Rekordowy rok Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-01-16 17:39 | Zmodyfikowano: 2017-01-16 17:39
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Niezwykle udany rok dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dyrektor Piotr Oszczanowski podsumował dziś rok Europejskiej Stolicy Kultury. Okazuje się, że w całej 70-letniej historii Muzeum nie odwiedziło go tylu miłośników sztuki, co właśnie w 2016. To jednak wcale nie oznacza spoczęcia na laurach.

"Przede wszystkim w pierwszym półroczu to wystawa prezentująca zasobność niezwykłą skarbca Katedry Wrocławskiej - pokażemy to po raz pierwszy" - mówi Piotr Oszczanowski:

Największą popularnością w 2016 roku cieszyła się Panorama Racławicka, która przyciągnęła ponad połowę wszystkich odwiedzających.

"Już od jutra będzie można podziwiać natomiast niezwykły piętnastowieczny zabytek, jakim jest kwatera ołtarzowa ze sceną zaślubin Marii i postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej" - mówi kurator wystawy
Agnieszka Patała:

"Obrzęd zaślubin do soboru trydenckiego odbywał się przed portalem kościoła, dlatego wszystkie te sceny przedstawiane były na tle portali na zewnątrz kościołów. Z drugiej strony na rewersie mamy przedstawienie świętej Katarzyny, tym niemniej jest ona pozbawiona głowy"

W tym roku po raz pierwszy zaprezentowane zostaną również - w drugiej połowie roku - największe dzieła Lukasa Cranacha starszego. Zostaną one zaprezentowane w związku z pięćsetną rocznicą ogłoszenia przez Marcina Lutra swoich 95 tez, które stały się początkiem schizmy w Kościele Katolickim.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama