Solidarność wrocławian. Szyba już na swoim miejscu [FILM, ZDJĘCIA]

Przemek Gałecki | Utworzono: 2017-01-06 13:40 | Zmodyfikowano: 2017-01-06 13:40
A|A|A

fot. Przemek Gałecki, Andrzej Owczarek, wideo: Radosław Bugajski

Wrocławianie spisali się na medal. Ledwie dwa dni po ataku na lokal przy ulicy Prusa można ogłosić zakończenie niezwykłej akcji, w której uczestniczyło wielu mieszkańców miasta. Wstawiona została szyba wybita w środę przez wandali. Wrocławianie wsparli Egipcjanina zarówno finansowo, jak i mentalnie:

Wczoraj było ciasto, kawa, herbata i wyraźny znak, że we Wrocławiu nie ma miejsca na rasizm. Wracamy do tematu podpalenia kebabu przy ulicy Prusa. W lokalu, który prowadzi Egipcjanin Ali zebrało się kilkadziesiąt osób – mieszkańcy Wrocławia, ale również miejscy i wojewódzcy urzędnicy i wykładowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dlaczego?

Nie oddamy naszych ulic i osiedli rasistom - mówili ludzie, którzy spotkali się dziś w barze przy ulicy Prusa we Wrocławiu. Na znak poparcia dla pracującego tam Egipcjanina, któremu wczoraj w próbowano spalić lokal. Przyszło kilkadziesiąt osób, była kawa, herbata i ciasto, ale przede wszystkim dobre słowo.

Policja poszukuje sprawców ataku, na razie bezskutecznie.

W nocy z wtorku na środę nieznany sprawca zbił szybę w kebabie przy Prusa i wrzucił do środka butelkę z benzyną. Wybuchł pożar, na szczęście zniszczona jest tylko podłoga. W lokalu pracuje  Egipcjanin Ali, który mieszka we Wrocławiu od 8 lat. Wiosną bierze ślub z Magdą, mają 11-miesięcznego synka Kubusia. 

Kamila Kamińska postanowiła działać i w internecie skrzykuje ludzi:

- Zmieniamy przekaz, nie ma hejtu. Pieczemy ciasto, jest przyjaźń, jest gościnność polska. Chcemy pokazać naszym znajomym, że nie są sami i chcemy się tu czuć przede wszystkim bezpiecznie.

Nie pozwolimy, żeby rasiści odebrali nam nasze ulice i osiedla mówi Kamila Kamińska. Zaangażowała się także rodzina dziewczyny Alego, Magdy:

Wszystkie datki zebrane przy okazji tej akcji chcą przekazać właścicielom lokalu na remont.

Po wydarzeniach w Ełku doszło na Dolnym Śląsku do serii ataków na lokale obcokrajowców - we Wrocławiu, Lubinie i Legnicy.

styczeń 2017

wrzesień 2015

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~strażak
2017-01-18 12:57:45
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: -1
Dość dziwny ten pożar - kafle zwęglone a stojące obok meble z płyty wiórowej całe i zdrowe.
~radiołapacz
2017-01-09 22:05:31
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: 0
Im dłużej będzie w rządzie min. Błaszczak tym częściej będziemy świadkami podobnych wydarzeń jak te we Wrocławiu czy Ełku. I nic po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie nie zostanie,bo ePiSkopat Polski udaje ,że nie widzi problemu nietolerancji,antysemityzmu czy ksenofobii wśród pokolenia JP II.
~BACA
2017-01-09 09:55:00
z adresu IP: (185.75.xxx.xxx)
Ocena: -1
Muzułmanie w niewielkiej liczbie u nas to egzotyka, niech sobie zyja między nami. Do czasu aż nie zaczną sie szarogęsić, muszą pamiętać że są tylko gośćmi. Na marginesie: jakich kiepskich mamy podpalaczy ALBO to była ustawka jak w pamiętniku Rzeckiego. Hej!
~KONRAD
2017-01-07 00:51:09
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jako,że lokal jest przy ul.Prusa to może rozwiązanie zagadki zbitej szyby jest w starej szkolnej lekturze znanej nam ze szkoły,a mianowicie "Lalce" Bolesława Prusa.Oto fragment z zamieszczonego w niej "Pamiętnika Starego Subiekta-Ignacego Rzeckiego": "W roku tym handel w naszym sklepie nieco osłabnął już to z racji ogólnych niepokojów, już z tej, że pryncypał za często i za głośno wymyślał na Ludwika Napoleona. Ludzie poczęli zniechęcać się do nas, a nawet ktoś (może Katz?...) wybił nam jednego dnia szybę w oknie. Otóż wypadek ten, zamiast całkiem odstręczyć publiczność, zwabił ją do sklepu i przez tydzień mieliśmy tak duże obroty jak nigdy; aż zazdrościli nam sąsiedzi. Po tygodniu jednakże sztuczny ruch na nowo osłabnął i znowu były w sklepie pustki. Pewnego wieczora w czasie nieobecności pryncypała, co już stanowiło fakt niezwykły, wpadł nam drugi kamień do sklepu. Przestraszeni Minclowie pobiegli na górę i szukali stryja, Katz poleciał na ulicę szukać sprawcy zniszczenia, a wtem ukazało się dwu policjantów ciągnących...Proszę zgadnąć kogo?... Ani mniej, ani więcej - tylko naszego pryncypała oskarżając go, że to on wybił szybę teraz, a zapewne i poprzednio... Na próżno staruszek wypierał się: nie tylko bowiem widziano jego zamach, ale jeszcze znaleziono przy nim kamień... Poszedł też nieborak do ratusza. Sprawa po wielu. tłumaczeniach i wyjaśnieniach naturalnie zatarła się; ale stary od tej chwili zupełnie stracił humor i począł chudnąć."
~Magdalena
2017-01-06 23:30:12
z adresu IP: (92.216.xxx.xxx)
Ocena: 10
Teraz jestem dumna, że jestem Polką dziękuję Wrocławianie ????
~jolanta w.
2017-01-06 17:38:18
z adresu IP: (37.26.xxx.xxx)
Ocena: 8
brawo brawo brawo Wrocławianie !
~i zdjęcia i video
2017-01-06 09:40:38
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -7
nic Nam nie POmagają
~prastarzec
2017-01-06 09:14:19
z adresu IP: (83.145.xxx.xxx)
Ocena: -13
Proszę dodać do ciasta odrobinę wieprzowinki. Tak dla pewności.
~NIE rasistom i ksenofobom
2017-01-05 23:38:01
z adresu IP: (82.143.xxx.xxx)
Ocena: 13
tolerancja wobec innych - innych kultur, państw, wyznań, ras - do tej pory była uważana za wartość; śledząc polską historię, dla wielu osób, które się w niej zapisały, była często elementem postawy patriotycznej; dzisiaj mamy do czynienia z ignorancją i zwykłą bezmyślnością (inwektyw będę unikać...) jak można wszystkich ludzi - tu o ciemniejszej karnacji - bez wyjątku wrzucać do jednego worka i uparcie twierdzić, że są zagrożeniem? to tak, jakby się upierać, że nie ma przecież różnicy między Jaruzelskim i Wojtyłą, bo obydwaj w rubryce 'obywatelstwo' wpisywali 'Polak' ... trochę myślenia!
~tomasz
2017-01-05 23:14:40
z adresu IP: (31.179.xxx.xxx)
Ocena: -4
To całe podpalenie śmierdzi mi jakąś ściemą. Ponoć koktail mołotowa wrzucił ktoś nocą a więc nie miał kto go ugasić. Powinien się palić do chwili aż zabraknie mu paliwa. W tym przypadku proces spalania odbywał się bezpośrednio w obecności drewna (płyta wiórowa - zawiera dodatkowo łatwopalne kleje) i tworzyw sztucznych. Czemu zapaleniu nie uległy meble z płyty wiórowej czy plastikowe naczynia leżące pod blatem w bezpośrednim pobliżu źródła ognia. Może warto dochodzić iż powodem było np rozlanie i zapłon oleju jadalnego ?? Nieuwaga personelu lokalu ?? Jak wiadomo w takim przypadku nie można zapewne dochodzić odszkodowania. Proszę nie wyzywajcie mnie od rasistów bo nim nie jestem. Staram patrzeć się na sprawę rzeczowo i trzezwo od strony naukowo-izycznej.
~J..
2017-01-05 19:54:06
z adresu IP: (185.21.xxx.xxx)
Ocena: 5
Wiecie, że niechcący robicie "Arabom" krzywdę? Zupełnie ignorując to, że oni chcą po prostu spokojnie żyć i pracować ustawiacie ich na "froncie walki ideologicznej" antagonizując społeczeństwo i stawiając znak równości pomiędzy tym kto po prostu nie lubi obcych, a krwiożerczym rasistą. Zrozumcie, że ludzie zawsze kogoś nie lubią, z kogoś się śmieją, a kogoś innego podziwiają. Większość kierowców nie lubi taksówkarzy, policjantów i kobiet za kierownicą. Prawie nikt nie lubi straży miejskiej i komorników .... i co? Wybijają im szyby w oknach? Nie .... po prostu ich nie lubią .... podobnie zresztą jak cyganów, bezdomnych i osiedlowych pijaczków. I co dla niektórych niepojęte ..... mają do tego prawo.
~Kalafiorek
2017-01-05 17:11:27
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -9
Sprawca może wpadnie na ciasteczko:)
~Komentarz został usunięty
2017-01-05 15:40:12
z adresu IP: (194.221.xxx.xxx)
Ocena: -6
Komentarz został usunięty
~koleżanka włascicielki
2017-01-05 14:29:02
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -5
Dlaczego nikt nie wspomni ze włascicielem lokalu jest Polka ......Pani redaktor ....nie dajmy się zwariować
~Akira
2017-01-05 14:19:37
z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Ocena: 8
Kochani piekarze, czy macie jakiegoś linka do Waszej akcji na FB?
~Kris
2017-01-05 13:36:23
z adresu IP: (213.55.xxx.xxx)
Ocena: -32
To Polacy w Polsce powinni czuć się bezpiecznie i skoro rząd nie umie nad tym panować to dochodzi do samosądów i bardzo dobrze ( tych wszystkich "uchodźców " powinno się eliminować a nie sprowadzać ) . Ludzie obudźcie sie wreszcie będzie wojna ,zginie wiele ludzi bo Innym Idiotom zachciało sie tolerancji. Nie ma żadnej tolerancji w państwach cywilizowanych, jedyna to taka żeby tolerować ich w swoich Ojczyznach.
~Komentarz został usunięty
2017-01-05 13:31:47
z adresu IP: (213.55.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Andreas
2017-01-05 12:46:34
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: -12
Fajne to społeczeństwo Wrocławskie, takie miękkie i bezbronne ;] W tym roku Rosja przerzuci do Białorusi 80 razy więcej wojska w ramach ćwiczeń "zapad2017" (zachód) to tylko 4160 wagonów... Ciekawy ten happening.
NA ANTENIE
GrzegorzChojnowski
Grzegorz Chojnowski
 20:00 - 21:00
Wieczór z kulturą
Wieczór z kulturą