Radio Wrocław Kultura DAB+ Sztuka

Maciek Przestalski | Utworzono: 2016-12-28 16:00 | Zmodyfikowano: 2016-12-28 16:00
A|A|A

Tradycyjnie już, ostatni program mijającego roku, to najlepszy czas na przypomnienie kilku ciekawych rozmów.

Zaczniemy od wystawy "Wacław Szpakowski. Linie rytmiczne" (Pałac Królewski, 8 czerwca - 31 lipca) o której opowiadają Elżbieta Łubowicz - kuratorka wystawy, Anna Szpakowska-Kujawska (córka Wacława) oraz Łukasz Kujawski (wnuk Wacława).

Z Andrzejem Sajem rozmawiamy o obchodzonym w tym roku jubileuszu dwudziestopięciolecia wrocławskiego magazynu o sztuce Format.

Wyjątkowym jubilatem jest też Stefan Arczyński - 31 lipca wybitny wrocławski fotograf skończył sto lat. O Wystawie „100 na 100” (Stary Ratusz, 30 lipca - 18 września) mówi dyrektor Muzeum Miejskiego, Maciej Łagiewski.

Ponad 180 prac autorstwa trzydziestu wrocławskich artystów gościło w Narodowym Forum Muzyki (2 lipca – 20 września 2016). Inspiracją do przygotowania ekspozycji był wskaźnik IQ stworzony 104 lata temu we Wrocławiu przez prof. Williama Sterna. O ekspozycji „Sztuka szuka IQ” opowiadają Cezary Kaszewski i Katarzyna Kmita.

Na początku lipca odwiedził nas wybitny rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. W towarzystwie Magdaleny Mielnickiej i profesora Waldemara Okonia rozmawialiśmy o trzech ekspozycjach artysty, które jednocześnie można było oglądać w naszym mieście.

We wrześniu w przestrzeni publicznej Wrocławia mogliśmy pojawiły się kolejne odsłony projektu "Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu" na który złożyły się ekspozycja utworów wizualnych oraz tekstów poetyckich Stanisława Dróżdża, o którym powiedziały Małgorzata Dawidek i Anna Stec.

O sztuce w przestrzeni publicznej, rozmawiałem też, ze Zbigniewem Maćkowem i Krystianem Truthem Czaplickim.

W czasie wakacji Muzeum Narodowe prezentowało wystawę „Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne – korce, łokcie, wagi, odważniki, cyrkle ….” o której fantastycznie opowiada Tadeusz Fercowicz.

Ciekawie, jak zwykle, działo się też w galerii Miejsce Przy Miejscu. Na swoja wystawę zapraszał Oiko Pe­ter­sen, który wrócił po 5 latach nieobecności. "Ukryte" (18 sierpnia - 16 września) - 7 fo­to­gra­fii i jeden obiekt - zaprezentował we Wrocławiu, z któ­re­go po­cho­dzi.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama