"Okiem Młodych": Od wirtualnej rzeczywistości po animadoki

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-09-15 11:42 | Zmodyfikowano: 2016-09-08 19:35
A|A|A

Wyjątkową sekcją w programie "Okiem Młodych" będzie przegląd "Czasoprzestrzenie VR" - druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Podobne przeglądy odbyły się dotąd w ramach festiwali Sundance i SXSW w Stanach Zjednoczonych, największe europejskie imprezy filmowe, takie jak Cannes czy Berlinale, również umieściły w swoich tegorocznych programach doświadczenia VR, jednak trzydniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata.

W ramach "Czasoprzestrzenie VR" na Okiem Młodych zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. Doświadczać będziemy m.in. wyprodukowanego przez ARTE "Notes On Blindness: Into Darkness" w reżyserii Arnaud Colinarta i Amaury'ego la Burthe'a oraz prace weteranów VR - kanadyjskiego studia Felix & Paul, serię "Nomads", czyli antropologiczny dokument o wędrownych plemionach. W wirtualną rzeczywistość zanurzymy się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na stronie Okiem Młodym oraz w Centrum Festiwalowym w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Zwiastun "Notes On Blindness: Into Darkness":

W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy i podczas otwartych warsztatów. W piątek i sobotę (16 września - I i III LO /spotkanie dla uczniów/, 17 września - sala teatralna ŚOK) wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej "In Situ" i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. "Okiem Młodych" Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej "Operze o Polsce" – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery.

Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania "Cinematic VR – Początek nowego medium" (17 września, sala teatralna ŚOK) - o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator "Czasoprzestrzenie VR". Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem - autorem animadoków "Dokument" i "Olbrzym" oraz komiksów reporterskich, laureatem Złotego Oka 2015 i jurorem tegorocznego Konkursu Głównego - zaprosimy widzów na warsztat "Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego". Twórca opowie o nowej jakości tworzonej przy pomocy dwóch pozornie wykluczających się narzędzi - animowanych wizji i prawdziwych historii.

Temat nowych mediów pojawi się i w pełnych metrażach pokazywanych podczas 9. edycji Festiwalu, m.in. w filmie "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci", najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga. Pełen program "Okiem Młodych" znajdą Państwo na naszej stronie internetowej pod adresem: http://okiemmlodych.pl/plan-projekcji. Na 9. "Okiem Młodych" zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Do zobaczenia w kinie!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama