La La Land - oscarowy rekord (NOMINACJE)

Jan Pelczar | Utworzono: 2017-01-24 15:56 | Zmodyfikowano: 2017-01-24 15:56
A|A|A

Dalej zaskoczeń nie było. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej nominacji zdobył musical „La La Land”. Musical Damiena Chazelle'a wyrównał rekord „Titanica” i „Wszystko o Ewie” z 14 nominacjami. Poprzednicy zamienili nominacje na 10 (Titanic) i 6 (Wszystko o Ewie) statuetek. „La La Land” walczy w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, aktor, aktorka, scenariusz oryginalny, zdjęcia, kostiumy, montaż, muzyka, piosenka (2 nominacje), scenografia, montaż efektów dźwiękowych i dźwięk.

Głównymi konkurentami do Oscara za najlepszy film będą (z ośmioma nominacjami) „Nowy początek”, który gościł w kinach jesienią oraz „Moonlight” – dramat pokazywany już na American Film Festival we Wrocławiu, którego pokaz przedpremierowy w Kinie Nowe Horyzonty w najbliższy czwartek.

Przeczytaj recenzje Iana Pelczara:

Po sześć nominacji mają „Manchester by the Sea”, który właśnie wszedł na ekrany naszych kin oraz pokazywane już wcześniej „Lion: droga do domu” i „Przełęcz ocalonych”, nominowana także za reżyserię, co dla Mela Gibsona oznacza ostateczny powrót na hollywoodzkie salony.

Szansę na powtórkę z gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych mają twórcy „Toniego Erdmanna”, nominowanego w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Gianfranco Rossi za dokument „Fuocoammare. Ogień na morzu” i Claude Barras za animowane „Życie kabaczka”.

Nie ma w tym roku polskich nominacji. Na ostatecznej liście najlepszych krótkich metraży nie znalazły się dokument Zofii Kowalewskiej „Więzi”, nagrodzony m.in na wrocławskich Nowych Horyzontach i animacja Alicji Jasiny „Once Upon a Line”. Nominacji nie otrzymał też Abel Korzeniowski za muzykę do „Zwierząt nocy” Toma Forda.

W kategorii najlepszy film do Oscara nominowano: „Nowy początek”, „Fences”, „Przełęcz ocalonych”, „Aż do piekła”, „Hidden Figures”, „La La Land”, „Lion: Droga do domu”, „Manchester by the Sea” i „Moonlight”.

Większość nominowanych w tym roku filmów znamy już z polskich kin. Kojarzymy także piosenki, które powalczą o Oscara, m.in „Can't Stop The Feeling” Justina Timberlake'a z animacji „Trolle”.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ NOMINACJI

Galę poprowadzi 26 lutego Jimmy Kimmel.

W trakcie prezentowania nominacji doszło do pomyłek na oficjalnej stronie internetowej Oscarów. Przez kilka minut nominowanych w kategorii aktor drugoplanowy było czterech (pominięto Michaela Shannona za „Zwierzęta nocy”), a w kategorii aktor pierwszoplanowy aż sześciu (był wśród nich Tom Hanks za „Sully”, który ostatecznie nominacji nie dostał.

Nie będzie Oscara dla laureata Złotego Globu Aarona Taylora-Johnsona ze „Zwierząt nocy”, który nominacji nie dostał. Może też dziwić pominięcie Amy Adams z „Nowego początku” i Joela Edgertona za rolę w „Loving”, ale wśród tych, którzy dostali się do finałowych piątek kontrowersyjnych wyborów nie ma. Oznacza to m.in 20. (kolejny rekord) nominację dla Meryl Streep (za „Boską Florence). Najciekawiej zapowiada się rywalizacja Natalie Portman („Jackie”) i Isabelle Huppert („Elle”). Zdecydowanym faworytem wydaje się być Casey Affleck („Manchester by the Sea”).

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama