Jarosław Gowin gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław

Przemek Gałecki | Utworzono: 2016-09-20 07:33 | Zmodyfikowano: 2016-09-20 08:46
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Uratujemy to przedsięwzięcie - tak Jarosław Gowin, minister nauki, odpowiada na pytanie, co dalej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+? W ostatnich miesiącach supernowoczesne laboratoria przeżywają prawdziwe trzęsienie ziemi - z zarządu spółki wyszedł prezes, pomysłodawca centrum prof. Jerzy Langer, a także wiceprezes Krzysztof Sachs.

Jarosław Gowin w Rozmowie Dnia Radia Wrocław nie odpowiedział wprost, czy rekomendował zmianę zarządu, ale nie ukrywał, że sam projekt centrum uważa za źle przygotowany, bardzo kosztowny i bez zaplanowanych źródeł finansowania. 

Projekt przebudowy poniemieckich budynków na Praczach Odrzańskich i wyposażenia laboratoriów kosztował około 600 mln zł, 200 mln zł wydano już na pierwsze projekty badawcze i zgłoszono ponad 50 wniosków patentowych.

Z ministrem nauki rozmawialiśmy również o projektach ustaw dotyczących zmian w przepisach aborcyjnych. - Nie wyobrażam sobie, że kobiety mogą być karane więzieniem za usuniecie ciąży, która jest efektem gwałtu - mówi Gowin. M.in. takie przepisy znajdują się w jednym z dwóch projektów obywatelskich jakie wpłynęły do laski marszałkowskiej.

Zdaniem Gowina obecnie obowiązujące przepisy są trudnym, ale jednak kompromisem, dlatego zagłosuje przeciw zaostrzaniu przepisów antyaborcyjnych. - Nie wykluczam tylko zakazu aborcji ze względów eugenicznych - dodaje Gowin

W Sejmie zostały złożone dwa obywatelskie projekty ustaw. Jeden całkowicie zakazuje aborcji, drugi liberalizujący przepisy - pozwala na aborcję do 12 tygodnia ciąży.

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia Radia Wrocław z Jarosławem Gowinem:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama