Chce uratować zdewastowany, poniemiecki cmentarz

Barbara Szeligowska | Utworzono: 2016-11-23 12:58 | Zmodyfikowano: 2016-11-23 12:58
A|A|A

Fot. Fundacja Anna

Gdy okazało się, że teren, gdzie znajdowały się mogiły chce kupić nieznany inwestor, przystąpiła do przetargu i sama stała się właścicielką gruntu.

Teraz założyła Fundację Anna w Gostkowie i wraz z gronem przyjaciół rozpoczęła porządkowanie zniszczonych nagrobków. Piękno tego miejsca odsłoniło wycięcie około stu dziko rosnących drzew, mówi Andżelika Babula:

- Prawdziwe dzieła sztuki, sztuki kamieniarskiej, piękne nagrobki, przynajmniej te, które się zachowały (...)

Według Andżeliki Babuli, napisy na nagrobkach wskazują, że cmentarz pochodzi z początku XIX wieku i służył mieszkańcom kilku okolicznych miejscowości.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Chudy 123
2017-04-10 13:47:15
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jest cmentarz poniemiecki lasy w miejscowości szadykierz,nie ma się kto tym zająć, może ktoś mi pomoże,da namiar na kogoś co mógłby się tym zająć
~ewcik
2016-12-01 11:41:31
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 1
super ! pochwalam za to ! denerwują mnie ludzie którzy niszczą historię ! w Wałbrzychu jest cmentarz radziecki ale niektórym luziom jest to sól w oku a niby dlaczego skoro leżą tam młodzi a nawet maleńkie dzieci które nikomu nie wyrządziły krzywy ! dlaczego nienawidzimy wszystkich ludzi za krzywdy jakie wyrządzono naszym przodkom a wiemy ,że nasi przodkowie też nie byli aniołąmi jak w kazdej narodowości!
~Przemopszczelarz
2016-11-25 21:29:50
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: 6
Szacun! Super babka!
~Przemo
2016-11-25 21:29:09
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szacun
~Marek
2016-11-25 10:54:14
z adresu IP: (217.96.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dzięki Pani czuję się dumnym Dolnoślązakiem I Polakiem ! Brawo, brawo I szacunek dla Pani !!!
~Angelika Babula
2016-11-24 13:01:42
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ta poniemiecka nekropolia tak naprawdę dopiero zaczyna nam się ukazywać. Wycięliśmy ponad sto samosiejek, niestety korzenie tych drzew rozsadzały nagrobki...musieliśmy je usunąć, cały tren był także mocno zarośnięty chwastami...no i ogromnie zdewastowany ... potłuczone płyty, poprzewracane nagrobki, pootwierane grobowce...ktoś się mocno namęczył aby to wszytko zniszczyć...
~kto to?
2016-11-24 04:16:07
z adresu IP: (5.187.xxx.xxx)
Ocena: 2
a to Herr sikora .....
~Szymon Modrzejewski
2016-11-23 22:33:03
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 4
W imieniu takich, którzy pracowali społecznie w ciągu ostatnich 30 lat na blisko 140 podobnie zdewastowanych cmentarzach w Polsce, na Ukrainie, w Bośni i Hercegowinie oraz Gruzji, życzę powodzenia i uporu, ale także profesjonalnego podejścia do samego kamienia. Serdeczności kamienne, cmentarne i ludzkie też Szymon Modrzejewski Stowarzyszenie Magurycz Nowica 13, 38-315 Uście Gorlickie ............................................. CMENTARZ - TERYTORIUM ŻYWYCH I UMARŁYCH
~ciekawy
2016-11-23 20:28:05
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -18
Ciekawe ile zarobi na sprzedaży nagrobków?
NA ANTENIE