Najstarsza wrocławianka kończy dziś 109 lat. Złóż życzenia Pani Marii!

Ewelina Lis | Utworzono: 2016-09-15 16:40 | Zmodyfikowano: 2016-09-15 16:40
A|A|A

Fot: A. Owczarek

Pani Maria mieszka razem z 85-letnią córką, w jednym z bloków niedaleko Placu Grunwaldzkiego, na tzw. Manhattanie. Rzadko wychodzi z domu, bo - jak mówi - nie ma zdrowia i czasu na spacery:

Ulubionym zajęciem Pani Marii jest szydełkowanie:

109-latka uwielbia także gotować, szczególnie dla pra-pra wnuków:

Sześć lat temu Maria Olszowska jako pierwsza Europejka powyżej stu lat, przeszła pomyślnie operację wszczepienia by-passów. Dziś jest w świetnej formie - opowiada Stanisława Stupak, córka 109-latki:

Maria Olszowska urodziła się 15 września 1907 r. w miejscowości Kuty, na terenie obecnej Ukrainy. Swój rodzinny dom opuściła w 1946 roku, wraz z matką i ojcem, oraz 15-letnią córką. Na Dolny Śląsk dotarli bydlęcym wagonem. Po 2 tygodniach podróży wysiedli w Obornikach Śląskich. Zamieszkali w opuszczonym domku niedaleko lasu. Pani Maria znalazła pracę w miejscowym sanatorium. Zajmowała się pralnią i szwalnią. Szyła także po pracy:

POSŁUCHAJ: Skończyła 108 lat i nie wie, czym jest nuda (REPORTAŻ)

Mąż Pani Marii walczył na froncie w czasie II wojny światowej. Po jej zakończeniu utknął w Londynie. Jego koledzy z armii, po powrocie do Polski, najczęściej lądowali w więzieniu, on sam wyjechał więc do Stanów Zjednoczonych. Żonie, do Obornik Śląskich, wysyłał paczki. Raz Pani Maria dostała nawet nylonowe futro. Udało mu się wrócić do domu pod koniec lat 70-tych. Niedługo potem zmarł.

Pod koniec lat 70-tych Pani Maria przeszła na emeryturę i przeprowadziła się do Wrocławia. Dziś... stara się nie rozpamiętywać przeszłości:

Wczoraj w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu zorganizowano benefis z okazji urodzin najstarszej wrocławianki. Inicjatorką wydarzenia była radna osiedlowa Wanda Ziembicka - Has. Huczne urodziny 109-latki to początek nowej akcji - Kroniki Wrocławskiej Pamięci - Południowych Spotkań z Seniorami, czyli benefisów organizowanych dla zasłużonych, wyjątkowych wrocławskich seniorów.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Gratulacje z Bochni
2016-10-19 03:02:34
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kochana Pani Marysiu ! Przesyłamy Pani najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy szacunku oraz sympatii od całej rodziny Lysych z Bochni. Życzymy Pani jeszcze wielu lat zdrowia i radości. Podziwiamy Panią za uśmiech, optymizm i szacunek dla ludzi. Bardzo często wspominamy całą Waszą Rodzinkę, szczególnie teraz, gdy tyle mówi sie i pisze o tragicznych kresowych wydarzeniach , których odcisnęły sie także na dziejach naszej rodziny, mieszkającej wówczas w Kosowie, niedaleko Kut. Pan Bóg wie co robi obdarzając Was swoją opieką i przyjaźnią. Wanda Lysy z dziećmi - Agatą i Jurkiem oraz jego rodzinka. Józef Lysy z dziećmi - Bożenką i Tomkiem oraz ich najbliższymi. Do zobaczenia !!!! PS.Serdeczne ucałowania dla Stasi . Pozdrowienia i uściski dla Andrzeja i jego Rodziny. Zapraszamy serdecznie do Bochni. Bielka szkoda, ze mój Stefan i józiowa Nusia nie doczekali aby dziś cieszyć się z Pani wspaniałych jubileuszy. Wanda i reszta bochniaków.
~Karol
2016-09-28 16:42:08
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wszystkiego najlepszego Pani Mario! 200 lat
~Daria7720
2016-09-27 17:28:06
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wszystkiego Najlepszego Pani Mario . Życzę Zdrowia , Szczęścia Prezentów i Dalszych Doświadczeń Pani Życiu.
~Liza
2016-09-18 20:13:49
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -1
Wszystkiego najlepszego Pani Mario, samych pogodnych dni w zdrowiu i radości
~Gosia z Warszawy
2016-09-17 19:37:34
z adresu IP: (83.28.xxx.xxx)
Ocena: -1
Serdecznie pozdrawiam jubilatkę i życzę dwustu lat życia w takiej kondycji i zdrowiu, jak do tej pory.
~Ewelinka
2016-09-16 12:03:44
z adresu IP: (212.204.xxx.xxx)
Ocena: -3
Wzruszyłam się.. Sto lat kochana !!!!!!!!
~Komentarz został usunięty
2016-09-16 01:10:09
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~wanda
2016-09-14 23:29:08
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: 3
Szanowna Pani Jubilatko!!! Zdrowia i jeszcze raz zdrowia samych słonecznych dni szczęśliwości w dalszym życiu!! Miłości od rodzinki !!!!
~Szczęścia i mądrości!
2016-09-14 21:59:22
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 1
Brawo, brawo, brawo! Jest i pozostanie Pani dla nas wzorem!
~Karolina
2016-09-14 21:58:51
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 3
Najlepszego! Zdrowia, optymizmu i samych szczęśliwych dni w życiu pani Mario;)
~Agnes
2016-09-14 21:38:09
z adresu IP: (80.215.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pani Mario, życzę Pani dużo zdrówka, szczęścia, samych radosnych dni i kolejnych dlugich, pięknych lat życia bez trosk i zmartwień ????❤???????????????? pozdrawiam serdecznie.
~Barbara z Gryfowa
2016-09-14 21:26:11
z adresu IP: (83.1.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szanowna pani lubilatko kolejnych lat w zdrówku uśmiechu i zyczliwych ludzi na swojej drodze,życzy Barbara
~Polka opiekunka
2016-09-14 20:47:34
z adresu IP: (109.90.xxx.xxx)
Ocena: 1
Szanowna Pani Marto, Z okazji tak pięknego wieku samych spokojnych dni w zdrowiu i pogodzie ducha. Pozdrawiam serdecznie z Niemiec gdzie pracuję jako opiekunka starszych i chorych ludzi. Może kiedyś w Polsce będę pomagać. To jest moim marzeniem. We Wrocławiu mieszka moja córka. Niedawno go odwiedziłam i siedziałam nad Odrą. Pięknie tam. Do zobaczenia w Polsce może kiedyś? Jeszcze raz wszystkiego dobrego - Monika, pa
~Maria
2016-09-14 20:20:52
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zdrowia i następnych stu lat.
~Zespół Angel Care
2016-09-14 16:24:24
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Szanowna Pani Mario, życzymy codziennie 109 radości z życia, tylu aktywności, ile Pani sobie wymarzy i tylko dobrego towarzystwa. Na urodzinowe ciasto zapraszamy do Klubu Seniora Angel Care, przy ul. Dyrekcyjnej 5-7. Mamy nadzieję, że zdradzi nam Pani swoją receptę na długowieczność. Życzy zespół wrocławskiego centrum seniora Angel Care.
~Tomek
2016-09-14 16:20:11
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: -1
200 lat, Pani Mario! Samych radości i zdrowia!
~Seba
2016-09-14 16:10:23
z adresu IP: (195.212.xxx.xxx)
Ocena: 0
Najszczersze życzenia! żyj Pani 200 lat i rozwal ZUS! :)
~Dorota
2016-09-14 15:30:32
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 3
Pani Mario, jeszcze wielu lat w zdrowiu. Niech nie opuszcza Pani dobry humor i miłość bliskich. :)
~Renata
2016-09-14 15:09:33
z adresu IP: (92.78.xxx.xxx)
Ocena: 1
Cudownie Pani wygląda. Czasem sześçdziesiątki wyglądają na starsze.Życzę zdrowia, siły, energii i jeszcze długich lat z masą powodów do radości
~emeryt31
2016-09-14 14:58:52
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pani Mario!! Zyczę Pani pobicia rekordu długowieczności. Pani się to należy. Pozdrowienia od 85 latka.
~ghjhj65756yu
2016-09-14 12:22:20
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
sam nie wiem lat zdrowia szczęścia pomyślności wiodło się i oczy uszy nie męczyło
~Wacław
2016-09-14 12:21:07
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: -4
Szanowna Pani Mario, Z okazji wyjątkowych, 109. urodzin, życzę Pani zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności a także wiele radości i pogody ducha na każdy dzień. Serdecznie pozdrawiam.
~GRZEGORZ
2016-09-14 12:19:15
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 0
ZDROWIA I JESZCZE WIELU LAT W ZDROWIU
~Elżbieta
2016-09-14 08:19:09
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: 2
Życzę Pani Marii z okazji wyjątkowych urodzin - zdrowia przede wszystkim oraz szczęśliwych, dobrych i słonecznych dni w dalszym życiu:)