Rozmowa Dnia: Wrocławski Orszak Trzech Króli

| Utworzono: 2017-01-06 08:47 | Zmodyfikowano: 2017-01-06 08:47
Rozmowa Dnia: Wrocławski Orszak Trzech Króli - fot. Andrzej Owczarek/Radio Wrocław
fot. Andrzej Owczarek/Radio Wrocław

Ulicami pięciuset piętnastu miejscowości w Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne jasełka przypominające historię narodzenia Jezusa organizowane są pod hasłem Pokój i Dobro, nawiązującym do osoby św. Franciszka z Asyżu. We Wrocławiu w pochodzie weźmie udział kilkuset aktorów. Przygotowania trwały od października.

"Będzie kolorowo i radośnie" - zapowiadają organizatorzy. Na ulicach obok Mędrców ze Wschodu zobaczymy Świętą Rodzinę, aniołów, pasterzy i Heroda. To jednak nie wszystko. Jak zdradza Elżbieta Woźniak-Łojczuk specjalne atrakcje przygotowano z okazji obchodzonego w archidiecezji wrocławskiej roku jadwiżańskiego:

Wśród aktorów pojawi się Dwór Świętej Jadwigi. Będzie szedł za orkiestrą policyjną, a dodatkowo mamy też wspaniałą czterdziestoosobową bramę anielską, czyli chór anielski, który tuż przy Poczcie Głównej będzie witał uczestników orszaku - podkreśla Woźniak-Łojczuk.  Dodaje, że mile widziani są wszyscy, którzy chcą się przyłączyć do wspólnego kolędowania:

Warto już być o 12.30 na Ostrowie Tumskim, natomiast nie od strony Katedry, tylko od drugiej strony od Mostu Piaskowego. Warto tam być by zobaczyć jak orszak rusza. Na pewno robi to ogromne wrażenie - zapewnia Woźniak-Łojczuk.

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Wrocławia już po raz siódmy. Dwa lata temu pochód zgromadził rekordową liczbę ponad 30 tysięcy uczestników.

Posłuchaj całej rozmowy:

Dariusz Litera: „Pokój i dobro” to franciszkańskie zawołanie jest hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu. Przejdzie dziś ulicami miasta. Pochód wyruszy z Ostrowa Tumskiego o godzinie 12.30. To już 7 wspólne kolędowanie we Wrocławiu. Barwne orszaki przejdą ulicami wielu polskich miast, dlaczego ten wrocławski jest taki wyjątkowy?

Elżbieta Woźniak – Łojczuk: Wrocławski Orszak Trzech Króli jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze bardzo się cieszymy, że tak wielu wrocławian bierze udział w Orszaku. I te statystki z roku na rok rosną. Widzimy też ogromne zaangażowanie różnego rodzaju społeczności lokalnych, organizacji lokalnych i to bardzo nas cieszy. Chcemy żeby ten Orszak był coraz fajniejszy, coraz ciekawszy we Wrocławiu. To sprzyja, że ten Orszak ściąga tylu uczestników.

Proszę powiedzieć jak długo trwały przygotowania. Czy one zmieniają się z roku na rok?

We Wrocławiu jest to już nasz 7. orszak więc trochę doświadczenia mamy. Co nie zmienia faktu, że jest to ogromne wydarzenia logistyczne. I pod względem organizacji i bezpieczeństwa i zebrania tych wszystkich aktorów, którzy wystąpią w Orszaku. Takie przygotowania zaczynamy od października. 3 miesiące pracy. Z roku na rok idzie nam to sprawniej. Z roku na rok też staramy się, żeby tych elementów programowych było coraz więcej. Więc ta praca z jednej strony nam się skraca, a z drugiej wydłuża o te elementy dodatkowe.

Wróćmy do aktorów, tych, którzy w Orszaku wystąpią. Tam jest naprawdę wielu młodych artystów, którzy się pojawią. Ilu będzie ich łącznie?

W tym roku będzie nas około pół tysiąca. Aktorów zaangażowanych w sam Orszak Trzech Króli. Czyli te osoby, które są przebrane i idą na czele. I tak jak pan powiedział aktorzy są od lat najmłodszych. Tu się pochwalę, że moje dziecko, które ma 3 miesiące, po raz pierwszy będzie uczestniczyło w Orszaku. Ale takich maluszków jest więcej bo przecież Jezusek to też jest maleństwo, zaledwie kilkumiesięczne. To jest dobre w tym Orszaku, że uczestniczą całe rodziny, te maluszki w wózeczkach, które niewiele rozumieją, ale już uczestniczą w tej tradycji i będę wiedziały, że 6 stycznia to czas zarezerwowany na Orszak Trzech Króli.

Wrocławianie chyba szybko przyzwyczaili się do powrotu tej tradycji ponieważ frekwencja z roku na rok coraz lepsza. Jak to wyglądało w latach wcześniejszych?

Na początku zaczynaliśmy od kilkuset osób. Nasz rekordowy Orszak zgromadził aż 32 tysiące osób. Byliśmy bardzo zaskoczeni, ale oczywiście pozytywnie. Bardzo pomaga nam pogoda. Zawsze powtarzamy, że nie o liczby tutaj chodzi, ale o to abyśmy tę tradycję celebrowali. Jak powtarzaliśmy wielokrotnie jest to taki radosny orszak i jedno z dużych wydarzeń miejskich.

Wspólne radosne świętowanie, nie jest raczej wpisane w naszą codzienność. Proszę powiedzieć, jak to będzie teraz wyglądało, jeśli chodzi o te największe dodatkowe atrakcje?

W tym roku zaplanowaliśmy kolejne nowe atrakcje programowe. Przede wszystkim nawiązujemy do tego, że w archidiecezji obchodzimy Rok Jadwiżański. Dlatego wśród aktorów pojawi się Dwór św. Jadwigi zapraszamy żeby spróbować go wypatrzeć gdzieś w kolumnie. Będzie szedł za orkiestrą policyjną. Do tego mamy też wspaniały 40 – osobowy chór anielski, który tuz przy Poczcie Głównej będzie zapraszał już na ten ostatni etap – do stajenki.

Trasa tradycyjna, ale powiedzmy gdzie najlepiej dołączyć, gdzie najlepiej obserwować i kiedy?

Jak zawsze w modzie jest punktualność. Warto być już o 12.30. Nie od strony katedry, ale od Kościoła na Piasku. Warto się tam ustawić, kiedy Gwiazdor będzie zaczynał prowadzić cały orszak. To szansa, żeby zobaczyć wszystkich aktorów. Jeżeli ktoś chciałby się dołączyć to warto ustawić się przy Hali Targowej, albo przy Galerii Dominikańskiej.

Ile przygotowano papierowych koron?

Zawsze tych koron jest za mało. Ile byśmy przygotowali to zawsze zabraknie. W tym roku mamy 6600, kto pierwszy ten lepszy. Do tego mamy 1200 śpiewników, obrazki św. Jadwigi i obrazki św. Michała Archanioła. Zachęcamy żeby szukać naszych mobilnych aktorów, którzy będę rozdawać.

Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku?

Najważniejszy moment orszaku to oczywiście pokłon trzech króli, małemu Jezuskowi, który będzie na scenie w stajence. Następnie błogosławieństwo Arcybiskupa. Następnie proszę pozostać na rynku, na scenie pojawi się Joszko Broda i Dzieci z Brodą I rozpoczniemy kolędowanie w tradycyjnym wydaniu.

Pogoda oczywiście została zamówiona?

Jak co roku. W tym roku zamówiliśmy nawet nieco śniegu.

Powiedzmy jeszcze o bezpieczeństwie.

Z zaangażowanych aktorów to jest Straż Ojcowska. To są ojcowie, którzy zabezpieczają aktorów. Uczestnicy starają się wejść jakoś między aktorów. I dlatego ojcowie będą szli szpalerem i „chronili” naszych najmniejszych aktorów. Na miejscu będą też służby, także zapraszamy, będzie bardzo bezpiecznie, tak jak być powinno.

Ile tym razem będzie zwierząt?

Trzej Królowie tradycyjnie przyjadą na koniach, niestety nie na wielbłądach, ale konie chyba też są atrakcyjne. Królowie siedzą wysoko, dobrze ich widać. Zachęcamy, żeby być, a najlepiej od początku, żeby wszystko sobie dokładnie obejrzeć.

 

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.