Chojnów: Inwestorzy z Korei Południowej inwestują miliony

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-11-04 08:54 | Zmodyfikowano: 2016-11-04 08:56
Chojnów: Inwestorzy z Korei Południowej inwestują miliony -

Produkowali niemal wszystkie typu łańcuchów od 1946 roku. Jednak w ostatnich latach ich firma wiele razy stawała na progu bankructwa. Pracownicy chojnowskiego Dolzametu doczekali lepszych czasów. Pojawił się przedsiębiorca, który chce rozbudować zakład.

Dziś chojnowska fabryka zatrudnia zaledwie 50 osób i ma kiepską opinię wśród pracowników. Jednak potencjał, jaki drzemie w niegdyś największym zakładzie w tym mieście dostrzegli inwestorzy z Korei Południowej. Zadeklarowali, że w nowy park maszynowy, remonty i szkolenia zainwestują 175 milionów złotych. Docelowo stworzą 320 miejsc pracy. Spółka BMC Poland w zamian za to liczy na zwolnienia z podatku od nieruchomości. Radni już przyjęli stosowną uchwałę.

Przy blisko 20-procentowym bezrobociu fabryka może być receptą na trudną sytuację wielu rodzin. Jan Serkies, burmistrz Chojnowa podkreśla, że inwestor chce wykupić zakład od obecnego właściciela i deklaruje, że nikt z przejętej załogi nie straci pracy:

- On jest zainteresowany produkcją tych elementów, które obecnie są produkowane w Dolzamecie, a więc łańcuchów. Te maszyny zostaną. Chcą również zatrudnić tych pracowników, którzy pracują obecnie w tej firmie. No i do tego dojdą części samochodowe zarówno dla producentów polskich jak i zagranicznych.

Samorządowcy już przyjęli specjalną uchwałę, która zwalnia koreańskiego inwestora z podatku od nieruchomości przez najbliższych 10 lat. Jeszcze w tym roku spółka BMC Poland chce przeznaczyć na rozwój zakładu w Chojnowie 13 milionów złotych.

Bożena Konopnicka szefowa Urzędu Pracy w Chojnowie uważa, że to może być początek wielkich zmian w tej części rejonu: - Dla mieszkańców i miasta, i gminy to jest ogromna liczba miejsc pracy. Ogólnie zarejestrowanych mamy na 31 października 1335 osób. Uratowałoby to nasz lokalny rynek pracy.

Koreańczycy i burmistrz Chojnowa podpisali już list intencyjny. Samorządowcy twierdzą, że obecny właściciel Dolzametu również chce odsprzedać upadającą fabrykę.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.