Wrocław na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Jan Pelczar | Utworzono: 2016-09-18 22:45 | Zmodyfikowano: 2016-09-18 22:26
A|A|A

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem festiwalu zaplanowano konkursowe pokazy „Sług bożych”, kręconego we Wrocławiu thrillera Mariusza Gawrysia. Film kilka dni temu miał ogólnopolską premierę kinową. Gala otwarcia Gdyni rozpocznie się w poniedziałek 19 września o 19:00. Filmem otwarcia będzie „Królewicz Olch” wrocławskiego reżysera Kuby Czekaja – jedna z najbardziej oczekiwanych premier festiwalu. Zachwycała się nim już m.in recenzentka „Co Jest Grane 24” Anna Tatarska. „Imponuje intelektualną sprawnością i dojrzałością koncepcji (…) niesamowite, jak ogromnie reżyser dojrzał od czasu „Baby Bump”. Wówczas intrygujący „młody zdolny”, teraz – pełnokrwisty, samoświadomy twórca, który do Gdyni wiezie być może najlepszy polski film ostatniej dekady” – pisała. Bohaterem „Królewicza” jest wybitnie uzdolniony czternastolatek u progu odkrycia przejścia między światami.

Dzień po wieczorze otwarcia zaplanowano konkursowe pokazy najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego. „Las 4 rano” to film, w którym po latach powraca na ekran Krzysztof Majchrzak. Zagrał pustelnika, do którego trafia trzynastoletnia dziewczyna. Galowy pokaz w Teatrze Muzycznym w Gdyni we wtorek 20 września w południe.

Poza konkursem premierę będzie miał film nakręcony na jubileusz Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. „Pokolenia” to fabularno-dokumentalny montaż zrealizowany przez Janusza Zaorskiego. Z 450 filmów zrealizowanych w WFF we Wrocławiu Zaorski wybrał ok. 50 tytułów, a ich fragmenty ułożył nie według daty realizacji, ale zgodnie z chronologią historii Polski, poczynając od "Pokolenia" Wajdy, poprzez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego, aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego, i wielu innych - Debiutowałem filmem "Uciec jak najbliżej" na początku lat 70. we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej. W sumie zrealizowałem tam pięć filmów i praktycznie przez pięć lat mieszkałem w stolicy Dolnego Śląska. Dlatego mam duży sentyment do tego miasta i z radością podjąłem się realizacji filmu o wrocławskiej WFF z okazji jej jubileuszu –powiedział organizatorom Janusz Zaorski. Premiera filmu w południe, w czwartek 22 września.

W Gdyni zaprezentuje się też nowsza wizytówka filmowego Wrocławia – Międzynarodowy Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty. W sekcji „Gdynia Na Horyzoncie” będzie można zobaczyć zwycięzcę Grand Prix tegorocznego festiwalu – „Ostatnie dni miasta” oraz dwa dzieła nowohoryzontowych mistrzów – „Cmentarz wspaniałości” Apitchatponga Weerasethakula oraz „Śmierć Ludwika XIV” Alberta Serry.

Zdjęcia: mat.prasowe 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama