Budynek na Wyspie Słodowej wyremontuje prywatny przedsiębiorca?

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2016-10-21 20:03 | Zmodyfikowano: 2016-10-21 20:03
A|A|A

Zainteresowanie budynkiem potwierdzają osoby związane z inwestorem. W kamienicy miałaby powstać bliźniacza przestrzeń do poznańskiej Concordii Design, czyli miejsca złożonego z powierzchnie biurowych, parku technologicznego i centrum szkoleniowo-doradczego. Choć Piotr Voelkel początkowo chciał kupić budynek po konsultacjach z aktywistami ze stowarzyszenia ws 7 jest gotowy wydzierżawić go na długi okres. Aktywiści mieliby także możliwość zrealizowania tam swoich pierwotnych planów czyli centrum kulturalno społecznego. Jak wynika z relacji aktywistów współpracą poważnie zainteresowany jest właściciel kamienicy czyli gmina Wrocław. Negocjacje prowadzone z inwestorem miały być jedną z przyczyn odwleczenia w czasie prac remontowych, które miały być prowadzone w budynku za pieniądze z miejskiej kasy.

Taką informację na swojej stronie internetowej opublikowali przedstawiciele Wyspy Słodowej 7

Fot. Wyspa Słodowa

Droga Społeczności,
Pewnie zastanawiacie się: co dalej z kamienicą, przecież to już tyle trwa?! Sporo wody opłynęło w Odrze, a budynek, jak stał tak stoi. Otóż w przeciągu ostatniego miesiąca kilka spraw uległo zmianie.

Na początku września skontaktował się z nami wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, informując nas o dwóch sprawach. Po pierwsze miasto wycofało się z przetargu, mającego wyłonić firmę, która wyremontuje kamienicę. Motywował to chęcią pozyskania dodatkowych funduszy unijnych, których uzyskanie miałoby poszerzyć zakres remontu budynku. Po drugie poinformował nas, że magistrat spotkał się z prywatnym inwestorem z Poznania, który byłby zainteresowany współpracą przy tworzeniu „Laboratorium Partycypacji”. W związku z tym zostaliśmy zaproszeni na wizytę studyjną do Concordia Design w Poznaniu. 15 września czworo przedstawicieli stowarzyszenie Wyspa Słodowa 7, udało się do stolicy Wielkopolski, aby zobaczyć na jakich zasadach funkcjonuje to przedsięwzięcie. Zostaliśmy przywitani przez gospodarzy centrum, prezes spółki Ewę Voelkel-Krokowicz oraz Piotra Voelkela założyciela grupy kapitałowej VOX
Nasze kilkugodzinne spotkanie pozwoliło nam zapoznać się z filozofią biznesu jaka przyświeca rodzinie Voelkel. Jej filarami są projekty oparte o zbadane potrzeby użytkowników oraz wysoka jakość usług i produktów. Po etapie prezentacji zaczęliśmy rozmawiać nad możliwymi modelami współpracy pomiędzy miastem, stowarzyszeniem Wyspa Słodowa 7, a Concordią Design.Przedyskutowaliśmy sprawę na łamach naszej grupy, a następnie, już we Wrocławiu spotkaliśmy się z wiceprezydentem Blujem i z Ewą Voelkel aby przedstawić nasze stanowisko. Jako że, stowarzyszenie powstało z Grupy Inicjatywnej Wyspa Słodowa 7, której głównym postulatem było odstąpienie od decyzji o sprzedaży kamienicy, a także zastopowanie prywatyzacji przestrzeni z nią sąsiadujących, nie mogliśmy się zgodzić na zmianę właściciela budynku. Przedstawiciele miasta wystąpili z propozycją dzierżawy wieczystej, obostrzonej zapisami w przetargu, które zagwarantują, że w części kamienicy będzie prowadzona działalność społeczna, nakierowana na mniej zamożnych mieszkańców okolicy. Dodatkowo zaproponowaliśmy powołanie Rady Programowej, która będzie czuwała nad aktywnościami, które będą się odbywały „Laboratorium Partycypacji”.

W wyniku rozmów okazało się, że stroną która będzie starać się o środki unijne jest Concordia Design. Dokładniej chodzi o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO WD 1.3.2.B Rozwój Przedsiębiorczości ZIT WrOF). Przedstawiciele inwestora powiedzieli nam, że nie będą się wnioskować o te środki bez wstępnej akceptacji ich oferty. W związku z tym podpisaliśmy list intencyjny, który ma stać się początkiem kooperacji między podmiotami. Dajemy sobie czas do końca tego roku na wypracowanie kompromisowego modelu współpracy między przestrzeniami komercyjnymi i społecznymi w budynku. Mamy nadzieję, że ewentualna działalność Concordii Design wpłynie ożywczo na otoczenie kamienicy. Liczymy, że przedstawiciele Urzędu Miasta podejdą odpowiedzialnie do kolejnej odsłony, prawie dwuletnie batalii, której głównym celem jest zachowanie unikalnego charakteru Wyspy Słodowej.

Na końcu chcielibyśmy zaznaczyć, że głos mieszkańców Wrocławia i użytkowników tej przestrzeni jest dla nas niezwykle ważny. Dlatego w najbliższym czasie chcemy zorganizować otwarte spotkanie z przedstawicielami magistratu i Concordii Design. Chcemy by ten projekt w dalszym ciągu pozostał inkluzywny i mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się to osiągnąć. Liczymy na Wasze wsparcie i zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości kamienicy i Wyspy Słodowej w ogóle.

 Fot. Wyspa Słodowa

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama