"Niebo": Pożegnanie z ESK [ZDJĘCIA Z WIDOWISKA]

Piotr Kaszuwara, mat. ESK | Utworzono: 2016-12-17 12:11 | Zmodyfikowano: 2016-12-17 12:15
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Wczoraj odbyła się próba generalna z udziałem publiczności. Gości szczególnie zachwyciła oprawa muzyczna i świetlna, a także akrobaci i odniesienia do historii Wrocławia:

To opowieść o mieście, którego mieszkańcy przybywali tu z różnych stron świata budując nowe społeczeństwo na gruzach powojennego Wrocławia:

W wyborowej oprawie muzycznej:

„Niebo” jest historią trzech pokoleń kobiet, mieszkanek Wrocławia, ucieleśniających niezwykłą drogę, jaką przeszło miasto w XX wieku.

Zaczęło się od Mostów w 2015 roku. Dziś ponownie ujrzeliśmy Duchy Wrocławia. Stalowe konstrukcje, przebudzone na początku tego roku.

Tak jak i poprzednie części Kwartetu, widowisko zostało wymyślone i zaprojektowane przez Chrisa Baldwina, który już od „Przebudzenia” pracuje z grupą współreżyserujących z nim asystentów – Mary Sadowską, Piotrem Łukaszczykiem
i Kamilem Przybosiem.

Nad oprawą muzyczną „Kwartetu Flow” czuwa kompozytor Paweł Romańczuk oraz dyrygent Alan Urbanek. W spektaklu udział wzięli także powracające do Wrocławia orkiestra oraz chóry z Polski i Izraela, które wcześniej wystąpiły podczas czerwcowego „Flow”.

Wrocławianie komentują również cały rok Europejskiej Stolicy Kultury i nie zawsze są to słowa pełne pochwały:

Jutro z kolei ważne wydarzenie na literackiej mapie ESK. O godzinie 16.00 w Hali Stulecia pojawią aktorzy: Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz, którzy będą czytać utwory Sławomira Mrożka. Łącznie weekend zamknięcia ESK we Wrocławiu to około 100 imprez. 

Uliczne parady, teatr na placu przed dworcem PKP, promocyjne bilety do muzeów nawet za złotówkę, czy wreszcie instalacje artystyczne przy bulwarach, to tylko niektóre z całej listy wydarzeń ostatniego weekendu ESK we Wrocławiu, mówi Krzysztof Maj:

Jak dodaje dyrektor, w styczniu dowiemy się, które wydarzenia związane z ESK pozostaną w harmonogramach kulturalnych w przyszłości. Dziś wiemy, że z praktycznych pamiątek będziemy mieć stałe połączenie z Berlinem:

Uwieńczeniem roku kultury we Wrocławiu będą dwa pokazy performance'u "Niebo" w reżyserii Chrisa Baldwina dziś o 14:30 oraz o 19.

Wielkie wystawy ESK dla każdego

Weekend Zamknięcia Programu to także Dni otwarte dla sztuki. To gratka nie tylko dla miłośników sztuk wizualnych. Od 16 do 18 grudnia wystawy „Photography Never Dies” na dworcu Wrocław Główny, ekspozycja stała „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia oraz „Lwów 24 czerwca 1937.

Miasto, Architektura, Modernizm” w Muzeum Architektury będą dostępne bezpłatnie. Z kolei opłata za wstęp na wystawę „Summer Rental” w Pawilonie Czterech Kopuł czy „Wrocławską Europę” w Muzeum Narodowym będzie symboliczna (1-3 zł).

Ponadto 17 grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej, zobaczyć wystawę „Cienie – Shadows” z pracami Mathilde Lavenne stworzoną w ramach programu Rezydencji Artystycznych A-i-R WRO (Pasaż Pokoyhoff, 17-18 grudnia godz. 16:00-20:00) oraz wyjątkowy performans „Bubble, bubble” (17 grudnia g. 20:00) zainspirowany komunikacją delfinów.

Zwiedzanie Opery

17 i 18 grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej i odwiedzić miejsca zwykle niedostępne dla widzów. Na nietypowy spacer po Operze można zapisywać się w Infopunkcie ESK (Świdnicka 8c). Grupy max. 50 osobowe będzie oprowadzać Adam Frątczak. Natomiast w foyer Opery oglądać będzie można do końca stycznia wystawę poświęconą realizacjom operowym Ewy Michnik, dawnej dyrektor Opery Wrocławskiej.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU MUZYKI DO TRUBADURA:

W Infopunkcie ESK (Świdnicka 8c) od czwartku 15.12 będą dostępne wejściówki na trzy zwiedzania:
- 16.12 (50 wejściówek)
- 17.12 (50 wejściówek)
- 18.12 (50 wejściówek)

Zwiedzania będą każdego z powyższych dni o godzinie 14:00.

Jasełka, teatry uliczne i parady

Podczas Weekendu Zamknięcia wrocławskie place i ulice w centrum miasta zamienią się w sceny artystycznych pokazów dla dzieci i dorosłych. W sobotę i niedzielę (17 grudnia godz. 17:00 i 19:00, 18 grudnia godz. 18:00), na placu przed dworcem Wrocław Główny, zobaczyć będzie można spektakl Teatru Snów z Gdańska. Widzowie poznają niezwykłą historię żyjącego na pograniczu marzeń i rzeczywistości człowieka-giganta. Od piątku do niedzieli, między godziną 12.00 a 18.00, Plac Gołębi na wrocławskim Rynku opanowany zostanie przez artystyczne jasełka i kolędników ze Lwowa, którzy zaproszą widzów do zabawy i postarają się przywrócić bożonarodzeniową tradycję wspólnego kolędowania.

Z kolei na trasie pomiędzy ulicą Świdnicką a gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego dołączyć będzie można do kolorowej parady Teatru Klinika Lalek (17 grudnia, godz. 16:30, 19:00 i 18 grudnia, godz. 16:30). W pochodzie wezmą udział liczne grupy artystów, lalki oraz zwierzęce marionety, w tym lew, słoń i żyrafa. Finałowe show odbędzie się przy pomniku Szermierza na Placu Uniwersyteckim. Wszystkie plenerowe pokazy są bezpłatne.

Spacerując po Wrocławiu, warto także przejść się Ścieżką Światła – to specjalna artystyczna odsłona Bulwaru Dunikowskiego, przygotowana specjalnie na Weekend Zamknięcia ESK.

ESK na widelcu

Podczas Weekendu Zamknięcia warto zajrzeć także do wrocławskich kawiarni i restauracji. W ramach akcji ESK od kuchni (15-18 grudnia) wybrane z nich serwować będą wyjątkowe potrawy z wydanej w tym roku Wrocławskiej Książki Kucharskiej. Skosztować będzie można m.in. pasty jajecznej Dziadka Karola, Cesarskiego Przysmaku, czyli ciasta drożdżowego z cynamonową kruszonką, kiesełyci z ziemniakami, czyli łemkowskiego żuru owsianego, pomidorowej z Oporowa, Śląskiego Nieba, czyli schabu z suską sechlońską i blinów gryczanych z crème fraiche. Kulturalnej kuchni szukać można w kawiarniach: Etno, Bema Cafe, Borówka, Nadodrze oraz restauracjach: Mama Manoush, Szynkarnia, La Maddalena, Jasna, Mleczarnia, Olszewskiego 128 oraz Machina Organika.

Infopunkty ESK z muzyką na żywo i mapkami Weekendu Zamknięcia

Od 16 do 18 grudnia w centrum miasta i w okolicach Hali Stulecia działać będzie także dziesięć Infopunktów ESK, które rozgrzeją wrocławian muzyką na żywo. Po informacje, mapki, lunch i kawę udać można się także codziennie do Barbary (Świdnicka 8c) – serca Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Kulturalna dogrywka

Weekend Zamknięcia Programu ESK to tylko część wielkiego finału pełnego kulturalnych emocji wrocławskiego roku. 31 grudnia czeka nas bowiem solidna muzyczna dogrywka. Do wspólnej zabawy zaprasza Sylwester Wrocławski. Pod tym pseudonimem kryją się znakomici artyści związani z Wrocławiem, którzy wezmą udział w tym niezwykłym koncercie na wrocławskim Rynku. Dwie sceny, dziesięć zespołów, imponujące efekty świetlne. To będzie wielkie pożegnanie tego wyjątkowego roku! Choć przecież tytuł ESK pozostanie z nami już zawsze. Wrocław – jak było widać przez 12 miesięcy 2016 roku – jest miastem kultury. Jej europejską stolicą. I to dzięki Wam tą stolicą pozostanie!

"Niebo"

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów następujących kompozytorów:

 • Paweł Romańczuk, Ehud Amit Perlman, Amir Shpilman, Jiří Kabát, Adam Porębsk
 • Reżyser światła i reżyser kreatywny oprawy multimedialnej Paweł"Spider"Pająk
 • Projektant video-projekcji Piotr Maruszak
 • Reżyser dźwięku Paweł Zachanowicz
 • Asystent reżysera, reżyser grup nieprofesjonalnych Mary Sadowska
 • Inspicjent Zofia Dowjat
 • Dramaturgia Piotr Łukaszczyk
 • Choreografia akrobacji Kamil Przyboś
 • Kostiumy Mateusz Stępniak, Anna Chadaj

OBSADA

MUZYCY:

 • Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
 • Absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
 • Członkowie The Jerusalem Academy's Mendy Rodan Symphony Orchestra

SOLISTKA:

 • Hanna Sosnowska – solistka

CHÓRZYŚCI:

 • Chór Ars Cantandi Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
 • kierownik artystyczny – Anna Grabowska-Borys
 • Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
 • Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego
 • kierownik artystyczny – Alan Urbanek
 • dyrygent-asystent – Marek Kudra

GŁÓWNI AKTORZY:

 • Martyna Matoliniec
 • Teresa Kowalik
 • Antoni Michalski
 • Patryk Stolarz
 • Renata Kościelniak

AKROBACI:

 • Paweł Pater
 • Jacek Marks
 • Martyna Pytel
 • Daria Rabenda
 • Sebastian Frodyma

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama