RWK: Variacje (20.00-21.00)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2016-11-02 15:17 | Zmodyfikowano: 2016-11-02 15:17
A|A|A

W dzień taki jak ten przypominamy muzykę nagraną przez zmarłego w styczniu 2016 Pierre'a Bouleza, jednego z najważniejszych dyrygentów w historii. Ale też najbardziej kontrowersyjnych. To w końcu on chciał spalić teatry operowe, nie znosił twórczości Brahmsa i Czajkowskiego, Mozart był dla niego trywialny (jednak miał go w repertuarze), ale już Bach, Haydn, Beethoven, Berlioz, Wagner, Mahler, Debussy, Ravel, Strawiński, Bartok, Schoenberg - o tak.

Nazywano go 'księciem modernizmu', sam komponował i wydaje się, że co najmniej kilka z jego utworów przetrwa próbę czasu. To Boulez zastąpił Leonarda Bernsteina na stanowisku szefa nowojorskich filharmoników, przez prawie 20 lat był dyrektorem słynnego instytutu muzyki IRCAM. Modernista i awangardzista programowy, arogant, impertynent. Zdobywca 26 nagród Grammy i wielu innych wyróżnień (m.in. Polar Prize). Ogromny dorobek i smaczne cytaty.

Pierre Boulez w Variacjach to wieczór pełen muzycznych emocji (również zaskoczeń), na które zapraszamy do odbiorników z systemem DAB+, aplikacji mobilnych lub na www.radiowroclawkultura.pl. Powtórka audycji w Radiu Wrocław w niedzielę o 22:05.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama