Stąd do historii: Wrocławski karnawał

Leszek Mordarski | Utworzono: 2017-01-05 21:40 | Zmodyfikowano: 2017-01-05 12:19
A|A|A

Bale maskowe, jeden z elementów słynnego Wrocławskiego Karnawału, stały się niezwykle popularne w XVIII wieku. Odwiedzały je nawet koronowane głowy. 5 stycznia 1741 roku na balu zorganizowanym przez panią Locatelli, uchodzącą wówczas za wzór i wyrocznię stylu i smaku, bawił się pruski król Fryderyk II Wielki. Salę opuścił około 21-ej 30 zatańczywszy wcześniej m.in. z hrabiną Schlegenberg. Ubiór króla był szeroko komentowany. Władca założył niebieski strój ze srebrnymi obszyciami, twarz oczywiście przesłonił maską. Na balu było około 200 osób, które po opuszczeniu go przez króla, bawiły się do 3:00 nad ranem. Wrocławski karnawał obfitował w bale, szczególną popularnością cieszyły się maskarady na ślizgawkach. W jednej z największych w stycznia 1893 roku wzięło udział kilkanaście tysięcy ludzi.

Podejmowane po roku 1945, a szczególnie po przełomie roku 89 próby wskrzeszenia tradycji wrocławskiego karnawału czyli - fastnacht - zakończyły się niepowodzeniem. Jedynym o ugruntowanej już pozycji elementem karnawałowego okresu jest Bal Dobroczynny Anny i Rafała Dutkiewiczów.

Pierwszy odbył się na początku marca 2003 roku. Jego uczestnicy zbierali pieniądze na operację Julii Zakrockiej chorej na artro-grypozę. W czasie kilkunastu bali zebrano we Wrocławiu 12 milionów złotych na cele dobroczynne.

Posłuchaj całego Stąd do historii:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama