Retrospektywa twórczości Wima Wendersa

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-09-21 21:20 | Zmodyfikowano: 2016-09-21 21:20

Od najbliższego czwartku, 22 września, do 11 grudnia w Kinie Nowe Horyzonty będzie można zapoznać się z twórczością Wima Wendersa – niemieckiego reżysera, scenarzysty, producenta i fotografa, jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych.

Studiował medycynę i filozofię w Monachium, Fryburgu i Düsseldorfie. W 1968 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium. Jego pracą dyplomową był film „Lato w mieście”. Zyskał sławę w latach 70. ubiegłego wieku jako przedstawiciel Niemieckiej Nowej Fali. W 1974 roku założył własną firmę produkcyjną. Wykłada gościnnie w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu. W 2005 roku został odznaczony orderem Pour le mérite, a rok później – Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasług Republiki Federalnej Niemiec. W 1984 roku zdobył Złotą Palmę w Cannes za „Paryż, Teksas”. Z kolei film „Niebo nad Berlinem”(1987) został nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz i wszedł do kanonu obowiązkowych lektur filmowych. Inne jego głośne filmy to m.in.: „Aż na koniec świata” (1991), „Lisbon Story” (1994), czy „Million Dollar Hotel” (2000). Pierwszy przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej powołanej, by promować europejskie kino i wartości.

Przegląd liczy ponad 30 tytułów. Filmem otwarcia będzie thriller „Strach bramkarza przed jedenastką” z 1971 roku, drugi pełny metraż Wendersa. Nie zabraknie rzadko oglądanych na dużym ekranie, awangardowych filmów reżysera - „Alicja w miastach” (1974), „Z biegiem czasu” (1976), czy „Stan rzeczy” (1982) oraz tych nagradzanych na festiwalach, m.in. wyróżnionego Złotą Palmą w Cannes w 1984 roku „Paryż, Teksas”, dostrzeżonego na tym samym festiwalu ikonicznego „Nieba nad Berlinem”, „Tak daleko, tak blisko”. W programie także najlepszy dokument 2011 roku według Europejskiej Akademii Filmowej - „Pina” oraz nominowana do Oscara „Sól Ziemi”. Godny polecenia jest „Koniec przemocy”, w którym reżyser obnażył szaleństwo monitoringu, czy „Film Nicka” – dokument poświęcony Nicholasowi Reyowi, reżyserowi „Buntownika bez powodu”. Przypomnimy „Million Dollar Hotel” z Melem Gibsonem i Millą Jovovich, który pamiętamy także dzięki znakomitej muzyce zespołu U2. Z kolei muzyka portugalskiego zespołu Madredeus, wykonującego współczesne utwory inspirowane tradycyjnym fado, zabrzmi w „Lisbon Story”. Przegląd zakończy premierowa projekcja jednego z najnowszych filmów Wima Wendersa – „Every Thing Will Be Fine” (2015) z Jamesem Franco.

Najwięcej filmowych podróży reżyser odbył po USA, gdzie nakręcił choćby „Nie wracaj w te strony”, czy „Krainę obfitości”. M.in. te filmy zostaną pokazane w ramach 7. American Film Festival (25 – 30 października).

Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasach kina i na www.kinonh.pl.

Przegląd powstaje we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 i Goethe-Institut w Polsce.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.