Chłodny dzień. Jak sobie radzić z niską temperaturą?

Michał Hamburger | Utworzono: 2017-01-06 07:47 | Zmodyfikowano: 2017-01-06 07:45
A|A|A

fot. Facebook

To jeden z najchłodniejszych dni tej zimy. W dzień zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9°C do -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W szczytowych partiach gór (powyżej 1000 m n.p.m.) przelotne opady śniegu. Temperatura od -18°C do -15°C. Wiatr bardzo silny, północny, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Na dworze zimno i śnieżnie, a Tomasz z Twardogóry pochwalił się... rosnącymi w domu cytrynami:

Gdy jednak ruszymy poza dom i niska temperatura daje się nam we znaki warto stosować kilka reguł:

1: unikaj głodu
Do walki z chłodem nasz organizm potrzebuje paliwa. Doskonałym źródłem wewnętrznego ciepła jest tłuszcz, który nam dostarcza nam energii. Najbezpieczniejsze – omega-3, są zawarte w tłustych rybach, siemieniu lnianym, oleju z oliwek oraz w orzechach włoskich. Śniadanie o poranku podstawą. Diety dziś idą w kąt.

2: ciepło się ubieraj
Nasz ubiór powinien być wielowarstwowy. Ciepło najszybciej tracimy przez głowę, dlatego powinniśmy nosić czapki i szaliki. Zakładajmy ocieplane buty, by nie odmrozić sobie stóp. Pomóc mogą wełniane skarpety.

3: poranny prysznic
Prysznic jest pobudzeniem dla całego układu autonomicznego, który z kolei uruchamia „grzejniki” w naszym ciele.

4: bez nerwów
Negatywne emocje podnoszą poziom adrenaliny i kortyzolu, które obkurczają naczynia krwionośne. Ludzie żyjący w ciągłym stresie marzną, nawet w domu.

5: dużo pij, unikaj alkoholu
Z powodu zimna zwiększa się uczucie pragnienia. Przebywając w suchym zimnym pomieszczeniu tracimy wilgoć. W efekcie zwalnia się krążenie. Nieprawdą jest, że alkohol pomaga się ogrzać – co prawda rozszerza naczynia krwionośne to jednak szybkie jego uciekanie grozi odmrożeniami.

6: dzień bez biżuterii
Metalowe ozdoby zostawiamy w domu. Kolczyki szybko tracą temperaturę, przeszkadzając w prawidłowym krążeniu krwi. Przed udaniem się na ulicę lepiej będzie je usunąć.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama