Radio Wrocław Kultura DAB+ Teatr (i nie tylko)

Grzegorz Chojnowski, Magda Piekarska | Utworzono: 2017-01-03 15:30 | Zmodyfikowano: 2017-01-03 15:30

Na początek najnowszego wydania audycji (niekoniecznie tylko) teatralnej Kulturalny Puls, czyli to, co się na gorąco dzieje we wrocławskiej i dolnośląskiej kulturze, nie bez kontekstów generalnych - polskich i europejskich. Zastanowimy się również nad tym, co niesie nowy rok, po burzliwym i wypełnionym kulturą 2016. Czy aby nie będzie jeszcze ciekawszy, przynajmniej pod pewnymi względami?

O 17:00 odwiedzi nas Agnieszka Wolny-Hamkało, która rozpoczęła ubiegły rok powieścią z teatralnym kluczem. Dziejące się w i wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu 41 UTONIĘĆ jest dziś, chcąc nie chcąc, także fragmentem historii tamtego twórczego fermentu, zakończonego w lecie konkursem na nowego dyrektora. Nowy rok pisarka zaczyna nową książką, tym razem dla, a może raczej o dzieciach i ich wyobraźni. NIKT NAS NIE UPOMNI to rebeliancka baśń o walce z jesienią, marzenie o świecie nieposprzątanym, wymalowanym, brudnym, ale wolnym.

O 18:00 dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Zbigniew Szymczyk i aktorka Agnieszka Charkot. Dla Pantomimy 2016 był świętem. Jubileusz 60-lecia zaowocował trzema premierami i siedemdziesięcioma trzema zagranymi spektaklami. Nowymi artystycznymi współpracami i nabytkami. Jednym zdaniem: Pantomima poruszała! Refleksja nad tym, co było, będzie jednak zaledwie punktem wyjścia do rozmowy o tym, co jest i będzie.

O 19:00 witamy w studiu Radia Wrocław Kultura dla nas nowe teatralne twarze: Małgorzatę Pilczuk i Jakuba Mastalerza. Ale Teatr Sztampa zainaugurował swoją działalność już kilka lat temu. Ostatnio ta działalność została mocno zintensyfikowana. Jesienią w sali teatralnej Serowca Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali 10 przedstawień. W repertuarze: DAMY I HUZARY, ZWIĄZEK OTWARTY czy MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ. Deklarują, że nie poszukujący, lecz klasyczny teatr ich interesuje.

A po 20:00 zostańcie na Wieczór z Kulturą. Pierwszym gościem będzie Bassem Akiki, dyrygent nominowany w 2016 roku do The International Opera Awards. Międzynarodowy świat operowy zauważył maestra Akikiego niedawno, ale Wrocław zna go od ładnych kilku lat. To tu miał miejsce jego operowy debiut (TRAVIATA). Z pochodzenia Libańczyk, od studiów związany z Polską (Kraków, Wrocław, Warszawa) dyrygent jest szefem Festiwalu Noworocznego, który 6 stycznia startuje w Narodowym Forum Muzyki. Porozmawiamy nie tylko o programie tego wydarzenia, lecz także o współpracy Bassema Akikiego z brukselską La Monnaie, muzyce nowego wieku i planach na 2017. W drugiej części audycji m.in. przypomnimy, że we wrocławskim Muzeum Architektury trwa przedłużona do końca lutego wystawa LWÓW.MIASTO-ARCHITEKTURA-MODERNIZM.

Do usłyszenia w odbiornikach z systemem DAB+, aplikacjach mobilnych, do zobaczenia na www.radiowroclawkultura.pl

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.