Wkrótce otwarcie Muzeum Teatru we Wrocławiu

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2016-12-28 18:17 | Zmodyfikowano: 2016-12-28 18:17
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Choć wrocławskie muzeum miało ruszyć jesienią 2016 roku, to termin jednak się odwlókł. Powodem były opóźnienia w wypłacie pieniędzy unijnych, za które będą zakupione specjalne instalacje multimedialne.

- Będą to charakterystyczne "kioski", gdzie będzie można między innymi prześledzić życie i twórczość Henryka Tomaszewskiego, założyciela i dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz twórcy tzw. "teatru ruchu" - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

"To jest kolejny efekt tego, że jesteśmy Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Na mapie atrakcji Wrocławia kolejny, bardzo jasno świecący punkt. Z tego, że miejsce będzie dedykowane Henrykowi Tomaszewskiemu, bardzo się cieszę dlatego, że Grotowski ma już we Wrocławiu instytut swojego imienia, a Henryk Tomaszewski jeszcze nie miał własnego miejsca.

Budynek znajdujący się w dawnym skrzydle Pałacu Królewskiego jest szczególny. Dr Maciej Łagiewski dyrektor Muzeum Miejskiego we Wrocławiu zwraca szczególną uwagę na znajdujące się pod sklepieniem, zdobione kasetony: - Ogromnym walorem tej sali jest, że ona od lat 30. nie była w takim kształcie pokazywana. Nad nami znajdował się jeszcze jeden strop i dopiero parę lat temu usunęliśmy ten strop i wtedy ukazał się wspaniały strop drewniany, który można było odrestaurować.

W budynku znajdzie się atelier Stefana Arczyńskiego, mieszkanie Henryka Tomaszewskiego i gabinet profesora Janusza Deglera. Symbolem muzeum jest rzeźba przedstawiająca głowę Orfeusza, wykonaną według projektu Theodora von Gosena.

Muzeum Teatru zostanie otwarte na początku 2017 roku.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama