Jej zmierzch nadszedł z przełomem roku 89. Sam Major nie potrafił się już odnaleźć w nowej rzeczywistości. Bez sukcesu startował w wyborach parlamentarnych i samorządowych.
Ostatnio spierał się z władzami Wrocławia o prawo do wizerunku Krasnala - ale to już zupełnie inna historia.

Posłuchaj całego materiału 70 lat historii Radia Wrocław:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama